Dresy španělské reprezentace vyvolaly skandál. Připomínají prý vlajku odpůrců monarchie

ČTK Sport ČTK, Sport
7. 11. 2017 18:09
Motivy ve žluté a modré barvě na dresech španělské fotbalové reprezentace pro MS 2018 mohou připomínat republikánskou vlajku, již dodnes používají odpůrci španělské monarchie.
Motivy na dresech španělské fotbalové reprezentace pro MS 2018 mohou připomínat republikánskou vlajku, již dodnes používají odpůrci monarchie.
Motivy na dresech španělské fotbalové reprezentace pro MS 2018 mohou připomínat republikánskou vlajku, již dodnes používají odpůrci monarchie. | Foto: Adidas

Madrid - V rozjitřené politické situaci ve Španělsku vyvolaly skandál nové dresy fotbalové reprezentace pro mistrovství světa. Tradičně červené trikoty na sobě mají také motivy ve žluté a modré barvě, jež může připomínat purpurovou, která byla součástí republikánské vlajky v letech 1931-1939. Republikánskou vlajku dodnes používají odpůrci španělské monarchie.

Politické pozadí barev na nových dresech odmítl jak jejich výrobce Adidas, tak prezident španělského svazu Juan Luís Larrea. "Ta barva je jasně modrá. Testovalo se to i v dešti a zůstalo to modré," uvedl. Motivy tří barev na dresu mají připomínat historické trikoty, v nichž "La Roja" postoupila do čtvrtfinále mistrovství světa v roce 1994.

Kauza s dresy přichází v době, kdy Španělském zmítá politická krize po referendu Katalánců o nezávislosti.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy