Sparta i Slavia zlákaly spoustu cizinců. Kolik jich smí v lize nasadit? Záleží, ze které jsou země

Luděk Mádl Luděk Mádl
4. 7. 2017 6:17
Jsou země, na jejichž občany se v české fotbalové lize žádná kvóta nevztahuje. Ale i jiné, pro něž limit pěti cizinců na zápas platí. Slavia má takových fotbalistů šest.
Halil Altintop vlastní turecký a německý pas. Kvóta pro cizince mu v české lize život ztrpčovat nebude.
Halil Altintop vlastní turecký a německý pas. Kvóta pro cizince mu v české lize život ztrpčovat nebude. | Foto: ČTK

Praha - Sparta i Slavia vsadily před novou sezonou na zahraniční fotbalisty měrou nevídanou. A mnohé fanoušky napadla otázka, zdali všechny cizince ze svých soupisek vlastně tyto kluby budou moci v jednom utkání nasadit.

Aktuální inventura prozradí, že Sparta je těsně pod zavedeným limitem, Slavia pak těsně nad ním. I to je možná důvod, proč se průběžně spekuluje o případném odchodu Jasmina Ščuka, hráče z Bosny a Hercegoviny. Přes limit by byl i obránce Zenitu Petrohrad jménem Ibragim Callagov, o kterém v souvislosti se Slavií spekulují ruské weby. Zdroje ze Slavie ale tento údajný kontakt vyvracejí.

Fotbaloví cizinci se v Česku z hlediska fotbalových norem rozlišují do dvou kategorií. Tu první tvoří ti, co se lidově řečeno mezi cizince ve fotbale nepočítají a mají v HET lize stejný status jako domácí čeští hráči.To jsou cizinci ze zemí Evropské unie a dalších, v předpisech konkrétně vyjmenovaných zemí, které k EU vážou dohody o náležitě těsné spolupráci.

Vedle nich jsou tu však i cizinci ze zemí, které na patřičném fotbalovém seznamu nenajdete. A na ty se i v české HET lize kvóta omezující možnosti jejich nasazení do zápasů vztahuje. Takových cizinců totiž v jednom ligovém utkání nesmí nastoupit víc než pět.

Ve skupině cizinců, na které se tato kvóta vztahuje, eviduje nyní pražská Slavia šest fotbalistů. Jsou to Simon Deli (Pobřeží slonoviny), Michael Ngadeu (Kamerun), Ruslan Mingazov (Turkmenistán), Ruslan Rotaň (Ukrajina) a Jasmin Ščuk s Murisem Mešanovičem (oba Bosna a Hercegovina).

Země, jejichž občany v HET lize nelimituje cizinecká kvóta

Výňatek z rozpisu soutěží: V soutěžním utkání je za družstvo oprávněno nastoupit nejvýše 5 hráčů, kteří nejsou občany členského státu Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru, nebo nejsou občany států majících s Evropskou unií uzavřeny dohody o partnerství.


Členské státy EU: Belgie, Bulharsko, Česko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko,  Španělsko, Švédsko a Velká Británie.

Státy Evropského hospodářského prostoru: členské státy EU + Island, Lichtenštejnsko a Norsko.

Kandidátské státy, které mají s s EU dohody o partnerství: Makedonie, Turecko, Srbsko, Černá Hora a Albánie.

Na soupisce jich může figurovat, kolik chce, ale v jednom konkrétním ligovém utkání smí z této šestice nastoupit na trávník nejvýše pět mužů. A valného smyslu nemá ani posadit šestého z nich na lavičku, protože variantu známou z jiných lig, kde cizinec může střídat jiného, aniž by tím předepsanou kvótu překročili, české řády neumožňují.

Poměrně nahlas se v uplynulých dnech spekulovalo, že by Jasmin Ščuk mohl odejít na hostování, například do Zlína. Tam už ovšem na pozici defenzivního záložníka angažovali Petra Jiráčka, je tedy otázkou, zda by ještě pořád brali i Ščuka, který - jak vidno - Slavii i v její cizinecké kvótě pro ligu poněkud "přetéká". 

Na soupisce Sparty najdeme v tuto chvíli celkem čtyři jména, která se počítají do limitované cizinecké kvóty. Jsou to Eidar Čivič (Bosna), Vjačeslav Karavajev (Rusko), Costa Nhamoinesu (Zimbabwe) a Tal Ben Chaim (Izrael). Na Letné tedy co do zmíněné kvóty mají ještě rezervu.

Hypoteticky by se tedy na hřiště z hlediska předpisů vešel třeba ještě i Tiémoko Konaté z Pobřeží slonoviny, byť už dostal pokyn, ať si hledá jiný klub.

Odpověď na otázku, o jakých zemích se tu konkrétně bavíme, tedy kteří cizinci se do limitované kvóty počítají a kteří ne, poskytne pohled do vloženého infoboxu. Obsahuje konkrétně specifikované seznamy zemí, jejichž občané se v české lize do cizinecké kvóty nezahrnují. Vedle Česka samotného jde o 35 dalších evropských zemí.

Kvóta limituje hráče z jiných kontinentů či zemí bývalého SSSR

Danny hrál sice v Rusku, ale pas má portugalský. Takže žádný problém
Danny hrál sice v Rusku, ale pas má portugalský. Takže žádný problém | Foto: ČTK

Seznam pochází z dokumentu Rozpis soutěží pro ročník 2016/17, ale jak ujistil Daniel Hajný, mluvčí Ligové fotbalové asociace, tedy instituce, jež českou ligu řídí, bude tento seznam v nezměněné podobě platný i pro soutěžní ročník, který nás právě čeká, tedy 2017/18.

Ze seznamu je patrné, že s cizineckou kvótou nemají problémy slávisté Per-Egil Flo (Norsko), Halil Altintop (má německý i turecký pas), Marko Alvir (Chorvatsko), Danny (Portugalsko), Jakub Hromada a Dušan Švento (Slovensko) či Mick van Buren (Nizozemsko).

Podobně jsou na tom ve Spartě Slováci Viktor Budinský, Martin Dúbravka, Lukáš Štetina a Juraj Chvátal, stejně jako Néstor Albiach (Španělsko), Srdjan Plavšič s Vukadinem Vukadinovičem (Srbsko), Bogdan Vatajelu (Rumunsko) či Marc Janko (Rakousko).

České kluby si tedy v souvislosti s kvótou zavedenou v domácí soutěži musejí dávat pozor především na to, aby do zápasu nenasadili příliš hráčů pocházejících ze zemí mimo Evropu nebo ze států bývalého Sovětského svazu. A co je v českém prostředí citelné: do limitované kvóty se počítají i fotbalisté z Bosny a Hercegoviny.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy