Sparta ukázala sílu, Plzeň srazila pozdní penalta. Podceňovaní způsobili senzace

Aktualizováno 10. 2. 2024 20:08
Na českých trávnících začala jarní část fotbalové Fortuna:ligy. Sparta ukázala sílu a jasně 3:0 vyhrála v Karviné. České Budějovice ukončily zlou sérii a doma přehrály rovněž 3:0 ambiciózní Baník Ostrava. Překvapily i Pardubice vítězstvím na Slovácku. Liberec si doma poradil s Olomoucí a Plzeň remizovala 1:1 s Mladou Boleslaví.
Kapitán Sparty Ladislav Krejčí.
Kapitán Sparty Ladislav Krejčí. | Foto: Reuters

Fotbalisté Sparty začali jarní část ligové sezony vítězstvím 3:0 na hřišti nováčka z Karviné. Pražany poslal v utkání 20. kola v prvním poločase do vedení kapitán Ladislav Krejčí a po přestávce zvýšili Adam Karabec s Janem Kuchtou.

Obhájce titulu v nejvyšší soutěži posedmé za sebou vyhrál a vede neúplnou tabulku o osm bodů před městským rivalem Slavií, která má dva zápasy k dobru. Slezané šest kol po sobě nezvítězili a zůstali čtrnáctí. Ve středu je čeká odložený domácí duel s Pardubicemi.

Sparta prohrála jediný z dosavadních 14 vzájemných ligových utkání a Karvinou v nejvyšší soutěži porazila poosmé za sebou. Zároveň se ideálně naladila na čtvrteční úvodní duel 2. kola Evropské ligy na půdě úřadujícího tureckého mistra Galatasaraye Istanbul.

Dánský trenér Pražanů Priske ze zdravotních důvodů postrádal nejlepšího týmového střelce ligové sezony Haraslína a Pavelku, kvůli červené kartě z prosincového utkání s Teplicemi chyběl Sadílek. Jediné dvě zimní posily letenského celku, Albánec Tuci a Nor Solbakken, začaly na lavičce a do utkání zasáhly v průběhu druhého poločasu.

Úřadující mistři podle očekávání od začátku výrazně častěji drželi míč a první šanci si vypracovali v 10. minutě. Krejčí však po Kairinenově rohovém kopu hlavičkoval pouze do rukavic svého někdejšího spoluhráče ze Sparty Holce.

Největší šanci dosavadního průběhu si pak vypracoval nováček soutěže. Ve 22. minutě po dalším rohu Pražanů Akinyemi vyslal do samostatného úniku Memiče, jenž obehrál vyběhnutého gólmana Vindahla, k zakončení se ale nedostal. Místo toho přihrál před branku Regálimu, který těsně minul. Poté Akinyemiho střelu v šestnátce zblokoval Panák na roh, po němž skákavá hlavička Boháče zamířila vedle.

Vedení se nakonec ujali v 31. minutě hosté. Birmančevič nacentroval do vápna, Krejčí se ve vzduchu "nůžkami" opřel do míče a nechytatelnou střelou k tyči otevřel skóre. Sparťanský kapitán zaznamenal pátý gól v ligové sezoně a čtvrtý v posledních čtyřech kolech.

Na konci první půle hostující záložník Preciado nahrál před prázdnou branku Kuchtovi, jenže ten na míč těsně nedosáhl. V nastavení úvodního dějství Birmančevič poslal balon mezi dva domácí hráče do samostatného úniku Kuchtovi, ale Holec střelu českého reprezentanta zastavil nohama.

V 57. minutě si Karviná vypracovala další příležitost po sparťanském rohu. Obránce Fleišman potáhl míč po levé straně a odcentroval na zadní tyč, odkud nikým nehlídaný Regáli přestřelil.

Po hodině hry přidali Pražané pojistku, když Birmačevičovu tečovanou přihrávku před branku zužitkoval Karabec. Reprezentant do 21 let se trefil počtvrté v ročníku nejvyšší soutěže a poprvé od října. Zároveň zaznamenal v ligové kariéře třetí gól do sítě Karviné, což se mu proti žádnému jinému soupeři nepovedlo.

V 69. minutě stanovili hosté konečné skóre. Birmančevič další povedenou nahrávkou našel Kuchtu, který obehrál vyběhnutého Holce i Boháče a bez problémů zakončil do prázdné branky. V ligové sezoně se zapsal mezi střelce posedmé. Letenští mají s 50 góly nejlepší útok soutěže a s 13 inkasovanými brankami spolu se Slavií i defenzivu.

V nastavení ještě sparťan Ryneš ve výhodné pozici zamířil vedle a gól střídajícího Olantujiho neplatil kvůli ofsajdu. Letenští neprohráli ani sedmý ligový zápas v Karviné a pětkrát po sobě tam zvítězili. Slezané doma v nejvyšší soutěži potřetí za sebou nebodovali.

Liberec se dotáhl na elitní šestku

Fotbalisté Liberce vstoupili do jarní části sezony domácí výhrou 2:0 nad Olomoucí. Zápas 20. kola rozhodli svými premiérovými góly v nejvyšší soutěži Nicolas Penner a Filip Horský. Severočeši v lize porazili Sigmu poprvé po šesti zápasech od října 2021, připsali si pátou domácí výhru v nejvyšší soutěži za sebou a bodově se na šestém místě tabulky dotáhli na dnešního soupeře. Hanáci ale mají k dobru odložený zápas v Teplicích.

České Budějovice ve 20. kole první ligy překvapivě porazily doma Ostravu 3:0. Jihočeši dali všechny góly v úvodním zápase jarní části sezony mezi 59. a 69. minutou, kdy se postupně trefili Samuel Šigut, Martin Králik a nigerijský ofenzivní univerzál Musa Alli. Dynamo vyhrálo v lize po osmi utkáních, přesto zůstává v tabulce poslední o skóre za Zlínem, který má dva duely k dobru. Baník v nejvyšší soutěži podruhé za sebou nebodoval a patří mu sedmá příčka.

Jihočeši bodovali i ve druhém zápase pod vedením trenérské dvojice Jiří Lerch a Jiří Kladrubský, kteří s týmem zakončili podzimní část soutěže bezbrankovou remízou na stadionu Bohemians 1905. Baník nenavázal na vítězství 2:0 z úvodního vzájemného duelu v sezoně a venku prohrál podruhé z posledních tří utkání.

Slovácko nečekaně prohrálo s Pardubicemi 1:2 a v nejvyšší soutěži nebodovalo po sedmi utkáních. Východočeši vedli od 14. minuty po brance Tomáše Zlatohlávka, v 89. minutě srovnal Rigino Cicilia a využil tak přesilovku, kterou domácí hráli od 68. minuty a vyloučení Dominika Mareše. V první minutě nastavení ale navzdory oslabení rozhodl po brejku hostující Michal Hlavatý. Slovácko zůstalo v neúplné tabulce čtvrté, Pardubice po druhé ligové výhře po sobě třinácté.

Plzeňští fotbalisté na úvod jarní části doma pouze remizovali s Mladou Boleslaví 1:1. Viktorii poslal v utkání 20. kola do vedení v 63. minutě Tomáš Chorý, ale v 88. minutě vyrovnal z penalty Tomáš Ladra.

Západočeši v nejvyšší soutěži ztratili body po sérii tří vítězství. V neúplné tabulce zůstali třetí a mají k dobru odložené utkání v Ostravě, které odehrají v úterý. Mladoboleslavským vyšla soutěžní premiéra pod trenérem Davidem Holoubkem. Čekání na ligové vítězství nicméně protáhli na šest zápasů a patří jim šestá pozice.

20. kolo první fotbalové ligy:

MFK Karviná - Sparta Praha 0:3 (0:1)

Branky: 31. Krejčí, 60. Karabec, 69. Kuchta. Rozhodčí: Rouček - Kříž, Pečenka - Adámková (video). ŽK: Holec, Bederka (oba Karviná). Diváci: 4238.

Karviná: Holec - Traoré, Krčík, Bederka, Fleišman - Budínský, Boháč (80. Žák) - Memič (82. Kačor), Ezeh (65. Iván), Regáli (66. Ayaosi) - Akinyemi (65. Doležal). Trenér: Jarábek.

Sparta: Vindahl - Sörensen (75. Vitík), Panák, Krejčí - Preciado, Laci (75. Solbakken), Kairinen, Ryneš - Karabec (65. Tuci), Birmančevič (81. Ševčík) - Kuchta (75. Olatunji). Trenér: Priske.

Slovan Liberec - Sigma Olomouc 2:0 (0:0)

Branky: 48. Penner, 80. Horský. Rozhodčí: Berka - Hrabovský, Šafránková - Szikszay (video). ŽK: Sláma, Pospíšil, Juliš, Singateh (všichni Olomouc). Diváci: 2427.

Liberec: Bačkovský - Prebsl, Chaluš, Mikula (62. Purzitidis) - Penner (62. Fukala), Varfolomejev, Žambůrek (85. Doumbia), Ghali - Kok (76. Horský), Tupta - Kulenovič (76. Rabušic). Trenér: Kozel.

Olomouc: Macík - Pokorný, Beneš, Vraštil - Křišťál, Breite (76. Fiala), Pospíšil (83. Ventúra), Sláma (54. Langer) - Vodháněl (83. Emmanuel), Zorvan (46. Singhateh) - Juliš. Trenér: Jílek.

Dynamo České Budějovice - Baník Ostrava 3:0 (0:0)

Branky: 59. Šigut, 66. Králik, 69. Alli. Rozhodčí: Pechanec - Ratajová, Novák - Všetečka (video). ŽK: Hellebrand, Tranziska, Alli, Šípoš - Lischka. Diváci: 2457.

Č. Budějovice: Šípoš - Sladký, Nikl, Králik, Trummer - Čermák (88. Böhm), Suchan, Hellebrand - Šigut (83. Polanský), Ondrášek (78. Tranziska), Alli. Trenér: Lerch.

Ostrava: Letáček - Ndefe, Lischka, Pojezný (75. Blažek), Kpozo - Buchta (75. Rusnák), Boula, Rigo (60. Šín), Šehič (46. Ewerton) - Kubala - Klíma (75. Adediran). Trenér: Hapal.

1. FC Slovácko - FK Pardubice 1:2 (0:1)

Branky: 89. Cicilia - 14. Zlatohlávek, 90.+1 Hlavatý. Rozhodčí: Volek - Hájek, Žurovec - Zelinka (video). ŽK: Daníček - Mareš, Daněk, Brdička, Chlumecký. ČK: 68. Mareš. Diváci: 4723.

Slovácko: Heča - Reinberk, Daníček (76. Vecheta), Kadlec, Kalabiška (76. Blahút) - Trávník, Kim Sung-pin (66. Kohút) - Petržela (66. Mihálik), Havlík, Juroška (84. Kvasina) - Cicilia. Trenér: Svědík.

Pardubice: Kinský - Mareš, Halinský, Ortiz, Chlumecký - Kissiedou (72. Donát), Vacek (84. Tischler), Hlavatý - Daněk (72. Surzyn) - Zlatohlávek (63. Krobot), Brdička (63. Patrák). Trenér: Kováč.

Viktoria Plzeň - FK Mladá Boleslav 1:1 (0:0)

Branky: 63. Chorý - 88 Ladra z pen. Rozhodčí: Černý - Paták, Podaný - Petřík (video). Bez karet. Diváci: 9086.

Plzeň: Jedlička - Hranáč, Hejda, Dweh - Kopic, Valenta (63. Červ), Kalvach, Cadu - Šulc - Chorý (82. Kliment), Vydra (73. Traoré). Trenér: Koubek.

M. Boleslav: Trmal - Kostka, Král, Suchý, Suchomel - Kubista (78. Žitný), Karafiát - Ladra (90.+2 Poulolo), Mareček (64. Hilál), Kušej (78. Vaníček) - Pulkrab (64. Jawo). Trenér: Holoubek.