Eriksen si přál, aby se hrálo dál. Dánové ale po kolapsu své hvězdy Finům podlehli

Aktualizováno 12. 6. 2021 23:46
Fotbalisté Dánska v úvodním duelu skupiny B mistrovství Evropy, který byl přerušen kvůli kolapsu jejich záložníka Christiana Eriksena, podlehli Finsku 0:1.
Lukas Hradecky v brance Finska likviduje penaltu dánského exekutora Pierra Emila Höjbjerga | Foto: Reuters

O nečekané výhře outsidera při jeho premiérové účasti na velkém mezinárodním turnaji rozhodl po hodině hry jedinou střelou v zápase Joel Pohjanpalo.

V 74. minutě neproměnil penaltu Dán Pierre Emile Höjbjerg. Finové zdolali Dány na jejich hřišti po 21 zápasech poprvé od roku 1949.

Severské derby bylo přerušeno poté, co devětadvacetiletý Eriksen padl k zemi bez cizího zavinění v 43. minutě ve chvíli, kdy na něj spoluhráč Joakim Mähle hodil míč z autu.

K opoře Interu Milán se seběhli spoluhráči, kteří okamžitě signalizovali nutnou pomoc lékařů. Záchranáři posléze přímo na trávníku poskytli Eriksenovi masáž srdce.

Děsivé scény sledovala přímo na stadionu i hráčova manželka Sabrina, s níž má fotbalista dvě děti ve věku jeden a tři roky a již utěšovali brankář Kasper Schmeichel a kapitán Simon Kjaer.

Po zhruba deseti minutách zdravotníci odvezli hráče na nosítkách do útrob stadionu a posléze byl transportován ve stabilizovaném stavu do nemocnice. Hráč je při vědomí a komunikuje.

"Naštěstí byl už při vědomí, když opouštěl stadion," potvrdil šéf dánského svazu Peter Möller. Po převozu do nemocnice se s Eriksenem ještě před znovuzahájením duelu spojili i spoluhráči a dokonce je vyzval, aby v utkání pokračovali. Po dohodě obou týmů se utkání skutečně opět rozběhlo po zhruba hodině a 45 minutách.

"Byli jsme v kontaktu a hráči s Christianem hovořili. To je dobrá zpráva. Daří se mu dobře a hráči hrají za Christiana. Bylo pro ně důležité vědět, že je na tom dobře," prohlásil Möller.

Domácí byli v úvodní půlhodině nebezpečnější, všechny jejich šance ale zastavil finský brankář slovenského původu Hradecky. Postupně na něj nevyzráli Wind, Höjbjerg a Eriksen, Braithwaite zase zamířil vedle. Naopak Finové Schmeichela v úvodním dějství vůbec neohrozili.

Po Eriksonově kolapsu a příznivých zprávách o jeho zdravotním stavu se týmy rozhodly zápas dohrát. Při návratu Dánů na hřiště začali finští hráči i realizační tým tleskat.

"Myslím na přátele a rodinu Christiana Eriksena. Doufám, že jsou všichni v pořádku. Informovali nás, že je Christian při vědomí. Přál si, abychom zápas dohráli. Společně s Dány jsme se rozhodli pokračovat. Je opravdu mimořádné vidět, jak fotbal spojuje lidi. Dojali nás diváci na tribunách, Dánové i Finové vyvolávali jeho jméno," prohlásil finský útočník Pohjanpalo.

Finové se prosadili v 60. minutě. Uronen nacentroval do vápna a právě Pohjanpalo hlavou prostřelil Schmeichela.

O necelou čtvrt hodinu později se domácím naskytla možnost k srovnání. Poulsen upadl v šestnáctce po souboji s Arajuurim a rozhodčí Taylor odpískal pokutový kop. Hradecky ale Höjbjergovu střelu vystihl. Dánové v závěru hosty tlačili, jenže další příležitost si nevytvořili, i když soupeře přestříleli 23:1.

"Výsledek teď opravdu neřešíme. Dnes jsme zjistili, že nejdůležitější jsou život a rodina. To je vše," podotkl dánský trenér Kasper Hjulmand.

Dánsko odehraje i zbylé dva duely základní skupiny na kodaňském stadionu Parken. Ve čtvrtek na něm přivítá lídra žebříčku FIFA Belgii. Finové se o den dříve představí v Petrohradu proti Rusku.

Mistrovství Evropy ve fotbale:

Skupina B (Kodaň):

Dánsko - Finsko 0:1 (0:0)

Branka: 60. Pohjanpalo. Rozhodčí: Taylor - Beswick, Nunn - Attwell (video, všichni Angl.). ŽK: Lod, Sparv (oba Finsko). Diváci: omezený počet.

Dánsko: Schmeichel - Wass (76. Larsen), Kjaer (63. Vestergaard), Christensen, Mähle - Eriksen (43. Jensen), Höjbjerg, Delaney (76. Cornelius) - Poulsen, Wind (63. Olsen), Braithwaite. Trenér: Hjulmand.

Finsko: Hradecky - Toivio, Arajuuri, O'Shaughnessy - Raitala (90. Vaisanen), Lod, Sparv (77. Schüller), Kamara, Uronen - Pohjanpalo (84. Forss), Pukki (76. Kauko). Trenér: Kanerva.

“Jsem v šoku.” Po kolapsu dánského fotbalisty Christiana Eriksena fanoušci plakali na tribunách. | Video: Associated Press