Slavia se brání. Eden v zástavě? To je fakt drzost... Úvěr je standardní, uklidňuje fanoušky Tvrdík

Jiří Škuba Jiří Škuba
1. 3. 2018 6:10
Slavia vyvrací spekulace ohledně ohrožení finančního fungování stadionu v Edenu nebo fotbalového klubu.
Jaroslav Tvrdík
Jaroslav Tvrdík | Foto: ČTK

Praha - Čínská společnost CEFC, majitel fotbalové Slavie, zastavila u banky J&T majetek za miliardy korun, včetně stadionu v Edenu, který vloni koupila. V zástavě je také budova bývalé Živnobanky v centru Prahy nebo luxusní hotel Le Palais Art Hotel Prague. Podle Radiožurnálu, který na zástavy upozornil, je důvodem půjčka ve výši deseti miliard korun.

Podle CEFC úvěr, který společnost získala, odpovídá méně než čtvrtině jejího majetku v Čechách. Celkem čínská firma v Česku spravuje aktiva ve výši přes 1,5 miliardy eur (38 miliard korun).

"CEFC si opravdu dovolila ´drzost´. Vzala si standardní krátkodobý úvěr na posílení svého rozvoje jako drtivá většina českých firem. Standardně ho zaručila, dokonce přezajistila. Zadlužení nepřesahuje 25 procent aktiv. To je v ČR asi u firem zločin," tweetoval zástupce čínské společnosti ve Slavii Jaroslav Tvrdík.

CEFC spravuje v ČR aktiva v celkové výši přes 1,5 miliardy eur a v drtivé většině je financovala z vlastních zdrojů. Investiční skupiny běžně zapojují do financování externí zdroje, které generují nad stávajícím majetkem, a to ve formě úvěrů nebo dluhopisů.

"Rozsah majetku CEFC v Evropě a úspěšnost jednotlivých projektů umožňují získat pro další investiční záměry a rozvoj stávajícího portfolia i zajímavé externí zdroje. Úvěr, který aktuálně CEFC získala, je krátkodobý a odpovídá méně než čtvrtině majetku, který v ČR má. Zadluženost CEFC je jedna z nejnižších mezi ostatními srovnatelnými investičními skupinami v ČR," prohlásili zástupci Slavie na webových stránkách klubu. 

Skupina CEFC podle vyjádření Slavie operuje s řádově vyššími částkami, než jsou investice do klubu, případně stadionu. "Skupina CEFC v současné době dokončuje transakci ve výši téměř 9,1 miliardy USD (190 miliard korun) do 14,16 % podílu na ruské společnosti Rosněfť," argumentují zástupci úřadujícího vítěze HET ligy. 

 

Právě se děje

Další zprávy