Chorvaté porazili Irsko a jsou v čele španělské skupiny

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
10. 6. 2012 22:40
Fotbalisté Chorvatska vstoupili do mistrovství Evropy výhrou 3:1 nad Irskem a v rámci "španělské" skupiny C se dostali se třemi body do čela.
Nikica Jelavič se raduje z druhého gólu Chorvatů
Nikica Jelavič se raduje z druhého gólu Chorvatů | Foto: Reuters

Poznaň - Fotbalisté Chorvatska vstoupili do mistrovství Evropy výhrou, když v Poznani porazili 3:1 Irsko a v rámci "španělské" skupiny C se dostali se třemi body do vedení.

Dvěma góly se na výhře Chorvatů podílel útočník bundesligového Wolfsburgu Mario Mandžukič, který tak v čele tabulky střelců dohnal dosavadního lídra Alana Dzagojeva z Ruska.

Irové budou ve čtvrtek bojovat v Gdaňsku o naději na postup s obhájci titulu ze Španělska, Chorvaty čeká opět v Poznani duel s Itálií.

Mandžukič vstřelil nejrychlejší gól Eura

Zatímco ve všech ostatních zápasech šampionátu, s výjimkou duelu Rusko - Česko, padly maximálně dva góly, v Poznani byla tato kvóta naplněna už po 19 minutách.

Už ve třetí minutě se postaral o nejrychlejší gól evropského šampionátu Mario Mandžukič, kterého po centru Daria Srny z pravé strany Irové neobsadili, a Madžukič v krkolomné pozici překonal hlavičkou k tyči brankáře Shaye Givena.

O čtvrthodinu později však Irové odpověděli podobným způsobem. Na přímý kop Aidena McGeadyho si naskočil obránce anglického Leicesteru Sean St. Ledger a z bezprostřední blízkosti překonal gólmana Stipeho Pletikosu, který "zamrzl" na brankové čáře.

Prakticky hned vzápětí mohl odpovědět záložník Dortmundu Ivan Perišič, jeho střelu z 25 metrů však gólman Aston Villy Given konečky prstů vyrazil.

Iry dorazily "nešťastné" góly

Ve 43. minutě se však Chorvaté přece jen vrátili do vedení, když levý obránce Irů Stephen Ward odvracel míč tak nešikovně, že jej poslal za sebe na osamoceného Nikicu Jelaviče a útočník liverpoolského Evertonu přehodil vyběhnuvšího Givena.

V nastavení první půle navíc mohli Chorvaté svůj náskok navýšit, Mandžukič však poslal míč z deseti metrů hlavičkou nad břevno.

Co se nepovedlo útočníkovi Wolfsburgu v závěru poločasu, to napravil čtyři minuty po přestávce, když po Perišičově centru hlavičkoval míč do tyče a balon se ke smůle Irů odrazil od Givenovy hlavy do sítě.

V závěrečné desetiminutovce sice měli Irové zásluhou záložníka Keitha Andrewse tři šance alespoň na zkorigování výsledku, jeho hlavičku však Pletikosa nejprve vytáhl, stejný hráč pak po rohovém kopu hlavou bránu těsně minul a v poslední minutě nastavení druhé půle skončila jeho střela těsně vedle tyče.

Mistrovství Evropy ve fotbale - skupina C:

Irsko - Chorvatsko 1:3 (1:2)

Branky: 19. St. Ledger - 3. a 48. Mandžukič, 43. Jelavič. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.). ŽK: Andrews - Modrič, Kranjčar. Diváci: 39.550.

Irsko: Given - O'Shea, St. Ledger, Dunne, Ward - McGeady (54. Cox), Whelan, Andrews, Duff - Keane (75. Long), Doyle (53. Walters). Trenér: Trappatoni.

Chorvatsko: Pletikosa - Srna, Čorluka, Schildenfeld, Strinič - Rakitič (90. Dujmovič), Vukojevič, Modrič, Perišič (89. Eduardo) - Mandžukič, Jelavič (72. Kranjčar). Trenér: Bilič.