Ve Spartě se různí názory na obránce Kadlece. Jako alternativa přitom padá jméno zlínského Jugase

Luděk Mádl Luděk Mádl
2. 12. 2016 6:12
Ať už fotbalovou Spartu povede na jaře kdokoli, velké změny v kádru očekávat nelze. V obraně bývá ovšem za slabinu označován Michal Kadlec.
Zlínský Jakub Jugas (vlevo) a sparťan Costa. Stanou se v zimě z těch dvou spoluhráči?
Zlínský Jakub Jugas (vlevo) a sparťan Costa. Stanou se v zimě z těch dvou spoluhráči? | Foto: Milan Kammermayer

Praha –  Ať už na jaře povede fotbalovou Spartu jako hlavní kouč kdokoli, žádné velké změny v letenském kádru se přes zimu neočekávají. Přijít by prý měli maximálně jeden či dva noví hráči.

Kromě libereckého Jana Sýkory, na kterého má Sparta předkupní právo, už se v letenských kancelářích debatuje také o obránci Jakubu Jugasovi z FC Fastav Zlín.

Základní premisa aktuální sparťanské kádrové politiky zní zhruba takto: Hráčů má klub dostatek a kvalitních, jen je potřeba, aby se uzdravili.

Diskuse se ovšem vedou nad tím, jestli by Sparta aktivně neměla hledat do obrany perspektivnějšího a po úspěchu hladovějšího hráče, než je Michal Kadlec. Ten sice v prosinci oslaví teprve 32. narozeniny, nicméně jako by už svým způsobem vlastně mířil ke konci kariéry.

Do české ligy se totiž v létě vrátil po 8 letech, jež prožil v zahraničí. Zprvu v bundesligovém Leverkusenu, v posledních třech letech pak v tureckém Fenerbahce. U Bosporu přitom příliš nehrál, řadu zápasů trávil jako přespočetný cizinec na tribuně.

V létě ho rozzlobil trenér Pavel Vrba, když mu nedal herní šanci na turnaji Euro 2016. Ve Spartě pak Michal Kadlec podepsal kontrakt na tři sezony.

Vysoko hraná obrana už Kadlecovi moc nesedí

Pod trenérem Zdeňkem Ščasným sparťanská obrana v úvodu sezony častokrát hořela, i kvůli častým obměnám svého složení a herního schématu. Kadlec měl období, kdy dělal chybu prakticky zápas co zápas. Po nástupu Davida Holoubka však zůstal Michal Kadlec jedním z mála zdravých hráčů a "chybovost" omezil.

Do jisté míry to ovšem může být dáno tím, že Sparta kvůli velké marodce točí malý počet hráčů, a i proto nyní sází na jednoduchou taktiku stažené, zabezpečené obrany a rychlých protiútoků.

Což je i pro Kadlece jednodušší, než když obrannou linii Sparta vysoko vysouvala – a Kadlec s Holkem pak nestíhali pomyslný trychtýř za sebou uzavírat. Ať už kvůli svému špatnému postavení, nižší reakční rychlosti, nebo pomalejšímu běhu.

Ale pokud chce Sparta opět hrát nátlakový fotbal, jak jí velí přinejmenším tradice, měla by se z nouzového režimu zákopové války k atraktivnějšímu a modernějšímu způsobu hry zase vrátit. Panují přitom obavy, jestli je Michal Kadlec schopen a ochoten se k tomu všemu ze svého – někdy trochu ležérně vyhlížejícího – režimu ještě vyburcovat.

Spekuluje se poměrně dost nahlas o tom, že Jindřich Trpišovský, který je hlavním favoritem na pozici sparťanského trenéra číslo 1, preferoval původně příchod s Davidem Hovorkou, ex-sparťanským hráčem, který mu coby stoper odváděl dobré služby v Liberci. Poté, co si však Hovorka poranil ve Florencii koleno, přichází údajně na přetřes jiná alternativa. A to Jakub Jugas.

Patří do slavného ročníku "devadesát-dvojek", ve vitríně má podobně jako Krejčí, Skalák a spol. stříbrnou medaili, kterou si přivezl z Rumunska z ME "19", kde úspěšný český tým vedl Jaroslav Hřebík. Loni nechyběl ani na české soupisce pro ME "21", jež Dovalilův tým odehrál v Praze, byť na hřišti tam dostávali přednost jiní.

Ročník 92. I to je dobré doporučení

Glosář Luďka Mádla

Luděk Mádl
Foto: Aktuálně.cz

Fotbalové dění před i za oponou pohledem renomovaného fotbalového reportéra.

Jednotlivými reprezentačními kategoriemi ale rodák z Otrokovic procházel průběžně. Od deseti let působí Jakub Jugas v barvách Zlína, prvoligový debut si odbyl v roce 2010 proti Spartě. Další ligové starty pak sbíral na hostováních v Příbrami a v Brně – a po návratu Zlína mezi prvoligovou elitu se stal velkou oporou jeho zadních řad.

Stoperská dvojice Jugas–Hájek patří mezi základní stavební kameny dosavadních zlínských úspěchů v soutěži. V průběžné tabulce najdeme Páníkův celek na třetí pozici.

Posledně v utkání s Duklou to sice zrovna nepotvrdili, ale obyčejně bývají stopeři Jugas a Hájek velmi jistí při obranných standardních situacích. A zároveň dokážou být nebezpeční i při těch útočných. Jugas už dal v této sezoně 3 góly, Hájek o jeden méně.

Loni "ševci" prodali Slavii střelce Železníka, letos v úvodu podzimu pak Plzni jeho dlouholetého parťáka Poznara. Nadcházející týdny odpoví na otázku, jestli další velký obchod udělají tentokrát se Spartou v souvislosti s Jakubem Jugasem.

Zrovna dnes večer čeká zlínskou obranu další velká zatěžkávací zkouška, zápas s pražskou Slavií.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy