Sudí Szikszay poškodil v derby Slavii, měl vyloučit sparťana Preciada

Sport ČTK Sport, ČTK
25. 9. 2023 15:33
Podle Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR měl sudí Ladislav Szikszay v pražském derby mezi Slavií a Spartou (1:1) vyloučit hostujícího Angela Preciada.
Rozhodčí Ladislav Szikszay při derby S
Rozhodčí Ladislav Szikszay při derby S | Foto: Milan Kammermayer

Ekvádorský reprezentant Preciado ve 21. minutě tvrdě dohrál Lukáše Provoda, jemuž podrážkou kopačky šlápl na lýtko. Krajní obránce od Szikszaye dostal pouze žlutou kartu.

Podle komise v této situaci měl intervenovat videorozhodčí (VAR) Marek Radina.

Szikszay naopak v 55. minutě podle komise správně Preciadovi za zákrok na Muhameda Tijaniho v šestnáctce neudělil druhou žlutou kartu.

Penalta pro Slavii ale nebyla jednoznačná. "Nejednalo se o bezohledný přestupek, z tohoto důvodu rozhodčí správně neudělil žlutou kartu. V případě nenařízení pokutového kopu rozhodčím by se o zjevnou chybu nejednalo, VAR by neměl intervenovat," uvedla komise.

Druhou penaltu v derby za ruku slávisty Igoha Ogba, z níž v 11. minutě nastavení vyrovnal Lukáš Haraslín, komise rozhodčích nekomentovala.

Oba celky dohrávaly v deseti poté, co byli po vzájemné potyčce v 88. minutě vyloučeni kapitáni domácí Jan Bořil a hostující Ladislav Krejčí.

Červenou kartu dostali zároveň i slávistický asistent trenéra Pavel Řehák a vedoucí týmu Sparty Miroslav Baranek, kteří během hromadné strkanice hráčů nedovoleně vběhli na hřiště.

Komise souhlasila s vyloučením obou kapitánů, za nejagresivnějšího aktéra označila Bořila. "Nejprve chytil zezadu za ramena hráče hostujícího družstva č. 28 (Tomáše Wiesnera) a poté ho odstrčil. Následně konfrontace pokračovala mezi hráči H37 (Krejčím) a D18 (Bořilem), kteří se vzájemně fyzicky napadli tím, že sebou násilně cloumali a strkali do oblasti hrudníku a krku. Poté D18 (Bořil) strčil předloktím do oblasti krku hráče H22 (Haraslína), čímž způsobil jeho pád," popsala komise.

Přesto Szikszay chybným nevyloučením Preciada zásadně ovlivnil utkání, komise odmítla kritiku výkonu sudího a jeho kolegů.

"Rozhodčí této atmosféře nepodlehli a jejich výkon nebyl hlavní příčinou toho, v jakém duchu bylo utkání odehráno. Většinu herních situací rozhodčí posoudili správně a celkově dle názoru KR v utkání obstáli," prohlásila komise.

Informovala také o tom, že bude apelovat na rozhodčí, aby důsledněji trestali nesportovní chování hráčů a členů realizačních týmů.

 

Právě se děje

Další zprávy