Do žebříčku drahých hráčů má Ngadeu ještě daleko, kvalitu musí potvrdit i na jaře, říká agent Bonyho

David Janeczek David Janeczek
7. 2. 2017 6:03
Na svědomí má přestupy Afričanů Wilfrieda Bonyho, Tiémoka Konatého nebo Simona Deliho do české ligy. Elitní český agent Dalibor Lacina v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz rozebírá, co znamená úspěch slávisty Michaela Ngadeua na Poháru afrických národů.
Michael Ngadeu bezprostředně po vítězství na mistrovství Afriky.
Michael Ngadeu bezprostředně po vítězství na mistrovství Afriky. | Foto: Reuters

Michal Ngadeu, defenzivní hráč pražské Slavie, vyhrál v dresu Kamerunu africký šampionát. Jaký vliv to může mít na jeho další kariéru?

Kluby z elitních evropských soutěží o Michaelovi samozřejmě vědí. Vědí, kde působí a kde působil. Určitě je nyní Ngadeu na trhu zajímavějším hráčem než před turnajem, ale fotbal je momentální byznys. A v západní Evropě přestupové období skončilo a do léta je dlouhá doba. Je otázkou, zda výkony z mistrovství Afriky potvrdí na jaře. Rozhodně to není tak, že se teď Ngadeu dostal do žebříčku drahých hráčů, na které se v elitních ligách čeká.

Takže si nemyslíte, že vítězství na africkém mistrovství automaticky znamená laso z elitní soutěže?

Ngadeu se už v Evropě ve dvou zemích prezentoval. Samozřejmě Pohár afrických národů je sledovaný, ale nepřeháněl bych to. Těch afrických hráčů, kteří v Evropě působí nebo už působili a zaznamenali podobné úspěchy v krátkodobém časovém horizontu, bylo hodně a mnoho z nich se poté v top soutěžích výrazně neprosadilo. Nečekejte, že někdo přijde v květnu a řekne, koupíme ho, protože ten hráč v únoru vyhrál mistrovství Afriky. Navíc fotbal je kolektivní sport a nemůžeme tvrdit, že jediný hráč udělal úspěch.

Takže africký kontinentální šampionát nemůžeme srovnávat s evropským mistrovstvím?

Rozhodně ne. V Africe se hraje v obrovské vlhkosti, ve vysokých teplotách. Výkony jsou obrovsky ovlivněny emocemi, protože každý hraje s obrovskou hrdostí. Navíc Afričané se v domácím prostředí cítí daleko komfortněji i psychicky. Úspěch na turnaji je pro hráče taková vlaštovka. Evropské kluby Pohár afrických národů tolik nepřeceňují.

Pomůže úspěch Ngadeua zpropagovat českou ligu v očích dalších nadějných Afričanů?

Nejen s úspěchem Kamerunce Ngadeua ale i s nominací dalšího slávisty Simona Deliho a Sparťana Costy do národního týmu Pobřeží slonoviny, respektive Zimbabwe, se potvrzuje, že fotbalisté z české ligy mají otevřenou cestu do svých národních týmů. Jde určitě o doporučení české ligy do budoucna.

Jak těžké je dostat kvalitní Afričany do české ligy?

Dneska je těch překážek celá řada. U těch kvalitních hráčů musíte mít štěstí nebo kvalitní kontakty v afrických zemích. Musíte se dostat do příslušné země v první vlně toho "draftu", protože o kvalitních hráčích třeba víte, že se o ně zajímají západoevropské kluby, ale vy je oslovíte první. Ale také se může stát, že najdete kvalitního fotbalistu a vyřídíte mu jako první víza, což je v dnešní době v souvislosti s imigrační krizí a s přísnějším udělováním víz v zemích schengenského prostoru často problém.

Dalibor Lacina a Bony Wilfried při podpisu smlouvy se Spartou v roce 2010
Dalibor Lacina a Bony Wilfried při podpisu smlouvy se Spartou v roce 2010 | Foto: ČTK

Než přišel Bony do Sparty, tak jsme měli téměř hotový přestup Laciny Traorého na Letnou. Jenže dřív mu zařídila víza rumunská ambasáda, tak odešel do Kluže. Takže opravdu pro hráče je prioritou nejdříve opustit Afriku za solidních podmínek.

I kvůli historickému kontextu odcházejí afričtí fotbalisté nejčastěji do Francie, že?

Primárně se každý hráč chce dostat z Afriky. Nečeká, že dostane nabídku z Francie, jež je nejčastější první zastávka afrických fotbalistů. Nebo ze Skandinávie, kam odcházejí Afričané nejčastěji v té druhé vlně. Málokterý Afričan šel přímo třeba do Německa – tam raději počkají, zda se fotbalista prosadí ve slabší evropské lize, a když se mu to povede, tak potom za něj raději zaplatí více.

Ale už ani Francie není Afričanům otevřená tak jako dřív. Jednak nastala řada překážek s imigrační krizí, a navíc francouzská liga není nafukovací. Takže afričtí kluci odcházejí třeba i do Rumunska. Ale i česká liga je pro Afričany přitažlivá, protože v Africe fotbalisté nevydělávají nic. Takže pokud dostanou možnost,  odjedou téměř kamkoli, kde dostanou víza a smlouvu.

Je česká liga pro nadějné Afričany dobrou zastávkou před elitní evropskou soutěží?

Největší výhodou je, že Afričané ve špičkových českých týmech začínají žít takový opravdu evropský život. Všechny standardy v Praze a dalších větších českých městech jsou velmi blízko západní Evropě. Oni si zvyknou na evropský život a přechod do lepších evropských soutěží je pak pro ně snazší. A pokud tým z elitní evropské soutěže vidí, že fotbalista zvládl adaptaci v Česku, tak je tu velká pravděpodobnost, že to zvládne i u nich. Přímý přechod z Afriky není vůbec snadný. Když navíc Afričan pozná luxus života fotbalisty z evropské soutěže, tak potom ve velmi velkém procentu případů ztratí motivaci, vůli a píli k fotbalu.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 48 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

Další zprávy