Na turnaji nevytížený Éder rozhodl Euro, vítěznou branku mu předpověděl zraněný Ronaldo

ČTK ČTK
11. 7. 2016 6:15
Možná nejpřekvapivějšímu střelci vítězné branky na evropském šampionátu v historii Éderovi, který před finále zasáhl do hry jen na třináct minut, předpověděl gólový okamžik ve finále zraněný Cristiano Ronaldo.
Střelec vítězné branky Éder (9) vedle smutného nejlepšího střelce turnaje Griezmanna.
Střelec vítězné branky Éder (9) vedle smutného nejlepšího střelce turnaje Griezmanna. | Foto: Reuters

Paříž - Finále fotbalového mistrovství Evropy mělo nečekaného hrdinu. Portugalský útočník Éder v předchozím průběhu turnaje odehrál jen třináct minut, v souboji o zlato ale vstřelil v prodloužení jedinou branku utkání a zajistil svému týmu výhru 1:0 nad domácí Francií. K životnímu gólu mu pomohlo i to, že jeho trefu předpověděl kapitán Cristiano Ronaldo, který musel kvůli zranění ve 25. minutě střídat.

"Cristiano mi řekl, že vstřelím vítězný gól. Dodal mi sílu, energii a to bylo klíčové," řekl po zápase Éder, který přišel na hřiště v 79. minutě a ve 109. minutě rozhodl.

Zbavil se obránce a přízemní střelou k tyči zpoza vápna překonal francouzského brankáře Huga Llorise. "Byl to mimořádný gól, vítězný gól. Otočil jsem se a vyslal střelu, která byla pro Llorise nezastavitelná. Ten gól byl ale výsledkem práce celého týmu," poznamenal osmadvacetiletý útočník, který působí ve Francii v Lille.

Předtím na šampionátu pouze dvakrát střídal v základní skupině. "Pro tenhle gól jsem usilovně pracoval od první minuty na Euru. Od chvíle, kdy mě (trenér) Fernando Santos nominoval, jsem byl přesvědčen, že moje šance přijde. Trenér zná moje možnosti, věřil mi a já jsem tvrdě pracoval, abych mohl týmu pomoci," uvedl Éder.

Těšilo ho, že Portugalci dokázali vyhrát finále i bez kapitána Ronalda, který v úvodu musel střídat. "Prošli jsme si těžkou chvílí, protože Cristiano je nejlepším hráčem na světě a pro nás je strašně důležitý. Ale on nám řekl, že nám věří, což nám dodalo novou odvahu," uvedl Éder.

Premiérový titul z ME pro Portugalce považoval za zasloužený. "Získali jsme tohle důležité vítězství pro Cristiana i pro všechny z Portugalska. Jsme šťastnější, ale myslím, že za to úsilí jsme si titul zasloužili," doplnil portugalský hrdina.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy