Aféra-neaféra: I Italové budou ve hře o zlato. Klobouk dolů

Luděk Mádl Luděk Mádl
11. 6. 2012 8:47
Hráči italského týmu v podezření z nelegálních sázek a korupce. Přesto hráli jako bozi
Antonio Di Natale slaví gól ve španělské síti
Antonio Di Natale slaví gól ve španělské síti | Foto: Reuters

Glosář - My jsme tady taky! A máme na zlato, navzdory všemu!

Zhruba do těchto slov by se dalo přepsat poselství, které Itálie svým výkonem proti Španělsku poslala fotbalovému světu.

Do kolonky "superfavoriti turnaje Eura 2012" si po tom, co předvedla, můžeme squadru azzuru bez rozpaků zapsat.

Není ani tak důležitý výsledek 1:1, jako fakt, že se (zdánlivě?) nepřemožitelnými Španěly hrála partii, v níž se jí její hráči vyrovnali technicky, takticky i fyzicky.

Oboustranně se hrál fotbal té nejvyšší úrovně a kvality. Po mém soudu šlo o zatím nejlepší duel na šampionátu. Úžasné elastické přechody z útočné do obranné fáze a zase zpátky. Šance a góly i navzdory skvělé obranné činnosti - potlesk, pánové!

Představte si Čecha a spol. u výslechů

Mezi hlavní favority dosud Italové nebyli počítáni z několika důvodů. Serie A už přeci jen není tak nablýskaná jako dřív, její zástupci ani příliš neexcelují v pohárové Evropě.

Na vrcholných turnajích toho Italové po titulu na MS 2006 už také moc nepředvedli.

A hlavně se do Italů těsně před turnajem zakousla aféra se zmanipulovanými zápasy a nelegálními sázkami.

Představte si, že by na kemp české reprezentace v Bad Waltersdorfu vletěla policie a provedla tam hráčům prohlídku jejich osobních věcí.

Že by pak z nelegálních praktik obvinila, dejme tomu, Romana Hubníka, a ten by byl vyřazen z kádru. A třeba Tomáš Sivok by v něm byl sice ponechán, ale s tím, že až se z turnaje vrátí, bude ho policie vyšetřovat. Stejně jako Petra Čecha!

Co by asi Češi na turnaji předvedli? No, lepší než proti Rusku by to asi nebylo...

Španělský trik: bez útočníka. Proč asi?

Italská realita byla taková, že z kádru kvůli policejnímu podezření vypadl Domenico Criscito. A další dva, o nichž se mluví v těchto negativních konotacích spojených s vyšetřováním včera nastoupili. V bráně Gianluigi Buffon a v obraně Leonardo Bonucci.

Mnozí namítnou, že to Španělé Italům usnadnili, protože nastoupili bez klasického typickéh útočníka.

Ano, Španělům schází nedoléčený Villa, ale v kádru mají Torrese, Llorenteho, Negreda... Kouč Del Bosque přesto zvolil variantu s šesticí záložníků rozdělenou do dvou tříčlenných vln. A nejvýš, mezi Iniestou a Silvou, hrál Fábregas.

"On může hrát i v útoku," odtušil po zápase Del Bosque. "Chtěli jsme hodně kombinovat," dodal. Fábregas dal gól, takže ani tahle varianta rozhodně neúspěšná nebyla. Zabijácký instinkt v koncovce ale přeci jen Španělům až do Torresova příchodu scházel.

Španělské myšlenky míří daleko. Zkoušejí

Proč se Del Bosque takto rozhodl? Vysvětlení se nabízí několik. 1) Chtěl Fábregase po několikatýdenní pauze způsobené léčením svalového zranění naplno vyzkoušet - a jinam v sestavě mu nepasoval. 2) Chtěl naopak pošetřit Torresovy síly. 3) Chtěl si prostě vyzkoušet tuhle variantu bez typického hrota. 4) Počítal s tím, že se italská obrana v průběhu utkání uběhá a unaví a čerstvý Torres jí pak jako žolík zasadí smrtící úder.

