Dovalil mladíkům promluvil do duše, pozorovat bude i Pešice

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
17. 2. 2015 12:50
Trenér fotbalové reprezentace do 21 let Jakub Dovalil bude hráče v jarní části Synot ligy pečlivě sledovat.
Jakub Dovalil
Jakub Dovalil | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Nemá to jednoduché. Někteří reprezentanti v klubech vysedávají na lavičce, jiní byli dlouho zranění a ty nejlepší si ulovil Pavel Vrba do áčka národního mužstva. Trenéra české fotbalové jednadvacítky Jakuba Dovalila teď čeká jarní část sezony Synot ligy, ve které bude mladíky pozorovat a přát jim, aby se dostali na hřiště co nejčastěji. Už v červnu totiž čeká jeho svěřence domácí evropský šampionát.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznal, že na posledním srazu hráče upozornil, aby se opravdu snažili v týmech prosadit, pracovali na sobě a nic nepodcenili, aby nedocházelo ke zbytečným zraněním.

"Je rozdíl, když vás nějaký hráč v zápase trefí anebo když jen zanedbáte strečink. Na to si kluci musí dát pozor," vysvětlil Dovalil.

Blíží se start jarní části Synot ligy. Je nějaký hráč nebo hráči, na které si budete dávat pozor a sledovat jeho výkony, protože například hraje o nominaci na červnové mistrovství?
Nedá se říct, že by někdo byl tak na hraně, že bychom ho museli sledovat detailně a pak rozhodnout, jestli se do nominace na Euro dostane nebo ne. Tak široký výběr zase nemáme. Konkrétní jméno nebo jména vám proto určitě neřeknu, spíš to budeme sledovat tak nějak komplexně. Důležité bude, aby ti kluci pravidelně hráli a byli vytížení. A pak se uvidí, jestli tam náhodou někdo herně nevylétne.

Přesto vás asi čeká perné monitorovací jaro...
Mám asistenty, takže si zápasy nějak rozdělíme. Navíc nově bude fungovat jako pozorovatel třeba i pan Josef Pešice, takže přehled mít budeme.

V zimě se událo z pohledu jednadvacítky několik zajímavých přesunů, sledoval jste, kam se kdo z vašich reprezentačních svěřenců uchýlí?
Přestupy se udály, to je pravda, ale to jsou věci, do kterých moc nevidím a nemůžu do nich mluvit. Jen jsem kluky na srazech upozorňoval na to, aby se snažili co nejvíc prosadit, aby měli před Eurem nahráno. Proto asi například odešel na hostování Tomáš Přikryl do Dukly. Určitě doufá, že tam bude hrát častěji než ve Spartě.

Pojďme ale ještě vybrat některá zajímavá jména. Co jste říkal na odchod stopera Jana Baránka z Baníku do Plzně?
Honza zřejmě odešel z Baníku hlavně kvůli těm událostem, co se tam v poslední době kolem přestupů děly. Tedy ne proto, že by hledal větší zápasové vytížení, ale i on věří, že se v Plzni dokáže prosadit, hrát pravidelně a že ho to posune zase někam dál.

Dres změnil, poté co se uzdravil z vleklého zranění, také jihlavský Lukáš Masopust, který zamířil do Jablonce. Prosadí se v tamní konkurenci?
Lukáš byl asi půl roku zraněný, až v závěru podzimu se do toho postupně dostával, takže uvidíme. V Jablonci je konkurence, to je pravda, možná že právě on bude jedním z těch hráčů, které budeme pozorovat, a bude nás zajímat, jakou formu po té pauze bude mít.

Beze změny naopak zatím zůstává situace ohledně Václava Kadlece, který je dál ve Frankfurtu, který ho ale zatím dost přehlížel. Nemrzí vás to, že nepřestoupil?
Vaškovi bych určitě přál, aby našel klub, kde bude nastupovat. Pro celý český fotbal by to bylo skvělé. Ještě je čas, může se teoreticky vrátit a hrát v české lize. Je dobře, že se chytil Tomáš Kalas a v Middlesbrough mu to jde. Nicméně musím říct, že i když v klubech seděli na lavičkách, někdy oni dva hráli v přípravných zápasech mnohem lépe než kluci, kteří tady v lize kopou pravidelně, takže ono to také není všechno.

Kromě vysedávání hráčů na lavičkách trápila na podzim lvíčata i marodka. Nebudete na jaře trnout, aby se vám někdo znovu nezranil?
To je pravda, ale je rozdíl, když máte zranění proto, že vás v zápase někdo trefí, a proto, že jste třeba zanedbali strečink před zápasem nebo tréninkem a podobně. Což se podle mého v některých případech v minulosti i stávalo. Takže na tohle jsem kluky také upozornil, nesmí nic podcenit.

Už v březnu vás čekají dva přípravné duely proti Anglii a Portugalsku, co bude účelem těchto zápasů, už tam budete nějak cizelovat sestavu?
Ta nominace nebude nijak zvláštní, asi bude velmi podobná tomu, co jsme postavili proti Dánům nebo Němcům, takže kádr zhruba třiadvaceti hráčů, které protočíme. Definitivní sestavu na Euro stejně budeme znát až pár dní předem podle toho, jak přijdou kluci z áčka a kdo bude po sezoně k dispozici.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Rychlík srazil mezi Říkovicemi na Přerovsku a Hulínem na Kroměřížsku člověka. Ten srážku nepřežil

Nehoda se stala okolo nedělní 10. hodiny. Člověka pohybujícího se v kolejišti srazil rychlík Slovácký expres, který směřoval z Prahy do Luhačovic na Zlínsku. "Bylo to v prostoru veřejnosti nepřístupném," řekl ČTK mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Podle údajů uvedených na webových stránkách Českých drah vlaky úsekem projíždějí po jedné ze dvou traťových kolejí. K plnému obnovení provozu by podle dopravce mělo dojít zhruba v poledne.

před 1 hodinou

Na Českobudějovicku zemřel v sobotu sedmdesátiletý cyklista, zřejmě nezvládl jízdu na elektrokole

Při jízdě od obce Jílovice k Hluboké u Borovan muž jedoucí na elektrokole zřejmě částečně vyjel z komunikace a narazil do betonového hranolu. Policii přivolal člověk, který náhodou našel bezvládného muže u kola na silnici. Policie se o nehodě dověděla v sobotu nad ránem. Cyklista podle policie neměl na hlavě přilbu, na kole měl zařazený nejvyšší stupeň. Zřejmě nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem a vlastnostem elektrokola.

Další zprávy