Divná aféra: Kapr znehodnotil důkaz, úplatek dal svazu

Martin Jůzek
23. 3. 2010 19:15
Golda: Kapra se nám nepovedlo přesvědčit
Zápas Sigma Olomouc - Bohemians Praha se šetří
Zápas Sigma Olomouc - Bohemians Praha se šetří | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Korupce, nebo podvod s křivým nařčením? Fotbalový svaz odkrývá novou úplatkářskou aféru, v níž hlavní roli hraje Kapr. Tedy aby nedošlo k mýlce: Karel Kapr, šéf Bohemians Praha.

Na Strahově se dnes uskutečnilo mimořádné zasedání disciplinární komise, na níž měl tento kontroverzní boss přednést důkazy týkající se snahy Sigmy Olomouc o ovlivnění výsledku vzájemného zápasu.

Leč nestalo se a Kapr tím fotbalové soudce více než překvapil.

Čtěte také:
Liga má nový skandál s úplatky. Haška čeká velký test
Další záhadná věc korupční aféry: Žádné divné sázky
Hašek má problém. Jeho muži se kvůli úplatkům napadají

"Chtěli jsme další důkazy. Ptali jsme se, proč s odhalením nepřišel dříve a proč neinformoval nás, ale média. Jenže nedostali jsme uspokojivé odpovědi," oznámil na tiskové konferenci Jiří Golda, šéf disciplinární komise ČMFS.

Obálka ještě existuje

V aféře se předseda střížkovského klubu ohání čtyřmi výpověďmi hráčů, které nechal ověřit u notáře. Poté také prohlásil, že u sebe má obálku s penězmi, které údajně Miroslavu Obermajerovi předal gólman Olomouce Petr Drobisz.

Ale pozor: I tento důkaz se na svazu setkal s nechápavou reakcí. Ptáte se proč? Kapr jej znehodnotil.

"Pan Kapr prý včera vyzvedl peníze od svého advokáta, šel s nimi do banky a poslal tuto částku na svazový účet. Když jsme se ptali, proč to udělal, tak řekl: 'Proboha, co jsem s nimi měl dělat?' Ale dodal, že obálka ještě pořád existuje," řekl Golda.

V praxi to znamená, že pokud chtěla policie pátrat po původu (dvoutisícových) bankovek, má smůlu.

Paradoxně právě policejním vyšetřováním brzdí šéf Bohemians Praha další šetření na svazové půdě. "Řekl nám, že na dalších důkazech se pracuje. A že pokud by je ukázal, tak by je znehodnotil," dodal Golda.

Za týden další pokus

Celý případ tak vůbec nepokročil. Jisté je nyní jen to, že dosud známé informace nepovažují nyní na svazu za věrohodné. "Je nesmysl, abychom někoho trestali za chabé důkazy," řekl jasně Golda.

Ačkoliv Ivan Hašek prosazuje za korupci nejtvrdší tresty, což v úterý opět zopakoval, ani on sám si není jistý.

"Nepůsobí to na mě nejlépe, protože se s tím přišlo tak pozdě," připomíná svazový předseda fakt, že utkání mezi Olomoucí a Bohemians Praha se uskutečnilo v květnu loňského roku.

Další jednání se na Strahově uskuteční už příští týden. Disciplinární komise si opět pozve Kapra, aby předložil další důkazy. Rovněž si pozve všechny hráče, jejichž výpověď zaznamenal již notář. Tedy Dobeše, Kincla, Obermajera a Dobeše.

Golda mezitím bude komunikovat s policií. Chce zjistit, co vše zjistila ona.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy