Slovácko v Edenu vzdorovalo, cestu ke třem bodům našel až Jurásek

21. 10. 2023 20:02
Fotbalisté Slavie porazili ve 12. kole první ligy doma Slovácko 2:0. O obě branky se v rozmezí 78. až 90. minuty postarali střídající hráči, nejprve se trefil Matěj Jurásek a po něm bývalý hráč hostů Václav Jurečka.
Radost fotbalistů Slavie
Radost fotbalistů Slavie | Foto: Milan Kammermayer

Pražané v prvním utkání po reprezentační přestávce nastoupili ve výrazně pozměněné sestavě. Debut v české lize si odbyl rumunský záložník Dumitrescu. Premiérově v sezoně nejvyšší soutěže nastoupil ukrajinský stoper Kačaraba, první ligový start v ročníku v zahajovací jedenáctce si připsal nigerijský útočník Ogungbayi. Poprvé od začátku září se po vyléčení zranění v sestavě Slavie objevil slovenský záložník Hromada. Domácí trenér Jindřich Trpišovský odkoučoval 200. ligový zápas na lavičce vršovického celku.

Slavia mohla jít do vedení už po necelých dvou minutách hry. Masopust si naběhl do vápna na Dumitrescuův centr, jenže hlavičkoval do tyče. Ve 14. minutě kvůli zranění odstoupil hostující brankář Heča, jehož nahradil Fryšták.

"Bude to asi svalové zranění, až doktor nám řekne co a jak. Vždycky je nepříjemné, když tam jde nerozchytaný gólman. Na druhou stranu nemá čas nad ničím přemýšlet, je tam vhozený. Dnes to tak nevadilo, i z hlediska strategie tam bylo víc jednoduchosti. Fryšty to neměl o tolik složitější," uvedl trenér Slovácka Martin Svědík na tiskové konferenci.

Po necelé půlhodině hry vypálil Masopust z dálky těsně nad. Vršovičtí měli nadále územní převahu a po rohovém kopu v 35. minutě sevřeli Slovácko v jeho vápně, Hromada však zpoza šestnáctky zamířil vedle. Na opačné straně v ojedinělé šanci Slovácka v celém zápase Juroška nevyzrál na Mandouse.

Zkraje druhého dějství vystřelil Chytil z úhlu do rukavic připraveného Fryštáka. Slavia nadále hosty svírala, větší příležitost si však nedokázala vypracovat. V 78. minutě se ale přece jen dočkala rozhodující branky. Kapitán Slovácka Michal Kadlec odvrátil míč před dotírajícím Jurečkou pouze k Juráskovi, který přízemní ranou k tyči zařídil svému týmu plný bodový zisk. Reprezentant do 21 let skóroval podruhé v ligové sezoně.

"Škoda, že dostaneme krátce před koncem gól. Teď jsem se na to díval, těžko se k tomu vyjadřovat. Není tady kalibrovaná čára, jestli to byl ofsajd, nebo ne. Pak byl faul na mě, Jurečka mě stáhl. Být to naopak, píská se podle mě penalta," prohlásil stoper Kadlec.

V 90. minutě přidali domácí pojistku po akci dvou příchozích hráčů z lavičky. Douděra ještě z úhlu Fryštáka nepropálil, ale Jurečka se už z dorážky nemýlil. Nejlepší střelec minulé ligové sezony zaznamenal v té aktuální čtvrtou trefu.

Slavia v lize se Slováckem podeváté za sebou neprohrála (z toho osm vítězství) a doma v nejvyšší soutěži dokonce v 11. duelu po sobě, přičemž ho tam zdolala podesáté. Se sedmi inkasovanými góly má nadále nejlepší obranu ligy. Slovácko venku v lize potřetí za sebou prohrálo a neskórovalo.

"Do defenzivy jsme fungovali velice dobře, ale postupný útok nám dělal problémy, byli jsme hodně nepřesní. Z různých důvodů jsme nastoupili ve složení, v němž jsme ještě nehráli, někteří hráči hráli na jiných postech. Nebylo to vůbec nic jednoduchého po repre pauze. Jsme rádi za skvělou kulisu a že na konci se nám silou vůle a přípravou na utkání podařilo dát dva góly a utkání rozhodnout," konstatoval Trpišovský.

Slavia Praha - 1. FC Slovácko 2:0 (0:0)

Branky: 78. Jurásek, 90. Jurečka. Rozhodčí: Petřík - Hájek, Hurych - Všetečka (video). ŽK: Dumitrescu, Tomič, Hromada - Kadlec, Mihálik, Reinberk. Diváci: 17.084.

Slavia: Mandous - Holeš, Vlček, Kačaraba - Tomič (46. Douděra), Masopust (75. Tijani), Hromada (46. Oscar), Dumitrescu - Van Buren, Ogungbayi (46. Jurásek) - Chytil (60. Jurečka). Trenér: Trpišovský.

Slovácko: Heča (14. Fryšták) - Reinberk, Kadlec, Hofmann - Sinjavskij (85. Kalabiška), Havlík, Trávník, Doski (85. Vecheta) - Mihálik (64. Petržela), Cicilia, Juroška (64. Holzer). Trenér: Svědík.