Připomeňme, že se Torres ocitnul ve dvou čistých gólových šancích, takže pokud směřovala taktika sem, byla spíš smůla, že se nenaplnila.

Všechny ty varianty souvisí s tím, že Španělé přijeli na turnaj odehrát šest zápasů a v tomto horizontu také uvažují. Na rozdíl od jiných týmů, typu Česka, pro něž je každý mač bojem o život, si Španělé ještě v základní skupině mohou zkoušet různé varianty hry.

I večerní duel Chorvatsko-Irsko (3:1) totiž prokázal, že z téhle skupiny by Španěly mohla vyřadit jedině nehorázná smůla.

Dvourychlostní Evropa v praxi

Při vší úctě k Chorvatům a Irům nutno říct, že jejich představení, jakkoli pro diváka celkem atraktivní, bylo úrovní hry o jeden až dva vývojové stupně níž než odpolední mač Španělsko-Itálie.

Individuální schopnosti hráčů a z toho plynoucí kvalita týmové hry tady prostě byly na nižším levelu a v rozmezí necelé hodinky mezi oběma zápasy bylo jasně patrné, jak vypadá dvourychlostní fotbalová Evropa.

Italové a Španělé samozřejmě musí proti Chorvatům a Irům prokázat svoji vyšší fotbalovou klasu v přímém souboji, ale za normálních okolností by s tím neměli mít problém.

Speciálně Irové ukázali, že jejich fotbalová síla je asi vůbec nejnižší na turnaji. A mentální silou všechno nedoženete. Tím spíš, když vás navíc "zradí" opora z největších.

Srníčkův konkurent se musel rdít

Brankář Shay Given zažil zápas blbec. Pozdě reagoval na balon už ve 3. minutě, i třetí branku v jeho síti lze jednoznačně připsat na jeho vrub.

Gólman, který před lety v Newcastlu konkuroval Pavlu Srníčkovi, nemohl mít v noci na dnešek lehké spaní.

Když se k tomu připočetlo, že druhý gól dali Chorvati z ofsajdu, pak opravdu nemohli mít nárok. Ano, ke střelci Jelavičovi posunul balon irský zadák. Ale už předtím letěla chorvatská přihrávka do prostoru, kde byli útočící hráči v ofsajdovém postavení. Mně osobně ten gól moc regulérní nepřišel.

Ať tak či tak, herně byli Irové slabší než Chorvati a italský mág Trappatoni bude nejspíš muset vytáhnout z rukávu nějaké velké kouzlo, aby to v zápasech se Španěly a Italy neskončilo nějakou mimořádnou ostudou.

 Vidíte to podobně? Nebo jinak? Diskutovat o tom můžeme i na facebookovém profilu Luděk Mádl - Aktuálně.cz, stačí, když si ho "lajknete".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Ministr dopravy Kupka rezignoval na funkci náměstka hejtmanky i krajského zastupitele

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) rezignoval na funkci statutárního náměstka středočeské hejtmanky, odchází i z krajského zastupitelstva. Nového radního pro silniční dopravu budou krajští zastupitelé volit příští týden v pondělí, řekl mluvčí hejtmanství David Šíma. Kupku by měl podle dřívějších informací ve funkci vystřídat starosta Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku Karel Bendl (ODS).

Kupka na pozici náměstka rezignoval k úterku, tento krok dopředu oznámil. "Vedení ministerstva, jak již jsem v minulosti avizoval, nelze s dalšími funkcemi bohužel skloubit. Jsem však velice rád, že se podařilo za dobu ve funkci zefektivnit činnost krajské správy a údržby silnic, nastavit pravidla zimní údržby či zahájit realizaci portálu silniční mapy Středočeského kraje," uvedl. Dodal, že se svým nástupcem bude z pozice ministra dopravy jistě v úzkém kontaktu a věří, že úspěšně naváže na rozběhnuté projekty.

Kupka v prosinci rezignoval na funkci starosty Líbeznic u Prahy, nahradil ho dosavadní místostarosta Jan Havlíček (za ODS). Zůstal však členem obecní rady. Z krajského zastupitelstva Kupka naopak odchází. Nahradit by ho měl starosta Čelákovic Josef Pátek (ODS), tedy dosud první náhradník na kandidátce. Starosta Benátek nad Jizerou Bendl se má stát řadovým radním pro silniční infrastrukturu a hejtmančiným statutárním náměstkem místo Kupky by měl být dosavadní radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

Bendl již dříve řekl, že je kvůli novému angažmá připraven opustit post předsedy krajského výboru pro životní prostředí a zemědělství. Starostou Benátek zůstane, ale v neuvolněné pozici. Jeho cílem je navázat na Kupkovu práci a přinést i pohled z životního prostředí. Oblast, v níž je odborníkem, se podle něj s dopravou často překrývá. Poukázal na to, že krajský výbor pro životní prostředí dává stanoviska k dopravním stavbám, například obchvatům měst. S dopravou má navíc Bendl zkušenosti také jako starosta.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Demonstranti postavili před sněmovnou šibenici. Poslanci požádají vnitro, aby to prošetřilo

Demonstranti z iniciativy Chcípl PES, kteří se v úterý ráno sešli před sněmovnou, aby protestovali proti novele pandemického zákona, postavili na Malostranském náměstí šibenici. Připojili také ceduli s výhrůžkou "Všichni vlastizrádci a jejich přisluhovači skončí na šibenici". U řečnického pódia navíc organizátoři akce umístili fotografie některých představitelů boje proti pandemii, jako je prezident České lékařské komory Milan Kubek či exministr zdravotnictví Roman Prymula. Fotografie provázel popisek "Zrádce národa", nepřímo tak poukazoval na to, komu je výhrůžka oběšením adresována.

Předseda poslaneckého klubu TOP Jan Jakob sdělil, že v souvislosti s šibenicí osloví sněmovna ministra vnitra Víta Rakušana. "Vyzvu ho k tomu, aby se k tomu policie postavila trochu jiným způsobem než doposud," řekl Jakob.

Policie už v minulosti několik podobných případů prošetřovala a došla k závěru, že přinesení makety šibenice na demonstraci není přestupkem. Poukázala však na to, že by situace byla jiná, pokud by se na ní objevil konkrétní člověk, proti němuž by výhrůžka smrtí směřovala. "Já ctím svobodu slova. Ale todle je dle mého soudu daleko za tím, kam svobodu slova, právo na demonstraci, zachází," řekl Jakob. Podpořil ho i předseda lidoveckého klubu Marek Výborný.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

V Británii oznámili propouštění dva velcí zaměstnavatelé

Britská pošta Royal Mail hodlá v rámci snahy o snížení nákladů a transformaci aktivit propustit zhruba 700 manažerů. Pošta, která podle svých internetových stránek zaměstnává kolem 137 tisíc lidí, to uvedla v tiskové zprávě. Akcie Royal Mail po jejím zveřejnění výrazně posílily. Největším akcionářem britské pošty je investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Nově oznámené opatření by podle Royal Mail mělo přinést roční úsporu kolem 40 milionů liber (1,2 miliardy Kč). 

Propouštění oznámil také britský výrobce potravin a spotřebního zboží Unilever. Odejít má z manažerských pozic asi 1500 lidí, což je zhruba pět procent jeho pracovní síly. Podnik mění strukturu, aby zmírnil obavy akcionářů, když neuspěl s nabídkou na převzetí divize zdravotní péče pro spotřebitele firmy GlaxoSmithKline (GSK). Firma uvedla, že propouštění se nedotkne pracovních míst v továrnách. Unilever působí ve více než 190 zemích a vlastní na 400 značek. V roce 1991 začal působit i v České republice, kde zaměstnává kolem 330 lidí a stojí například za dezinfekčním prostředkem Savo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy