Francie se bojí řežby. Na Euro jedou slovenští nacionalisté, chtějí se bít s Angličany

Aleš Vávra Aleš Vávra
20. 6. 2016 6:15
Fotbalová Francie očekává další rizikový zápas. Slováci zatím byli na Euru velmi klidní, jenže v pondělí večer se o postup do osmifinále utkají s Anglií. Střet s ostrovními rowdies je velkým lákadlem pro nacionalisticky smýšlející chuligány.
Fanoušek Anglie na evropském šampionátu ve Francii.
Fanoušek Anglie na evropském šampionátu ve Francii. | Foto: Reuters

Saint Etienne - Obavy z terorismu na ostře sledovaném evropském šampionátu zatím jednoznačně zastiňuje nevybíravé chování fotbalových fanoušků.

A přehlídka takřka zvířecích pudů bude mít pravděpodobně další pokračování. Francie má znovu strach z nepokojů a půtek, souvisejících, jak také jinak, s napjatou základní skupinou B. 

V nenávisti tvrdého jádra anglických a ruských příznivců se totiž zhlédli Slováci. Jejich reprezentační výběr se v pondělí večer v Saint Etienne utká v rozhodujícím duelu o postup s výběrem Anglie a chuligáni chtějí být rozhodně u toho. Nejde jim ani tak o samotný fotbal, jako o střet s proslulými ostrovními rowdies.

Provokujte Angličany, zní pokyny

S informací o tom, že se do dějiště závěrečného duelu základní skupiny chystají nacionalističtí slovenští fanoušci, přišla agentura AP. Minimálně jedna skupina chuligánů ze Slovenska údajně vyzvala své členy, aby se vydali do dějiště Eura a zaměřili se svými provokacemi na fanoušky Anglie.

Zápas je i kvůli tomuto varování zařazen mezi rizikové, speciální bezpečnostní opatření se však ve městě se 175 tisíci obyvateli nechystají.

„Bezpečnostní opatření budou stejné jako během předchozího průběhu turnaje. A zařídíme se samozřejmě podle situace, která nastane," naznačila tisková mluvčí departementu Loire Karie Lanaudová, že jsou organizátoři i policisté připravení zasáhnout v případě nepříjemností.

Zavřou se zahrádky a terasy

Fanoušci sice mají smůlu, co se týče alkoholu, který není možné zakoupit na veřejných prostranstvích, během šampionátu už ale několikrát ukázali, že si tekutou "munici" dokážou sehnat jinak.

Ve městě se kvůli oblíbené kratochvíli hooligans, tedy házení židlí a stolů, uzavřou a uklidí všechny restaurační terasy a zahrádky. 

Během utkání mezi Slovenskem a Anglií bude v pohotovosti 1100 příslušníků pořádkových sil přímo v ulicích, pomáhat jim budou i desítky vojáků.

Slovenští fanoušci se zatím na Euru dočkali pouze pochvalných reakcí, především po minulém utkání s Ruskem, kdy se nenaplnily některé černé scénáře a příznivci týmu trenéra Jána Kozáka se stranili jakýchkoli nepřístojností. Nyní ale po varování agentury AP panuje výraznější obava.

Euro plné nepokojů

Angličané už se ve Francii předvedli. Válečnou zónu si otevřeli už úvodní víkend šampionátu na jihu země v Marseille společně s fanoušky Ruska, které bylo dokonce kvůli masivním rvačkám svých fans podmínečně vyloučeno z turnaje.

Angličané a Rusové se pak střetli také v severofrancouzském Lille, kde se oba tábory potkaly před duelem sborné se Slovenskem.

Nepříjemnou předehru pak měl sobotní zápas mezi Maďarskem a Islandem, když se na Stade Velodrome v Marseille maďarští příznivci dostali do konfliktu s ochrankou, která proti nim musela použít slzný plyn.

Ostudu udělali také ultras Chorvatska, kvůli kterým byl v závěru přerušen páteční zápas proti České republice (více o důvodech jejich řádění si přečtěte zde). Budou boje fanoušků pokračovat i v Saint Etienne? A jakou roli sehrají Slováci?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy