Bitky našich fanoušků jsme čekali, říkají Rusové cestou na Slováky. Nesmí nás provokovat

Michal Šenk Michal Šenk
15. 6. 2016 10:05
"Bitky našich hooligans jsme čekali," tvrdili ruští fanoušci ve vlaku cestou z Paříže do Lille na utkání proti Slovensku. "Když Angličané nebudou provokovat, nebude se to opakovat."
Ruští fanoušci na Euru
Ruští fanoušci na Euru | Foto: Reuters

Lille (od našeho zvláštního zpravodaje) - Příznivci ruské fotbalové reprezentace vyrazili do Lille, kde se jejich tým dnes odpoledne utká se Slovenskem. A ve vzduchu visí další fanouškovské nepokoje.

Hodně ruských fanoušků si zvolilo za svoji základnu Paříž. I proto byl ranní spoj z hlavního města do Lille, kde se v 15 hodin Rusové se Slováky utkají, plný podporovatelů týmu kouče Leonida Sluckého.

"Organizace turnaje je myslím zatím naprosto v pořádku. Jen je to tu celé trošku smutné. Města utkáními moc nežijí, nejsou tu nijak zábavné fanzóny, žádné party. Asi je to logické, protože se Francouzi bojí terorismu,“ popisuje své dojmy Igor Arkajev, jeden z cestujících fanoušků.

V Brazílii byla větší zábava

Na výlet do Lille vzal tento bývalý profesionální fotbalista i několik svých kamarádů. Měli šály CSKA Moskva, dá se říct, že patří k tvrdému jádru tohoto klubu z ruské metropole. Někteří z asi desetičlenné skupinky jsou jeho přátelé z Izraele.

"Byli jsme před dvěma roky v Brazílii na mistrovství světa, tam to byla samá zábava, samá party,“ smějí se pánové. Když ale přijde řeč na sobotní násilnosti v Marseille, všichni zvážní.

Že šlo o "hroznou" událost, se shodnou bez výjimky všichni. "Nedá se ale říct, že bychom to nečekali,“ poznamenává Arkajev. "Teď už si ale myslím, že se to opakovat nebude,“ podotýká.

"Angličané nesmí provokovat"

Do Lille vyrazil na zápas se Slováky i Dmitrij s rodinou. Stejně jako Igor i oni byli o minulém víkendu v Marseille. 

"Ty potyčky se staly proto, že Angličané naše fanoušky provokovali. Pokud nás teď Slováci nebo znovu Angličané, kteří po nás možná půjdou, nebudou provokovat, bude to v klidu,“ soudí. "Čekali jsme, že to mezi námi a Angličany může být ostré, víme, jakou mají jejich rowdies pověst,“ dodává Dmitrijova žena.

Utkání Rusů proti Slovákům má výkop v Lille stanovený na patnáctou hodinu odpoledne. V okolí stadionu, v restauracích, barech a hospodách je před utkáním a v jeho průběhu mimořádně zakázán prodej alkoholu. Angličané hrají ve čtvrtek v nedalekém Lens proti Walesu. V regionu je na tento dvojzápas mimořádně nasazeno asi tři tisíce policistů.

UEFA v reakci na chování ruských fanoušků na stadionu a nepokoje v ulicích Marseille ruskou reprezentaci podmínečně vyloučila z Eura. Jakýkoliv další problém může sbornou poslat domů. Rusko přitom za dva roky hostí mistrovství světa ve fotbale a podobný skandál by jistě nezůstal bez následků.  

 

Právě se děje

Další zprávy