Euro 2012: Nebezpečí nečíhá na stadionu, ale v ulicích

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
26. 4. 2012 15:10
Policie bude chuligány během Eura pečlivě monitorovat
Čeští fanoušci na vratislavském stadionu budou v bezpečí.
Čeští fanoušci na vratislavském stadionu budou v bezpečí. | Foto: Jakub Šafránek

Praha - Během fotbalového mistrovství Evropy v Polsku se fanoušci násilností na stadionech bát nemusejí.

Toto ujištění přednesl na středeční konferenci o bezpečnosti ve Vratislavi, jakožto místě konání duelů českého týmu na Euru 2012, zástupce policie Vladislav Husák.

Bývalý prezident Policie ČR zároveň přiznal, že větší riziko představují ulice měst, v nichž se zápasy konají. V případě české reprezentace se jedná především o rozlehlé vratislavské náměstí Rynek, v jehož prostranství by se vzniklé nepokoje či výtržnosti neřešily vůbec lehce.

"Uvědomíme-li si, že náměstí pojme 60 tisíc lidí, tak je velký problém v tomto stavu dělat pořádek." Polovina kapacity přitom bude napěchována ve fanzóně.

Čtěte také:
Polsko během ME ve fotbale obnoví kontroly na hranicích
Běsnící fanoušci a zdemolovaný vlak ve Třebové. To byl nácvik na Euro
Češi na Euru vypadnou s Holanďany, spočítali experti

Zbrusu nový Slezský stadion na okraji Vratislavi pojme přes 42 tisíc fanoušků. Navzdory tomuto číslu si organizátoři a policejní složky výtržnosti nepřipouštějí.

Přehledu o situaci na stadionu a případným okamžitým zásahům by měl napomoci mj. dokonalý monitoring. "Dění v útrobách arény sleduje 450 kamer," prozradil bezpečnostní manažer Fotbalové asociace ČR Martin Synecký.

Čeští chuligáni pod dohledem

Blízké místo konání nahrává kromě slušných fanoušků také extremistickým skupinám chuligánů, pro něž je prostředí našich severních sousedů velkým lákadlem. Zakázat jim vycestovat však policejní orgány nemohou.

Takovéto momenty by podle všeho na Euru hrozit neměly.
Takovéto momenty by podle všeho na Euru hrozit neměly. | Foto: Eduard Erben

"Policie tyto lidi zná a má je vytipovány. Pokud se nějaká riziková skupina vydá do Polska, bude celou dobu monitorována a informace o ní předáme polským kolegům. Pomáhat jim bude i dvanáct českých specialistů na identifikaci těchto lidí a jednání s nimi," řekl Husák.

"Několik desítek těchto osob má u nás dokonce zakázán vstup na stadion, což platí i pro Euro," doplnil Synecký.

Podezřelí či lidé bez lístku dokonce nebudou vpuštěni ani do koridoru v okolí stadionu. I to je jedna z věcí, jak chtějí organizátoři zabránit rizikovým návštěvníkům v možnosti dostat se na zápas.

Samotný vnitřek arény tak už příliš bariér nepotřebuje. Dokonce ani hřiště není od hlediště odděleno plotem či zátarasy. V Polsku sice není vniknutí na hrací plochu trestným činem, případný výtržník však musí počítat s pokutou ve výši 10 tisíc zlotých (zhruba 60 tisíc korun).

 

Právě se děje

před 54 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy