Česko - Dánsko 0:3. Debakl od Dánů kazí Čechům sen o MS

22. 3. 2013 22:25
Kvalifikace s Dánskem dopadla špatně. Češi prohráli v Olomouci 0:3 a výrazně si zkomplikovali boj o postup na fotbalové mistrovství světa v Brazílii 2014.
Češi prohráli s Dánskem 0:3 a cesta na vysněné MS v Brazílii se jim komplikuje.
Češi prohráli s Dánskem 0:3 a cesta na vysněné MS v Brazílii se jim komplikuje. | Foto: Reuters

Olomouc - Páteční zápas kvalifikace o MS 2014 s Dánskem dopadl pro české barvy špatně. Čeští fotbalisté si v Olomouci slízli debakl 0:3 a výrazně si zkomplikovali boj o postup na šampionát v Brazílii.

Češi do utkání nastoupili bez kapitána Tomáše Rosického, který se kvůli zranění stehenního svalu na levé noze dostal na trávník až v průběhu druhého poločasu. Oživení ale nepřinesl.

Vyprodaný Andrův stadion viděl nejprve hodně opatrný fotbal. Dánové se soustředili na obranu a vyráželi do brejků, zatímco Češi museli zakládat akce postupně.

Poprvé se osmělil až Darida ve 21. minutě, ale brankář Andersen jeho ránu vyrazil. O deset minut později pálil z brejku Lafata se stejným efektem.

Před koncem prvního poločasu mohl dál gól do šatny Eriksen, Čech ovšem míč letící k tyči vyškrábl na roh.

Hrůzná česká druhá půle

Pohroma přišla v druhém poločase. Hosté nastoupili s větším odhodláním a chutí vstřelit branku.

Cornelius byl ve 48. minutě ještě neúspěšný, když jeho ránu z vápna lapil Čech, ale o chvíli později stejný hráč už otevřel skóre. Ustál totiž souboj s Kadlecem i Sivokem a vymetl horní roh české branky.

Trenér Bílek reagoval střídáním a poslal do hry Rosického, který nahradil nevýrazného Jiráčka. Na průběhu utkání ale nic nezměnil.

Češi stále nebyli schopni vymyslet směrem dopředu kloudnou akci. Naopak, brzy na to Simon Kjaer hlavou z rohu přidal druhý gól.

Aby toho nebylo málo, v 82. minutě pečetil výhru Dánů Nik Zimling parádní ranou z dálky.

Největší domácí česká prohra

Češi už poté rezignovali na jakoukoli útočnou snahu a málem schytali čtvrtý gól. Šanci Jacobsena zneškodnil Čech, a zachránil tak národní mužstvo od debaklu.

Bílkovi svěřenci tak spadli na čtvrté místo skupiny B a v úterý v Arménii musí bezpodmínečně vyhrát, pokud ještě chtějí pomýšlet na MS v Brazílii. Dánsko se pak opět vrátilo do hry o postup.

Výsledek:

Česko - Dánsko 0:3 (0:0)

Branky: 57. Cornelius, 67. Kjaer, 83. Zimling. Rozhodčí: Neves - Miranda, Barbosa (všichni Port.). ŽK: Darida, Sivok, Kozák - Jörgensen, Zimling. Diváci: 12.288.
Česko: Čech - Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limberský - Darida, Plašil (74. Kozák) - Vydra, Jiráček (62. Rosický), Krejčí (64. Dočkal) - Lafata. Trenér: Bílek.
Dánsko: Andersen - Jacobsen, Kjaer, Agger, S. Poulsen - Zimling, Stockholm - Jörgensen (66. Rommedahl), Eriksen, Krohn-Dehli - Cornelius (85. Makienok). Trenér: Olsen.

1. Itálie 4 3 1 0 10:4 10
2. Bulharsko 5 2 3 0 10:3 9
3. Dánsko 4 1 2 1 5:4 5
4. Česko 4 1 2 1 3:4 5
5. Arménie 3 1 0 2 2:4 3
6. Malta 4 0 0 4 1:12 0