Sparta zdolala Teplice a je tři body za Plzní. Ta remizovala a může přijít o vedení

Aktualizováno 9. 4. 2022 20:59
Fotbalisté Sparty vyhráli ve 28. kole Fortuna:Ligy v Teplicích 3:0 a ztrácí už jen tři body na Plzeň. Ta remizovala 1:1 v Olomouci a přijde o vedení v tabulce, pokud Slavia zítra porazí Pardubice. Slovácko si výhrou 3:1 nad Karvinou pojistilo čtvrtou příčku, Bohemians doma remizovali s Libercem 0:0.
Tomáš Čvančara (vpravo) pomohl Spartě dvěma góly k výhře v Teplicích
Tomáš Čvančara (vpravo) pomohl Spartě dvěma góly k výhře v Teplicích | Foto: ČTK

Letenští vstřelili v Teplicích všechny góly ve druhé půli. Ve 47. minutě se prosadil Tomáš Čvančara, 11 minut po něm zvýšil Martin Vitík a konečné skóre uzavřel po hodině hry svou desátou brankou v sezoně nejvyšší soutěže opět Čvančara.

Sparťanský kouč Vrba udělal oproti poslednímu vítězství nad Ostravou jednu změnu v základní sestavě, zdravotně indisponovaného brankáře Heču nahradil Holec. Teplice se musely obejít bez záložníka Fortelného a útočníka Sejka, který před týdnem rozhodl o výhře v Liberci. Oba patří ke kmenovým hráčům Sparty a nemohli nastoupit po dohodě klubů.

Teplice začaly proti favoritovi nebojácně. V 10. minutě si zaběhl za obranu domácí Boljevič, branku ale minul. Sparta se zprvu proti aktivně napadajícímu soupeři těžko prosazovala a Severočeši byli dál nebezpeční. Ve 21. minutě si naskočil na Trubačův přímý kop Vondrášek a letenský tým zachránil od inkasování pohotovým zákrokem Holec.

Sparta si největší šanci v první půli připravila až v samotném závěru, kdy nepříjemnou Hložkovu střelu vytáhl Grigar jen před sebe a dorážející Čvančara přestřelil. Bývalému jabloneckému hráči byl následně odmáván ofsajd.

Letenský celek se dočkal vedoucí trefy hned po přestávce. Hložek utekl po levé straně Tijanimu, předložil míč nabíhajícímu Čvančarovi a ten ve 47. minutě díky teči blokujícího Vondráška otevřel skóre.

Teplice se snažily vyrovnat, ale Žákův technický pokus Holec zlikvidoval. V 58. minutě udeřila Sparta podruhé. Po Dočkalově rohovém kopu se prosadil hlavičkující Vitík. Devatenáctiletý obránce oslavil svůj druhý gól v lize.

Povedenou dvacetiminutovku Sparty završil po hodině hry opět Čvančara, který zužitkoval centr střídajícího Haraslína.

Tepličtí se již k žádné větší šanci nedostali a naopak mohli pět minut před koncem inkasovat ještě jednou. Sudí Machálek nařídil po faulu v pokutovém území chybně penaltu, odvolal ji ovšem nikoliv kvůli svému nesprávnému verdiktu, ale protože situaci předcházel ofsajd, na což ho upozornil videorozhodčí.

Plzeň vedení neudržela

Skóre utkání na Hané otevřel v 57. minutě plzeňský útočník Jean-David Beauguel, jenž se 13. gólem v sezoně nejvyšší soutěže dotáhl na čelo tabulky střelců, o devět minut později ale zařídil domácím bod Antonín Růsek.

Viktoria sice prodloužila sérii bez ligové porážky na 15 duelů, zároveň ale po zápasech s Jabloncem a Slavií, na kterou má dvoubodový náskok, potřetí za sebou pouze remizovala.

Plzeňský trenér Bílek vzhledem k vynuceným absencím vsadil poprvé v sezoně od začátku na dvojici útočníků, kanonýra Beauguela doplnil na hrotu olomoucký odchovanec Chorý. Na druhé straně se premiérově na jaře objevil v základní sestavě levý bek Vepřek, jenž nastoupil k 250. ligovému zápasu.

Úvodu utkání dominovaly obrany, v první velké šanci se ocitl až po půlhodině Chorý. Havlův centr na zadní tyč ale ve skluzu nedokázal dopravit do odkryté brány. Vzápětí na druhé straně přestřelil z nadějné pozice Růsek.

Čekání na úvodní branku ukončil po necelé hodině hry Beauguel, který si seběhl na Mosquerův přízemní centr na přední tyč a usměrnil míč do sítě. Třicetiletý Francouz se v tabulce střelců dotáhl na ostravského Almásiho a slávistu Lingra. Brankář Sigmy Macík poprvé na jaře inkasoval na Andrově stadionu, jeho neprůstřelnost tam vydržela 327 minut.

Západočeši mohli přidat druhou trefu hned z další útočné akce, Chorého střelu z malého vápna ale na poslední chvíli srazil na roh Vepřek. A právě olomoucký jubilant v 66. minutě rozehrál rohový kop, který prodloužil hlavou kapitán Hubník až k Růskovi, jenž zblízka pokořil Staňka i nejlepší ligovou obranu. Plzeňští se hodně zlobili, že Sigma roh neměla kopat, asistent trenéra Bakoš dokonce dostal žlutou kartu za protesty.

Atraktivní čtvrthodinu mohl zakončit dalším gólem aktivní Mosquera, Macík ale jeho obstřel vytěsnil a domácí už favorita do žádné větší šance nepustili.

"Klokani" dál čekají na výhru

Bohemians už sedmkrát v řadě v lize nevyhráli, tentokrát remizovali 0:0 s Libercem. "Klokani" získali bod i ve druhém utkání pod trenérem Jaroslavem Veselým, Slovan nevyhrál tři kola po sobě.

Poprvé od února nastoupil v ligovém utkání jednačtyřicetiletý kapitán Bohemians Jindřišek. Debut v nejvyšší české soutěži si v dresu Liberce odbyl belgický brankář Vliegen.

Po opatrném úvodu zahrozil jako první ve 14. minutě Liberec. Gebre Selassie prodloužil hlavou centr na Purzitidise, který však na zadní tyči nezakončil ideálně.

O čtyři minuty později Květ po přiťuknutí s Bartkem pořádně protáhl Vliegena. Poté vystřelil pohotově z otočky Bartek a gólman Liberce vytěsnil míč na roh. O něco později Vliegen zastavil i střelu Fulneka.

Na další šanci se čekalo až do 56. minuty. Jindřišek napřáhl z hranice vápna a trefil břevno. Zdálo se, že Vliegen balon lehce tečoval, ale k nevoli hráčů Bohemians se k tomu nepřiznal, a tak se roh nekopal. Až v 85. minutě zahrozil i Slovan, střídající Rabušic ale hlavičkou po rohu Valeše nepřekonal.

Karviná půjde do nadstavby z posledního místa

Karviná má po prohře 1:3 na Slovácku jistotu, že do nadstavbové skupiny o záchranu půjde z posledního místa v tabulce. Dva zápasy před koncem základní části ztrácejí Slezané na předposlední Pardubice sedm bodů.

Slovácko šlo do vedení už ve druhé minutě po vlastní brance Marca Túlia, po pauze přidali další góly domácích Rigino Cicilia a Stanislav Hofmann. Za hosty snížil střídající Vlasij Sinjavskij. Tým z Uherského Hradiště si pojistil čtvrtou příčku.

V brance Slovácka nastoupil při absenci zraněných Nguyena a Fryštáka mladý Borek, na lavičce mu kryl záda pětačtyřicetiletý trenér mládežnických klubových gólmanů Drobisz, který si poslední ze svých 288 ligových startů připsal před více než osmi lety.

Radovat se svými spoluhráči se mohl už ve druhé minutě, kdy si Havlíkův centr z pravé strany nešťastně do vlastní sítě srazil Brazilec Túlio. Domácí tým mohl v klidu pokračovat v očekávaném tlaku, jemuž ale chyběla přesnost ve finální fázi.

Ve 22. minutě nedotáhl slibně rozehranou akci do konce Cicilia, o pár minut později ani Hofmann a do třetice trefil Jurečka tyč. Karviná vyrovnala hru, ovšem směrem k Borkově bráně toho moc nevymyslela.

Po přestávce udělali hosté tři změny v sestavě, ale hned ve 49. minutě inkasovali podruhé. Po centru Reinberka uplatnil svůj důraz před brankou Cicilia a procpal přes bránícího Buchtu míč do sítě.

Slovácko se uklidnilo a díky kombinační hře si vytvářelo šance. Cicilia svůj druhý gól po chybě Ndiayeho nedal, zato Hofmann v 61. minutě centr od Petržely poslal hlavou do sítě.

V 78. minutě snížil střelou z hranice pokutového území střídající Sinjavskij. Karviná vycítila šanci, ale domácí závěr duelu takticky zvládli a už nepřipustili další komplikace. Slovácko v lize posedmé za sebou bodovalo a s Karvinou v nejvyšší soutěži neprohrálo poosmé po sobě.

28. kolo první fotbalové ligy:

FK Teplice - Sparta Praha 0:3 (0:0)

Branky: 47. a 65. Čvančara, 58. Vitík. Rozhodčí: Machálek - Paták, Vodrážka - Ondráš (video). ŽK: Tijani - Höjer. Diváci: 10.063.

Teplice: Grigar - Kučera, Tijani, Vondrášek - Hyčka, Mareček (68. Sunzu), Knapík, Boljevič (51. Prošek) - Žitný (51. Kodad), Trubač - Žák (79. Ledecký). Trenér: Jarošík.

Sparta: Holec - Wiesner, Vitík, Hancko, Höjer - Pešek (64. Haraslín), Sáček (86. Pavelka), Ladislav Krejčí II, Dočkal (73. Karabec), Hložek (86. Ladislav Krejčí I) - Čvančara (73. Pulkrab). Trenér: Vrba.

Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 1:1 (0:0)

Branky: 66. Růsek - 57. Beauguel. Rozhodčí: Hocek - Hájek, Šimáček - Kocourek (video). ŽK: Růsek, Chvátal - Kopic, Čermák. Diváci: 4078.

Olomouc: Macík - Zahradníček (61. Chvátal), Hubník, Jemelka, Vepřek - Breite, Greššák (83. Beneš) - Navrátil (62. Zifčák), Růsek (90.+2 Slaměna), Daněk (62. Zmrzlý) - Chytil. Trenér: Jílek.

Plzeň: Staněk - Holík (77. Řezník), Santos, Hejda, Havel - Kopic (77. Trusa), Čermák (82. Káčer), Kalvach, Mosquera - Beauguel (77. Šulc), Chorý. Trenér: Bílek.

Bohemians Praha 1905 - Slovan Liberec 0:0

Rozhodčí: Berka - Mokrusch, Pečenka - Zelinka (video). ŽK: Dostál - Tupta, Štetina. Diváci: 3812.

Bohemians: Valeš - Dostál, Křapka, Vondra, Hašek - Mareček (88. Vaníček), Jindřišek - Fulnek (76. Koubek), Hronek (76. Beran), Květ - Bartek (31. Chramosta). Trenér: Veselý.

Liberec: Vliegen - Koscelník, Purzitidis, Štetina, Mikula - Gebre Selassie, Frýdek - Rondič, Tupta (58. Ghali), Matoušek (75. Rabušic) - Hilál. Trenér: Kozel.

1. FC Slovácko - MFK Karviná 3:1 (1:0)

Branky: 2. vlastní Túlio, 49. Cicilia, 61. Hofmann - 78. Sinjavskij. Rozhodčí: Klíma - Kubr, Kotalík - Franěk (video). ŽK: Kadlec, Daníček, Jurečka - Chvěja, Durosinmi. Diváci: 3095.

Slovácko: Borek - Hofmann, Daníček (77. Ljovin, 86. Šimko), Kadlec - Reinberk, Havlík, Sadílek (77. Kohút), Kalabiška - Petržela (65. Holzer), Cicilia, Jurečka (86. Tomič). Trenér: Svědík.

Karviná: Ciupa - Mikuš (46. Látal), Buchta, Kobouri, Šehič - Ndiaye, Túlio (65. Qose) - Zorvan, Chvěja (46. Svoboda), Bartošák (74. Sinjavskij) - Durosinmi (46. Papadopulos). Trenér: Páník.