Chorvaté porazili Irsko a jsou v čele španělské skupiny

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
10. 6. 2012 22:40
Fotbalisté Chorvatska vstoupili do mistrovství Evropy výhrou 3:1 nad Irskem a v rámci "španělské" skupiny C se dostali se třemi body do čela.
Nikica Jelavič se raduje z druhého gólu Chorvatů
Nikica Jelavič se raduje z druhého gólu Chorvatů | Foto: Reuters

Poznaň - Fotbalisté Chorvatska vstoupili do mistrovství Evropy výhrou, když v Poznani porazili 3:1 Irsko a v rámci "španělské" skupiny C se dostali se třemi body do vedení.

Dvěma góly se na výhře Chorvatů podílel útočník bundesligového Wolfsburgu Mario Mandžukič, který tak v čele tabulky střelců dohnal dosavadního lídra Alana Dzagojeva z Ruska.

Irové budou ve čtvrtek bojovat v Gdaňsku o naději na postup s obhájci titulu ze Španělska, Chorvaty čeká opět v Poznani duel s Itálií.

Mandžukič vstřelil nejrychlejší gól Eura

Zatímco ve všech ostatních zápasech šampionátu, s výjimkou duelu Rusko - Česko, padly maximálně dva góly, v Poznani byla tato kvóta naplněna už po 19 minutách.

Už ve třetí minutě se postaral o nejrychlejší gól evropského šampionátu Mario Mandžukič, kterého po centru Daria Srny z pravé strany Irové neobsadili, a Madžukič v krkolomné pozici překonal hlavičkou k tyči brankáře Shaye Givena.

O čtvrthodinu později však Irové odpověděli podobným způsobem. Na přímý kop Aidena McGeadyho si naskočil obránce anglického Leicesteru Sean St. Ledger a z bezprostřední blízkosti překonal gólmana Stipeho Pletikosu, který "zamrzl" na brankové čáře.

Prakticky hned vzápětí mohl odpovědět záložník Dortmundu Ivan Perišič, jeho střelu z 25 metrů však gólman Aston Villy Given konečky prstů vyrazil.

Iry dorazily "nešťastné" góly

Ve 43. minutě se však Chorvaté přece jen vrátili do vedení, když levý obránce Irů Stephen Ward odvracel míč tak nešikovně, že jej poslal za sebe na osamoceného Nikicu Jelaviče a útočník liverpoolského Evertonu přehodil vyběhnuvšího Givena.

V nastavení první půle navíc mohli Chorvaté svůj náskok navýšit, Mandžukič však poslal míč z deseti metrů hlavičkou nad břevno.

Co se nepovedlo útočníkovi Wolfsburgu v závěru poločasu, to napravil čtyři minuty po přestávce, když po Perišičově centru hlavičkoval míč do tyče a balon se ke smůle Irů odrazil od Givenovy hlavy do sítě.

V závěrečné desetiminutovce sice měli Irové zásluhou záložníka Keitha Andrewse tři šance alespoň na zkorigování výsledku, jeho hlavičku však Pletikosa nejprve vytáhl, stejný hráč pak po rohovém kopu hlavou bránu těsně minul a v poslední minutě nastavení druhé půle skončila jeho střela těsně vedle tyče.

Mistrovství Evropy ve fotbale - skupina C:

Irsko - Chorvatsko 1:3 (1:2)

Branky: 19. St. Ledger - 3. a 48. Mandžukič, 43. Jelavič. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.). ŽK: Andrews - Modrič, Kranjčar. Diváci: 39.550.

Irsko: Given - O'Shea, St. Ledger, Dunne, Ward - McGeady (54. Cox), Whelan, Andrews, Duff - Keane (75. Long), Doyle (53. Walters). Trenér: Trappatoni.

Chorvatsko: Pletikosa - Srna, Čorluka, Schildenfeld, Strinič - Rakitič (90. Dujmovič), Vukojevič, Modrič, Perišič (89. Eduardo) - Mandžukič, Jelavič (72. Kranjčar). Trenér: Bilič.

před 3 minutami

Ruská společnost Gazprom od sobotního rána přeruší vývoz plynu do Finska

Ruská plynárenská společnost Gazprom od sobotního rána přeruší vývoz plynu do Finska. Oznámila to v pátek finská společnost Gasum, která je státním velkoobchodem s plynem. O přerušení vývozu ji v pátek informoval Gazprom, uvedla agentura Reuters.

Vláda Finska, které je neutrální zemí a má s Ruskem dlouhou hranici, ve středu schválila vstup země do Severoatlantické aliance. Učinila tak poté, co Rusko 24. února vojensky napadlo Ukrajinu, která také není členem NATO.

před 48 minutami

V Belgii se do Evropského parlamentu bude moci volit už od 16 let

Belgie snížila hranici pro volby do Evropského parlamentu na 16 let. Ve volbách v roce 2024 budou moci hlasovat nejen mladí Belgičané, ale také občané členských zemí EU nad 16 let s trvalým pobytem v Belgii. Rozhodnutí oznámila ministryně vnitra Annelies Verlindenová, informovala o něm agentura AFP.

Normu schválil ve čtvrtek večer belgický parlament. Belgie se stala po Rakousku, Řecku a Maltě teprve čtvrtou členskou zemí, která tento krok učinila. "Tím, že mladým lidem dáváme možnost aktivně se podílet na naší demokracii, jim umožňujeme, aby jejich hlas byl slyšet, a dále podněcujeme jejich zájem o politiku," řekl Verlindenová.

Opatření se týká přibližně 270 tisíc mladých lidí od 16 do 18 let v Belgii a asi 13 tisíc stejně starých Belgičanů žijících v zahraničí. Zájemci se budou muset zapsat na voličské seznamy. Potom už pro ně ale účast ve volbách bude povinná, stejně jako pro všechny Belgičany. Pokud nevolí, hrozí jim pokuta 40 až 80 eur (přibližně 1000 až 2000 korun).

Pyrotechnika a výtržnosti. Disciplinárka po finále poháru zahájila řízení se Slováckem i Spartou

Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace, která řídí profesionální soutěže, zahájila řízení se Slováckem i Spartou kvůli chování jejich fanoušků ve středečním finále domácího poháru v Uherském Hradišti. LFA o tom informovala v tiskové zprávě.

Fanoušci obou týmu se dopustili výtržností a použití pyrotechniky, ti sparťanští navíc vhazovali pyrotechniku a další předměty na hrací plochu v průběhu utkání a poškodili zařízení stadionu. Utkání poznamenal na necelých pět minut v druhé půli příchod těžkooděnců se psy k hrací ploše a střídačkám. Slovácko po výhře 3:1 nad Pražany získalo první velkou trofej v klubové historii.

Z podobných důvodů jako v Uherském Hradišti zahájila disciplinárka řízení i se Slavií a Spartou po nedělním vzájemném ligovém derby.

Tresty osmi prvoligových hráčů za kumulované žluté karty se přeměnily na peněžité pokuty. Naopak slávista Srdjan Plavšič si trest za vyloučení v derby odpyká až v nové sezoně.