Podle Holoubka bude zápas s Plzní důležitější než Evropská liga. Bílek po prohře vyzdvihl Dočkala

David Janeczek David Janeczek
16. 10. 2016 18:37
V 10. kole nejvyšší fotbalové ligy přivítala Sparta na Letné trápící se Jihlavu, která jako jediná dosud v lize nevyhrála. Zajímavou konfrontaci prožil trenér Jihlavy Michal Bílek, který ve Spartě hrál i trénoval. Přesto z Prahy neodjel spokojený. Naopak trenér Sparty David Holoubek si po výhře 3:0 oddechl a byl rád, že jeho tým v lize konečně uspěl.
EL, Sparta-Inter Milán: David Holoubek
EL, Sparta-Inter Milán: David Holoubek | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalová Sparta vyhrála v lize po měsíci a půl. Jednoznačné vítězství 3:0 odnesla trápící se Jihlava, která po deseti odehraných kolech stále marně čeká na vítězství v lize.

Do dobře známého prostředí přijel trenér Jihlavy Michal Bílek, jenž ve Spartě trénoval i dlouhé roky hrál, ale s předvedeným výkonem svého týmu po zápase spokojený nebyl.

Bílek: Nechtěli jsme pustit do hry Dočkala

"Spartě jsme odolávali necelou půl hodinu, poté jsme inkasovali a šlo to s námi z kopce. Ze začátku jsme nechtěli pouštět do hry Bořka Dočkala, což se nám dařilo, ale jinak jsme tady neodehráli dobré utkání. Takže pocity po zápase jsou špatné," uvedl Bílek, který převzal Jihlavu v průběhu sezony.

Jihlava se dostala za bezbrankového stavu do stoprocentní situace, ale konkrétně pravý obránce Tlustý se v tváří v tvář s brankářem Koubkem neprosadil. "Pokud chcete na Spartě něco uhrát, tak musíte být stoprocentní v proměňování šancí," byl si vědom Bílek, že jeho tým na Letné příliš ofenzivních akcí nepředvedl.

Bílek poté ještě přiznal, že momentálnímu českému fotbalu chybí tvořiví hráči, kteří dokáží řešit kvalitně finální fázi. A právě takového hráče má podle slov bývalého trenére reprezentace Sparta ve svém středu v Bořku Dočkalovi.

Holoubek: Na Jihlavě jsme si zvýšili sebevědomí

Spartu vedl podruhé v nejvyšší soutěži trenér David Holoubek, který měl před zápasem ze soupeře respekt. "Jihlavu jsem viděl hrát ve dvou zápasech a měli jsme trochu obavy, ale musím přiznat, že byla vhodným soupeřem pro zvýšení sebevědomí. Taky jsem rád, že jsme fanouškům ukázali, že můžeme hrát pohledný fotbal."

Vzhledem ke včerejšímu zaváhání Plzně na Slovácku se Sparta dostala před vzájemným zápasem s Viktorií na čtyři body. "Dnešní vítězství bylo určitě vzhledem k okolnostem velmi důležité, ale o to více mě mrzí nezvládnutý zápas v Brně," připomněl Holoubek remízový zápas Sparty v Brně.

Na Beer Ševu se vrátí asi jen Zahustel

Spartu nadále trápí velká marodka. Dnes sice už hrál Daniel Holzer a Ondřej Zahustel byl na lavičce náhradníků, ale právě druhý jmenovaný se do hry nedostal a před nad jeho nasazením do čtvrtečního zápasu proti izraelské Beer Ševě visí otazník. "Před odletem do Izraele se nikdo ještě nevrátí. Zahustel dnes ještě nebyl stoprocentní. Zítra nastoupí s juniorkou v Brně a poté se uvidí," popsal situaci okolo Zahustela Holoubek.

Spartu čeká během týdne zmíněný zápas v Izraeli a také zápas v Plzni, který může napovědět o rozložení sil v boji o mistrovský titul a právě s nadcházejícím zápasem proti Plzni souviselo také střídání kapitána Sparty Davida Lafaty, který v zápase vstřelil dvě branky.

"Střídání jsem prováděl s ohledem na tým, samozřejmě Davida může mrzet, že jsem mu překazil šanci na vstřelení hattricku, ale my si v momentálním rozpoložení nemůžeme dovolit, aby David dostal čtvrtou žlutou kartu a nebyl k dispozici proti Plzni," vysvětloval Holoubek stažení svého kapitána.

Dva veledůležité zápasy, které Sparta odehraje v příštím týdnu nechtěl Holoubek příliš srovnávat, ale přesto přiznal, že vnitřně cítí větší důležitost v ligovém utkání.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy