Glosář - Už tak dost brunátná tvář Olega Blochina nabrala tak temně rudo-fialových odstínů, že kolaps možná nebyl daleko.
Do dějin by se pak případný skon ukrajinské legendy na Euru 2012 zapsal slovy: Prasknul vzteky. Páni rozhodčí se zase vyznamenali a neuznali Blochinovu týmu v rozhodujícím utkání skupiny D proti Anglii regulérní gól. Řekněme na 99 procent regulérní gól. (A vem teď čert, že akci pro změnu předcházel neodpískaný ofsajd.)
Anglický stoper John Terry vykopával vzduchem míč z brány, ale záběr, který pod lupou ukázala ČT, prokázal, že balon už se celým svým objemem ocitl za brankovou čarou, a gól tedy maďarskými sudími měl být uznán. To jedno procento nejistoty si raději schovejme pro případ, že by se třeba prokázal nějaký optický klam.
Platiniho lidský faktor selhal
"Žádná technika, zachovejme fotbalu lidský faktor. Já jsem pro variantu s brankovými rozhodčími," hlásá už léta Michel Platini, prezident UEFA. Jenže jeden takový brankový rozhodčí se z metru díval na balon v ukrajinské bráně a gól na rozdíl od techniky neviděl.
"Na hřišti je pět rozhodčích a ani jeden nevidí, že je balon 50 centimetrů za čarou? Tak na co tam pak jsou?" šílel trenér Blochin. A není se mu co divit. Věc se jeví jasně:
Pane Platini, vaše varianta řešení se definitivně zdiskreditovala, tak už se jí prosím vzdejte. Ať konečně může do hry vstoupit video!
Ano, já vím, bolí to, pustit z ruky takovou moc. Najednou by se skrze rozhodčího na základě obezličky "všichni jsme jen chybující lidé" nedala ovlivnit řada klíčových situací. A části své moci se dobrovolně zřekne málokdo, ovšem tady už snad přetekla poslední kapka trpělivosti se starými pořádky.
Den D, kdy (snad) zavedou video, se blíží
Proces, který má zavést video do fotbalu, už se velmi aktivně rozběhl. Ono klíčové rozhodnutí by mělo padnout v horizontu dní. A pokud to klapne, půjde o patrně největší revoluci v konzervativních dějinách vývoje fotbalových pravidel.
Tomu výboru se říká IFAB a jde o Mezinárodní pravidlovou komisi, která jako jediná má právo pravidla fotbalu měnit. Zasedají v ní 4 zástupci FIFA a po 1 chlapíkovi z Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska. Aby byla změna pravidel přijata, musí s tím souhlasit 6 osob z IFAB.
A tihle pánové už v březnu provedli předvýběr a z šesti technologií vybrali pro další testování dvě, které by mohly pomoci řešit podobné sporné góly, jakým (ne)byl ten včerejší v síti Anglie.
Podle původních zpráv se měli sejít 2. července, den po finále Eura v Kyjevě, dnešní BBC ale píše o 5. červenci a Curychu. Buď jak buď, už se to blíží.
Oko jestřába, či GoalRef?
Ve hře jsou tedy dvě technologie: Jestřábí oko, které už dobře známe například z tenisu. A také švýcarský systém GoalRef. Ten vyhodnocuje situace na principu magnetického pole a speciálního míče.
Oproti tomu Jestřábí oko sází na systém kamer, jejichž sestava je schopna s jistotou (doufejme) posoudit, jestli balon brankovou čáru přešel, či ne.
Oba systémy už FIFA v průběhu jara intenzivně testovala. Jestřábí oko nejprve v nižších anglických soutěžích a 2. června pak v přípravném utkání Anglie-Belgie ve Wembley. Ovšem s tím, že informace získané mj. z kamer ukrytých v břevnech branek neměli k dispozici rozhodčí, ale jen technici testující systém.
Alternativní GoalRef zase testovali v některých zápasech dánské ligy.
Rozhodnutí s velkým R se tedy blíží. "Video má uvnitř fotbalu stále více příznivců," glosuje situaci Petr Fousek, český fotbalový diplomat.
Video už v Premier League? Asi to nestihnou
A už se dokonce plánuje, na kterých akcích by se technologie mohla poprvé objevit. Ovšem pozor, nebude to asi den ze dne.
FIFA avizovala, že by s videem mohla počítat pro prosincové MS klubů v Japonsku a také pro Konfederační pohár FIFA, který napřesrok pořádá Brazílie.
Richard Scudamore, ředitel anglické Premier League, projevil intenzivní zájem o to, aby se s videem hrál už nejbližší ročník nejslavnější ligy světa, ovšem Alex Horne, tajemník anglické fotbalové asociace, považuje za nepravděpodobné, že by se do 18. srpna, kdy soutěž začíná, podařilo všude zařízení namontovat, kalibrovat, odzkoušet...
A asi by bylo eticky sporné začít zařízení používat až v průběhu soutěže, protože některé zápasy by pak mohly být rozhodovány bez videa a jiné s ním, tedy za jiných podmínek, což by pro někoho mohlo být nespravedlivé.
Začalo to ve Wembley, gólem století
V anglickém fotbale patřilo video vždy mezi stěžejní témata. Reprezentace Albionu přitahuje totiž situace "přešel balon čáru, nebo ne?" naprosto fatálním způsobem.
Takový gól/negól vstřelil Geoff Hurst už ve finále MS 1966 Německu. Tehdy ho sudí uznal a Three Lions díky tomu poprvé a zatím naposledy vyhráli velký turnaj. Hurstův sporný gól bývá nazýván "gólem století".
Předloni na MS v JAR pak Angličané běsnili, když v zápase se stejným soupeřem rozhodčí naopak Lampardovu zcela regulérní branku neviděli.
Pozoruhodné je, že když nyní chyba rozhodčích naopak pomohla Anglii, ostrovní tisk se titulky volajícími po videu zrovna nehemží. Spíš se řeší Rooneyho gólový návrat do týmu a jeho účes.
Až v nějakém šestém sedmém odstavci oslavných postupových článků se dočtete, že Ukrajina asi vstřelila v průběhu utkání regulérní gól... (I když - ano, já vím, předtím tam byl i ten ofsajd.)
Brankoví rozhodčí, zůstaňte doma
Tak věřme, že teď už nápor technologického pokroku fotbaloví mocipáni nezastaví. Rozhodcovské mafii to jistě nebude po chuti, nicméně budižkničemové, co teď postávají za brankami (a rozhodně ne zadarmo), aby pak gól stejně neviděli, budou snad už příště moci zůstat doma.
A hlavně: fotbal bude zase o něco spravedlivější a lepší.
Vidíte to podobně? Nebo úplně jinak? O fotbale spolu můžeme diskutovat i na mém facebookovém profilu Luděk Mádl - Aktuálně.cz. Stačí, když si na stránce kliknete na "To se mi líbí", a stanete se tak jejím fanouškem.