reklama
 
 

Bale vs. Ronaldo. O osudu posledního outsidera rozhodne i duel superhvězd

6. 7. 2016 10:30
Německo, Francie, Portugalsko a Wales. O fotbalový trůn bojuje na mistrovství Evropy poslední outsider. Velšané dnes zkusí proniknout do historického finále přes Portugalce, fanoušci se můžou těšit na souboj Balea a Ronalda, dvou superhvězd, které se dobře znají z klubu.

Praha – Jedna pohádka na fotbalovém mistrovství Evropy skončila, jiná pokračuje. Zatímco euforickou cestu Islanďanů rázně utnula Francie, Velšané myslí na finále. Dnes od 21:00 o něj na stadionu Lyonu budou bojovat proti Portugalsku. Duel vysílá ČT sport, můžete ho sledovat i v našem online přenosu.

Hráči třímilionového Walesu už nyní dosáhli na nevídaný úspěch, navíc mají slušnou šanci, že ho ještě překonají. Na rozdíl od Islandu hrají v přívětivějším křídle vyřazovacího pavouka a nezápolí s největšími favority turnaje, jakými jsou Francie či Německo. Ano, i v bitvě s Portugalci jsou ostrované za outsidery, ale jen mírné. Vždyť vyřadili silnou Belgii a mají ve svém středu superhvězdu Garetha Balea.

Proti němu dnes vyběhne ještě hvězdnější Cristiano Ronaldo, parťák z Realu Madrid, jemuž budou sekundovat další zajímavá jména – Nani, Renato Sanches nebo Joao Moutinho.

Ronaldo zběsile pálí, ale nezáří

"Víme, že Portugalci jsou favorité, mají zkušenosti z velkých turnajů, hráli na mistrovstvích světa,“ připomíná kouč Walesu Chris Coleman. "Jdeme do toho jako outsideři, ale to nám vůbec nevadí. Pořád platí, že další zápas je pro nás vždycky ten nejdůležitější."

Podle toho vypadala i příprava, při níž pochopitelně nešlo opomenout Ronalda. "Víme o něm všechno,“ řekl trenér Coleman. "Gareth (Bale) nám o něm nic vykládat nemusí."

Pokud ovšem Velšané Ronalda sledují, vědí, že ve Francii nezáří jako obvykle. Ačkoliv pálí jako zběsilý (nikdo se ani zdaleka nepřiblížil jeho 36 pokusům), dal jen dva góly Maďarům. Proti ostatním selhal, přičemž na velkém turnaji stále čeká na trefu z přímého kopu, přestože se k míči postavil už 41krát. Frustraci si vybíjí nemístnými gesty a výroky, třeba když hanil hru Islandu.

Portugalci i kvůli výkonnostnímu vrávorání své ústřední opory prochází šampionátem s velkými obtížemi. Do osmifinále postoupili ze třetího místa a ještě nevyhráli v základní hrací době. Na druhou stranu ani nenašli přemožitele.

Oběma týmům chybějí opory

Kouči Fernandu Santosovi každopádně nevadí, že Portugalsko neuchvacuje obecenstvo krásnou hrou jako na domácím Euru v roce 2004: "Mě ani hráče to vůbec netrápí. Chtěl bych, abychom předváděli pohledný fotbal? Ano. Ale pokud si mám vybrat, jestli budeme hrát pohledně a neúspěšně, nebo ošklivě a úspěšně, volím to druhé."

Při usilování o další úspěch Santosovi nepomůže kvůli kartám defenzivní záložník William Carvalho. Ovšem Velšané jsou na tom ještě hůř, ze stejného důvodu jim chybí obránce Ben Davies a záložník Aaron Ramsey, tedy dvě velké opory mužstva.

Předpokládané sestavy

Portugalsko: Patricio – Cedric, Pepe, Fonte, Eliseu – Danilo, Sanches, Mario, Moutinho – Ronaldo, Nani

Wales: Hennessey – Gunter, Collins, Williams, Chester, Taylor – King, Allen, Ledley – Bale, Robson-Kanu

Ještě větší zodpovědnost tak padne na Balea. Muž, který na turnaji zatím skóroval třikrát, věří v postup. Už před turnajem si – na rozdíl od některých spoluhráčů – naplánoval dovolenou až po finále.

V něm může po Ronaldovi narazit na dalšího parťáka z Realu – Toniho Kroose (pokud Německo vyřadí domácí Francii). "Vzpomínám si, jak mi Toni říkal, že nás čekají jen tři zápasy, takže by bylo pěkné ho potkat ve finále."

autor: Daniel Poláček | 6. 7. 2016 10:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama