Damková skončila. Berbrova partnerka už není členkou výkonného výboru FAČR

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 21. 10. 2020 13:14
Dagmar Damková rezignovala na pozici členky výkonného výboru Fotbalové asociace ČR (FAČR) a na post předsedkyně Řídící komise pro Čechy.
Dagmar Damková
Dagmar Damková | Foto: Milan Kammermayer

Bývalá prvoligová rozhodčí odstoupila poté, co v pondělí ve všech fotbalových funkcích skončil její partner Roman Berbr, který figuruje v kauze údajné korupce a ovlivňování výsledků zápasů druhé a třetí ligy.

Ve výkonném výboru je po rezignacích Berbra a Damkové aktuálně jen deset členů. "Situací se bude zabývat výkonný výbor, který je svolaný na příští týden. Ten bude jako kolektivní orgán, který rozhoduje o zásadních otázkách asociace, řešit také možnost případného svolání mimořádné valné hromady FAČR a otázku jejího uskutečnění," uvedl tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman. Řádná valná hromada je zatím naplánovaná na jaro příštího roku.

Předseda asociace Martin Malík je přesvědčen, že výbor situaci v deseti lidech zvládne a jakákoliv unáhlená řešení by fotbalu nepomohla.

"Jsem si jist, že v současném složení, tedy bez Romana Berbra a Dáši Damkové, dokážeme ve výkonném výboru vyvést český fotbal z té současné krize. Na všechny jeho členy budu v tomto směru apelovat k maximální součinnosti a aktivitě," řekl Malík.

"Já osobně mohu garantovat stejně rozhodný přístup k věci jako během předchozích tří dnů. Zároveň bych chtěl vyjádřit osobní poděkování za podporu ze strany většiny profesionálních klubů, které si vážím a vnímám ji jako velký závazek," dodal Malík, který v reakci na kauzu v pondělí oznámil sedm kroků, jimiž se chce pokusit fotbal očistit.

Damková rezignovala na vedoucí funkce ve FAČR na vlastní žádost po konzultaci s Malíkem. Pětačtyřicetiletá bývalá sudí, která působí v komisích rozhodčí UEFA a FIFA, je řadu let Berbrovou partnerkou. Její muž je nejvýše postavenou osobou v aktuální kauze, kterou rozpoutal páteční policejní zásah na několika místech v zemi včetně sídla FAČR na pražském Strahově.

Berbr byl v neděli stejně jako sportovní ředitel druholigového Vyšehradu Roman Rogoz, rozhodčí Tomáš Grimm a bývalý ligový hráč Michal Káník poslán do vazby. O den později rezignoval na post místopředsedy FAČR a na pozice ve výkonném výboru i šéfa plzeňského krajského svazu.

Výkonný výbor také v pondělí odvolal čtyři z pěti členů komise rozhodčích v čele s předsedou Jozefem Chovancem. Zůstal pouze Tomáš Bárta, jenž byl nominován za Ligovou fotbalovou asociaci. Odvolána byla také komise rozhodčích Řídící komise pro Čechy. Sestaveny budou nové listiny rozhodčích, na nichž už nebudou sudí, kteří v současné aféře figurují.

Berbr je jednou z 20 obviněných osob v kauze údajného ovlivňování výsledků prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

 

Právě se děje

Další zprávy