Eriksen pozdravil spoluhráče. Po boji o život je jeho stav stabilizovaný

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 13. 6. 2021 11:17
Evropská fotbalová unie (UEFA) vyhlásila Hvězdou utkání v zápase mistrovství Evropy Dánsko-Finsko Christiana Eriksena. Dánský záložník během první půle zkolaboval a dlouhé minuty bojoval na trávníku o život. Podle informací dánského svazu z nedělního dopoledne je jeho stav stabilizovaný, hráč je při vědomí a komunikuje. Čekají ho ale ještě další vyšetření.
Christian Eriksen opouští na nosítkách, ale po kolapsu už při vědomí trávník při utkání Dánsko - Finsko
Christian Eriksen opouští na nosítkách, ale po kolapsu už při vědomí trávník při utkání Dánsko - Finsko | Foto: Reuters

"Dnes ráno jsme s Christianem mluvili. Pozdravoval spoluhráče. Jeho stav je stabilizovaný, zůstane ale hospitalizován kvůli dalším vyšetřením," uvedl dánský svaz na oficiálním twitterovém účtu. "Hráčům a realizačnímu týmu jsme poskytli krizovou asistenci a dál tu budou jeden pro druhého," dodali zástupci svazu.

Dánský tým v neděli zrušil veškeré mediální aktivity. Mužstvo, kterým incident hluboce otřásl, nebude ani trénovat. Hráči se místo toho budou snažit zpracovat nepříjemný zážitek.

Eriksenův stav s napětím sledují i šéf Interu Milán Giuseppe Marotta, který se okamžitě spojil s lékařským týmem dánské reprezentace, a kardiolog hráčova bývalého klubu Tottenhamu Sanjay Sharma. Marotta odmítl spekulace, že Eriksen prodělal v Itálii bez příznaků covid-19, což se mohlo podepsat na jeho srdci.

"Neměl covid a nebyl ani očkovaný," řekl Marotta televizi Rai Sport. Právo zveřejnit další informace má podle něho jen dánský svaz.

Podle Sharmy měl Eriksen v Tottenhamu všechny lékařské testy naprosto bez problémů, pohled na bezvládně padajícího hráče ho prý ale vyděsil. "Pomyslel jsem si: 'Bože, je tam něco, co jsme přehlédli?' Ale díval jsem se znovu na všechny výsledky a všechno vypadá naprosto perfektně," uvedl pro Mail on Sunday.

Náhlý zvrat

K děsivé scéně došlo ve 43. minutě utkání, kdy Eriksen po autovém vhazování padl náhle bezvládně k zemi. K největší hvězdě dánského týmu se seběhli spoluhráči, kteří okamžitě signalizovali nutnou pomoc.

"Ležel na boku, dýchal a měl puls. Najednou se ale situace změnila a my jsme začali s masáží srdce," citovala agentura SID lékaře dánského týmu Martina Boesena.

Dánští fotbalisté kolem spoluhráče a lékařů vytvořili štít, aby situaci nemohly zabírat kamery. Pořadatelé pak zakryli místo zásahu plachtami, vlajku pro tento účel poskytli i finští fanoušci.

Foto: Reuters

"Dokázali jsme ho dostat zpátky. Pomoc přišla rychle a koordinovaně, díky tomu znamenala záchranu života," doplnil Boesen.

"Lékařský tým jednal podle toho, co nazýváme krizovým akčním plánem. Každý tým a každý stadion má takový plán," uvedl pro BBC bývalý člen lékařského štábu anglické reprezentace Gary Lewin.

"Reakce zdravotnického týmu byla velmi, velmi rychlá a velmi, velmi efektivní. Všechno, co můžu říct, je, že odvedli úžasnou práci," prohlásil Lewin.

Na hřišti se během záchranné akce objevila i hráčova manželka Sabrina, kterou utěšovali brankář Kasper Schmeichel a kapitán Simon Kjaer. Po zhruba deseti minutách Finové zamířili do kabin, po nich zdravotníci, obklopení plentami a dánskými hráči, odvezli Eriksena na nosítkách do útrob stadionu. Hráč byl při vědomí s nasazenou kyslíkovou maskou a rukou na čele.

"Naštěstí byl už při vědomí, když opouštěl stadion," potvrdil šéf dánského fotbalového svazu Peter Möller. Po převozu do nemocnice se s Eriksenem ještě před znovuzahájením duelu spojili i spoluhráči.

"Byli jsme v kontaktu a hráči s Christianem hovořili. To je dobrá zpráva. Daří se mu dobře a hráči hrají za Christiana. Bylo pro ně důležité vědět, že je na tom dobře," uvedl Möller.

Zápas se nakonec po zhruba stominutovém přerušení dohrál, Finsko zvítězilo 1:0.

Video: "Jsem v šoku." Po kolapsu dánského fotbalisty Christiana Eriksena fanoušci plakali na tribunách

“Jsem v šoku.” Po kolapsu dánského fotbalisty Christiana Eriksena fanoušci plakali na tribunách. | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy