S Dášou Damkovou se potkáme na FIFA, očekává Listkiewicz. Co si komise myslí o Lafatových faulech?

Luděk Mádl Luděk Mádl
6. 12. 2016 13:00
Fotbalové rozhodčí z Česka čeká na přelomu ledna a února soustředění v Portugalsku, kde budou nejen trénovat, ale i pískat spoustu zápasů.
Michal Listkiewicz, polský šéf české komise rozhodčích
Michal Listkiewicz, polský šéf české komise rozhodčích | Foto: ČTK

Praha – V Česku jsou výborní rozhodčí, zatím je jich málo, ale pracujeme na tom, další, větší šanci dostanou i mladí. Zhruba tak po půlroce práce analyzuje situaci v českém fotbale Michal Listkiewicz, polský expert, který od léta řídí právě komisi rozhodčích při Fotbalové asociaci ČR.

Objevilo se i několik excesů, jako zápas Jihlava–Slavia, kdy sudí Jílek nařídil nesmyslnou penaltu a uznal také hostům gól z jasného ofsajdu. Nebo nedávný mač Liberec–Slovácko, ve kterém sudí Nenadál hosty třikrát poškodil ve věci nařízení či nenařízení pokutového kopu. "Hrubě zápas Brno–Sparta ovlivnila i asistentka Ratajová, když nesignalizovala ofsajd a domácím byla uznána neregulérní branka," poznamenal Petr Mlsna, místopředseda komise.

"Ke všem problémům se ovšem komise jasně a otevřeně vyjádřila, sdělili jsme veřejnosti, na kolik utkání jsme pak chybujícím rozhodčím omezili delegace, pracujeme s maximální otevřeností," zdůrazňuje Petr Mlsna, který mimo fotbal pracuje jako náměstek ministra vnitra.

Na bilančním setkání po sezoně se obšírně rozebíralo hned několik témat.

O odloženém utkání Bohemians–Plzeň

"Já na tom utkání byl, prošel jsem se i po hrací ploše. Podle mě bylo místy nebezpečné po ní i chodit. Rozhodnutí Radka Příhody, že se na tomhle terénu hrát nebude, bylo korektní," míní Michal Listkiewicz. "Někteří možná do televize řekli něco jiného, ale většina hráčů z obou týmů na tom povrchu hrát nechtěla."

Nejen o souboji Lafata–Žondra

Po 15. kole zkoumala komise i utkání Hradec Králové – Sparta. "Zejména situaci z 95. minuty. Na záznamech nebyla úplně dobře viditelná, ale vyhodnotili jsme, že se sparťan Lafata s hradeckým Žondrou drželi vzájemně, takže rozhodnutí sudího, který nenařídil pokutový kop proti Spartě, bylo správné," říká Petr Mlsna, místopředseda komise. "Žondra vykopnutím nohou do vzduchu ten pád navíc velmi zveličil, viděl to tak i delegát utkání."

David Lafata
David Lafata | Foto: Milan Kammermayer

Fotografie ze zápasu poukázaly také na situaci z 8. minuty, kdy jeden z domácích hráčů jasně drží v šestnáctce sparťana Pulkraba. "Takových fotografií můžete ale z každého zápasu udělat dvacet. To už by bylo na zvláštní širší diskusi o tématu držení," dodal Mlsna.

Lafatovi v předchozím průběhu ligy nebyl odpískán penaltový faul na slávistu Frydrycha či karvinského Šislera. Na novinářský dotaz, pronesený v lehké nadsázce, zda snad není zakázáno Lafatovy fauly pískat, odvětil Mlsna v podobně žertovném duchu: "To ne, ale asi z toho plyne, že Lafata bude platnější v útočení než v obraně."

O soustředění v Portugalsku

Více než 70 nejlepších českých rozhodčích zamíří na přelomu ledna a února do Portugalska. "Na soustředění se budou věnovat nejen fyzičce a teoretické přípravě, ale i pískání. Máme tam rozjednáno minimálně 20 utkání, ale možná i dalších 10–15, jak duelů přípravných, tak Atlantic Cupu nebo v nižších či mládežnických portugalských soutěžích," vysvětlují Michal Listkiewicz a jeho kolegové. "Pak si ty zápasy budeme i analyzovat – a to dá právě rozhodčím ze všeho nejvíc."

Rozhodčí si soustředění nebudou platit sami, jak bylo zvykem v minulosti – a bývalo z toho i hodně zlé krve. "Vše zaplatí sponzoři a fotbalová asociace," dodal Mlsna.

Na soustředění budou absentovat jen Pavel Královec a Miroslav Zelinka. "Ve stejném termínu je čeká soustředění nejlepších rozhodčích FIFA, je to pro nás velká pocta, že se mezi tuším nejlepší padesátku dostali," podotýká Listkiewicz. "Při dobré formě by se jeden z nich mohl dostat i na mistrovství světa 2018 v Rusku," míní Mlsna.

O Damkové a dalším místě na listině FIFA

Dagmar Damková s Romanem Berbrem
Dagmar Damková s Romanem Berbrem | Foto: Milan Kammermayer

Michal Listkiewicz je mimo jiné členem komise rozhodčích při FIFA. Potvrdil zvěsti, že by se tam jeho kolegyní vbrzku měla stát i Dagmar Damková. Ta vedla českou komisi ještě v minulé sezoně, než ji vystřídal Miroslav Tulinger.

Krátce pak působila jako členka i v Listkiewiczově komisi, ale pro velké pracovní vytížení ji musela opustit.

"Oficiální ještě není nic, ale doladit by se to mělo po Novém roce. Je to paradoxní, s Dášou se v Praze ani moc nepotkáme, tak se častěji uvidíme v Curychu," poznamenal Listkiewicz.

Sám vyjednal rozšíření české rozhodcovské kvóty na listině FIFA. V novém roce přibude jako devátý český asistent Jakub Hrabovský. "A už máme napevno slíbeno, že od roku 2018 přibude asistent desátý, to je maximum, kolik jedna země může mít," říká Listkiewicz.

Na zavedení videa se pracuje

Přípravami zavedení videa pro rozhodování fotbalových zápasů v Česku byl za komisi pověřen její člen Roman Hrubeš. "Česko patří mezi země, které se do toho projektu zapojily. Vše průběžně konzultujeme s FIFA, ta záležitost má naplánovány postupné fáze," vysvětluje.

V příštím roce by měl dávat dohromady skupinu bývalých rozhodčích, kteří se budou školit právě na video-sudí. "Každopádně bude vždycky platit, že rozhodující slovo má hlavní rozhodčí na hřišti," zdůrazňuje Hrubeš.

Podotýká, že FIFA právě v blížícím se testovacím režimu, jenž proběhne v několika zemích včetně Česka, bude hledat optimální způsob, jak by měl proces zapojení techniky do rozhodování zápasů v ostrém provozu nakonec ve finále fungovat.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Čtyři největší banky v Česku loni kvůli pandemii vydělaly o polovinu méně než v roce 2019

Čtveřice největších bank v Česku loni vydělala 31,7 miliardy Kč, což je proti předloňskému roku propad o 30,5 miliardy korun, tedy zhruba na polovinu. Vyplývá to z výsledků bank. Hlavním faktorem propadu je výrazný nárůst nákladů rizika v souvislosti s pandemií koronaviru. Komerční bance klesl čistý zisk o 45,3 procenta na 8,2 miliardy korun, ČSOB o 57 procent na 8,5 miliardy korun, České spořitelně o 43,6 procenta na deset miliard korun a UniCredit Bank v ČR a na Slovensku o 50,5 procenta na pět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Hasiči v Chrastavě zasahují u požáru průmyslového objektu

V Chrastavě u Liberce zasahují hasiči u požáru průmyslového objektu. Vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Podle mluvčí policie Dagmar Sochorové hoří v průmyslové zóně.

"Na základě prvotního šetření bylo zjištěno, že v plamenech je budova skladu firmy vyrábějící díly do vozidel," uvedla Sochorová. Protože hrozí výbuch nádrže s plynem, byla podle mluvčí zastavena také železniční doprava na trati Liberec - Chrastava.

Na místě je 13 jednotek hasičů a další složky Integrovaného záchranného systému. "Jsme na místě, zatím je to bez zranění," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Uživatelům nejnovějších Windows hrozí útoky hackerů, varuje NÚKIB

Uživatelům operačního systému Windows včetně nejnovějších verzí hrozí útoky hackerů. Windows 10 a Windows Server 2019 obsahují vážné zranitelnosti, které již začaly zneužívat některé škodlivé programy. Na většinu zranitelností Microsoft vydal opravy. Na svém webu to uvedl Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Útočníci mohou podle expertů poradenské firmy BDO využít zranitelnosti systému například prostřednictvím phishingového útoku nebo odkazu ke stáhnutí externího obsahu zprávy, který bude obsahovat vyděračský ransomware.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie požádala o prodloužení lhůty v kauze farmy Čapí hnízdo

Policisté požádali o další prodloužení lhůty pro vyšetřování kauzy kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, v níž je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Uvedla to v pátek mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Nový termín lhůty mluvčí neuvedla, s dalšími dotazy odkázala na pražské městské státní zastupitelství, jehož žalobce Jaroslav Šaroch případ dozoruje. Lhůta byla v minulosti prodloužena několikrát, naposledy byla stanovena do konce února.

Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného, Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

"Mohu potvrdit, že kriminalisté požádali o prodloužení lhůty. Ve věci si vyhradilo právo na poskytování informací městské státní zastupitelství. V případě dalších dotazů se prosím obraťte přímo na státní zastupitelství," uvedla Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy