Eden válčí o Euro. A také se Slavií. Chce od ní vyšší nájem

Luděk Mádl Luděk Mádl
22. 4. 2014 12:00
Vlastník Edenu sehnal miliardu na přístavbu stadionu. Na kandidaturu ale potřebuje i obecné garance města a státu
Superpohár UEFA už Eden hostil. Jeho majitel chce víc, zápasy Eura
Superpohár UEFA už Eden hostil. Jeho majitel chce víc, zápasy Eura | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Kandidatura na Euro 2020 i jednání s Alešem Řebíčkem o navýšení nájmu, který platí Slavia. Dění kolem stadionu v Edenu mapovaly HN a deník Insider.

Vlastník stadionu v Edenu chce spolupořádat fotbalové Euro 2020. Miliardu na rozšíření kapacity si prý sežene sám, od českého státu a hlavního města Prahy chce jen organizační garance. Pokud je nedostane do pátku 25. dubna, kdy UEFA uzavírá kandidatury, projekt padne.

Zejména hlavní město Praha váhá, zda projektu ukáže palec směrem nahoru. Hledat příčiny nejistoty není obtížné: Vlastník stadionu je tak trochu z divokých vajec. Jednak není úplně jasné, komu stadion patří, jednak se kolem Edenu vrší řada kontroverzí.

Jednou z nich je aktuální zpochybnění smluv s Řebíčkovým fotbalovým klubem SK Slavia Praha. Klub by měl podle smluv za nájem ročně platit 3 miliony korun a 20 000 eur k tomu. Jenže kladenský advokát Václav Slavíček, který se prezentuje jako vlastník Edenu, chce víc.

„Stanovená výše nájemného je zcela neadekvátní a navíc Slavia ani nehradí své závazky spojené s užíváním předmětu nájmu, včetně úhrad celé řady služeb. Tento vztah je ve výsledku pro vlastníka arény ztrátový,“ řekl Slavíček pro HN.

A kdo splatí dluhopisy?

Stadion postavila v letech 2006-08 společnost E Side Property a pomohla si přitom emisí dluhopisů. Ty prodávala již zkrachovalá makléřská firma Key Investments. A jejími zákazníky byly mimo jiné i pražské radnice. Praze 13 už se její vklad vrátil, Praha 6 a zejména Praha 10 takové štěstí nemají. Už v roce 2024 je splatná jistina dluhopisů, jde o čtvrtmiliardy korun. A z toho 200 milionů patří právě městské části Praha 10.

Úroky z dluhopisů sice vlastník stadionu splácí, ale v posledních letech se jeho hospodaření pohybovalo na úrovni prodělku 50 milionů korun ročně.  Předpoklad, že se peníze do městských kasiček vrátí, je tedy mlhavý.

Navíc už k nelibosti Prahy 10 proběhla transformace ve vlastnické struktuře stadionu. Ten nyní drží společnost Vinet Invest, která je dcerou E Side. „My jsme tuto transakci právně napadli, soud nejprve vydal v náš prospěch předběžné opatření, nakonec ale transakci povolil. Podali jsme proti tomu stížnost k Nejvyššímu soudu,“ říká Jan Charvát, mluvčí Prahy 10. Obava, že se chce vlastník stadionu co nejvíc vzdálit svým věřitelům, je nabíledni.

Podle LN získal vlastník Edenu na financování plánované přístavby kapacity z 21 000 na 35 000 sedaček tzv. „áčkovou“ garanci od významné švýcarské banky. Vzhledem k tomu, že se bavíme zhruba o miliardě korun, je tu další argument zpochybňující tvrzení kladenského advokáta Václava Slavíčka, že skutečným vlastníkem stadionu v Edenu je on.

Obecně se předpokládá, že skutečným majitelem je někdo jiný, nejčastěji bývá skloňováno jméno Karla Pražáka, někdejšího manažera PPF.

Ruský investor pošilhává i po stadionu

Mimořádná aktivita směřovaná k možnosti pořádat tři nebo čtyři zápasy šampionátu, v nichž navíc ani nemusí hrát český národní tým, může mít jeden významný cíl: Pokusit se pořadatelstvím Eura opentlený stadion prodat ruskému investorovi, který už od listopadu vyjednává s Alešem Řebíčkem o tom, že si koupí jeho fotbalový klub, který na stadionu hrává.

Stadion a klub v jednom balíku, to by byla mnohem výhodnější koupě. A současný tlak na Řebíčka, vedený ze strany vlastníků stadionu, už může být veden v součinnosti s Rusy. Těm jde o to, aby šel Řebíček dolů s cenou a věc se zrychlila. Nelze vyloučit, že s miliardou potřebnou k navyšování kapacity stadionu už do chystaného společného podniku přichází ruská strana.

Euro 2020 se bude hrát netradičním způsobem, UEFA ho rozprostře do 13 zemí, přičemž vedle standardně padesátitisícových arén dostanou příležitost  i dva stadiony s alespoň 30 000 sedačkami.

Se Strahovem to Peltovi nevyšlo

A právě tahle varianta vzrušovala Miroslava Peltu, předsedu Fotbalové asociace ČR, který chtěl kandidaturu spojit s přestavbou stadionu na Strahově. Jenže od premiéra Bohuslava Sobotky, ke kterému si přišel pro 3 miliardy, se vrátil s nepořízenou.

A v tu chvíli se probudili v Edenu, kam se nyní při fotbale vejde 21 000 diváků. „Studii o možném navýšení kapacity našeho stadionu na 35 000 míst máme připravenou už několik měsíců. Ty technické možnosti stále projednáváme. Vzhledem k časové tísni jde o velmi intenzivní jednání,“ říká Václav Slavíček.

V úterý by se případ Eden měl řešit na radě hlavního města Prahy, ve středu ho projedná Sobotkův kabinet. „Vláda se bude zabývat možností udělit kandidatuře státní garance například co do bezpečnosti. Rozhodně by ale v žádném případě nešlo o garanci investice do sportovní infrastruktury v privátním vlastnictví,“ zdůrazňuje Marcel Chládek, ministr školství.

V pátek pak na UEFA přijde na řadu definitivní uzávěrka kandidatur. Objeví se na stole Michela Platiniho i pražský Eden?

 

Právě se děje

Další zprávy