Johannesburg - Na fotbalovém šampionátu začaly padat téměř současně mrazivé teplotní rekordy i góly. Sníh se sype jen v jihoafrických horách, branky naštěstí všude. Góly, šance i napětí přišly v pravý čas, když už upadala divácká víra, že je ještě něco takového na MS možné.
Po nudě prvních zápasů působí jako balzám čísla 3:0 a 4:1, tedy výsledky úvodních utkání z druhé rundy mistrovství. Uruguay i Argentina rozstřílely domácí JAR a Jižní Koreu způsobem, jaký si diváci přáli vidět už v předchozích zápasech. Ale také Řekové s Nigérií ukázali dostatek dramatických záplatek před oběma brankami. Nuda je pryč.
Čím to? Co se změnilo?
Čtěte více:
- Famózní Argentina: Porazila Koreu 4:1 a sahá po postupu
- Ghaňané nemohli na trénink. Zmrzlo jim hřiště
Především taktika. Všechna mužstva už po prvních utkáních rozpoznala, na čem jsou (ale i jejich soupeři), a chtějí-li postoupit, musejí hrát útočněji než dosud. Při rovnosti bodů na tomto turnaji rozhoduje nejprve skóre, proto naděje na gólové hody s přibývajícími zápasy spíše poroste. Měly by vrcholit v třetích utkáních ve skupinách.
Zatím se jako nejútočněji naladěné týmy jeví Argentina a Německo. Svěřenci Diega Maradony a Joachima Löwa dokázali soupeřům dát v jednom zápase čtyři branky a mají k dispozici velkou údernou sílu vpředu. Ke škodě obou (a možná i diváků) na sebe v dalším průběhu turnaje narazí velmi brzy, nejspíš už ve čtvrtfinále 3. července večer. V něm se totiž utkají velmi pravděpodobně (pokud přejdou přes osmifinále) vítězové skupin, v nichž Němci a Argentinci nyní vévodí.
Podobné starosti se silným soupeřem na úvod vyřazovací části má vlastní vinou Španělsko. Pokud si kouč Vicente del Bosque pozorně prohlédl turnajového pavouka, zjistil, že porážka se Švýcarskem je nejen historická a ostudná, ale především velmi nepříjemná.
Pokud Španělé nevyhrají svou skupinu (a to se jim nyní může snadno stát), narazí už v osmifinále na vítěze takzvané skupiny smrti, tedy Brazílii, Portugalsko nebo Pobřeží Slonoviny. Neschopnost Davida Villy či Fernanda Torrese vstřelit švýcarskému gólmanu Benagliovi gól tak může poslat proti sobě dva největší favority turnaje hned po základních skupinách.
Silní a slabí
Přišel čas, kdy se na turnaji odděluje zrno od plev.
Korejci proti Argentině opět předváděli svůj Brownův neuspořádaný pohyb částic - hodně velmi rychlého běhání, ale u míče nebyli příliš vidět. A na rozdíl od zápasu s Řeckem to na soupeře nestačilo. Domácí Jihoafričané dostali o gól méně, ale v konfrontaci s také jihoamerickou Uruguayí propadli stejně jako Korejci.
Útočný fotbal by měl pokračovat i v pátek. Anglie narazí na Alžírsko a chce-li pomýšlet na postup, potřebuje tři body. A to samé se dá říct o Afričanech. Anglie hraje od 20.30. Spojené státy se Slovinskem ve čtyři dopoledne.
Záruku ofenzivní podívané v zápase od 13.30 máme: jmenuje se Německo a nastoupí proti Srbům.
Páteční program:
13.30 - Německo - Srbsko
16.00 - USA - Slovinsko
20.30 - Anglie - Alžírsko