Slavia si pohlídala první tři body s Hradcem, Plzeň naopak dostala facku hned na úvod

22. 7. 2023 17:12
Slavia porazila v lize Hradec Králové poprvé po třech zápasech a vyhrála v úvodním kole nejvyšší fotbalové ligy 2:0. Fotbalové Plzni naopak nevyšel první soutěžní zápas po návratu trenéra Koubka a po příchodu nových majitelů. S Teplicemi prohrála na venkovním hřišti 0:1.
Radost fotbalistů Slavie
Radost fotbalistů Slavie | Foto: Milan Kammermayer

Slavia v nejvyšší soutěži zdolala Hradec poprvé po třech zápasech a oplatila mu venkovní prohru 0:1 z úvodního kola minulého ročníku i domácí remízu 1:1 z posledního duelu základní části. Doma Pražané bodovali s "Votroky" i v sedmnáctém ligovém utkání. Trenérovi Jozefu Weberovi výsledkově nevyšla soutěžní premiéra na lavičce Východočechů.

Slávistický kouč Trpišovský nasadil do stoperské trojice navrátilce z hostování Vlčka, z nových letních posil se do základní sestavy nedostal nikdo. Na levém halfbeku nastoupil Jurásek. Královéhradečtí nasadili obě hlavní ofenzivní posily bývalé reprezentanty Pilaře s Krejčím, od úvodu se ale museli hlavně bránit náporu domácích.

Už ve čtvrté minutě Vlček kolmicí vysunul Schranze, hrajícího 150. zápas v nejvyšší soutěži, a jeho přihrávku před branku zužitkoval zblízka Van Buren. Nizozemský útočník si připsal 30. gól v české lize. Domácí po vedoucí trefě pokračovali v aktivitě. Po 20 minutách překonal ranou pod břevno brankáře Bajzu nejlepší střelec minulého ligového ročníku Jurečku, ale videorozhodčí odhalil těsný ofsajd.

Slávisté nezvýšili ani po Van Burenově střele z 32. minuty, kterou vytáhl na roh hostující gólman. Poté nabíhající Holeš ve velmi dobré pozici vypálil nad. Východočeši odehráli první půli pasivně a nepřipsali si ani jeden střelecký pokus.

Po změně stran Pilaře vystřídal Juliš a hosté se zvedli. V 58. minutě dokonce měli velmi blízko k nečekanému vyrovnání. Bývalý sparťan Krejčí ale z hranici malého vápna sám před Kolářem ve stoprocentní šanci jen trefil slávistického gólmana a dorážející Gabriel zamířil pouze do boční sítě odkryté branky.

Na opačné straně si navedl míč na střed Van Buren a napálil vzdálenější tyč. Pojistku přidali Pražané až po trojnásobném střídání. V 70. minutě po Provodově rohu Chytil v první šanci hlavičkou ještě Bajzu nepřekonal, ale po následné Vlčkově přihrávce na malé vápno už zblízka dotlačil míč za čáru. Letní posila z Olomouce skórovala hned v prvním soutěžním duelu za Slavii. Hosté marně reklamovali údajný útočný faul Ogbua na Kodeše.

V 79. minutě mohl přidat třetí branku střídající Lingr, Bajza ale jeho hlavičku vyrazil. Neprosadili se ani v 88. minutě Chytil a už v nastavení na druhé straně Juliš, jehož přízemní pokus Kolář odrazil na roh. Slavia potvrdila, že se jí doma daří, v součtu s minulou sezonou neprohrála v Edenu už 19 ligových duelů po sobě.

Plzeň byla bezzubá

Teplice zdolaly dnešního soupeře po osmi ligových zápasech a navázaly na vydařený konec uplynulého ročníku. Domácí neporazitelnost prodloužili "Skláři" na pět utkání. Naopak Plzeň, která ve čtvrtek vstoupí do kvalifikace Evropské konferenční ligy proti kosovské Dritě, vyhrála jediný z posledních osmi duelů v nejvyšší soutěži.

Oba týmy prošly letní přípravou bez porážky a i do dnešního duelu vstoupily sebevědomě. Viktoria mohla jít do vedení už ve třetí minutě, Jemelka a následně Durosinmi ale po rohových kopech těsně minuli. Na druhé straně zahrozil rovněž po rohu Radosta a k prvnímu zákroku donutil Staňka po 20 minutách skákavou střelou Chaloupek.

Klíčový moment utkání nastal ve 26. minutě. Fila se prodral přes dva bránící hráče až do pokutového území, kde ho podrazil Hejda a sudí Černý nařídil penaltu. Tu střelou po zemi doprostřed brány proměnil Trubač, pro něhož to byla 14. ligová trefa v kariéře. Plzeňský kapitán Hejda navíc o deset minut později odkulhal ze hřiště a v sestavě ho nahradil při ligové premiéře liberijský reprezentant Dweh, čerstvá posila z druholigového Vyškova.

Viktoria se i po změně stran jen velmi ztěžka dostávala před Grigarovu bránu. Plzeňskou ofenzivu nerozhýbalo ani trojité střídání z 57. minuty a příchod nejlepšího týmového střelce z minulé sezony Chorého.

"Skláři" na rozdíl od loňského vzájemného duelu v prvním kole (2:2) náskok udrželi. I díky tomu, že Durosinmi čtvrthodinu před koncem z hranice vápna přestřelil. Další šanci už si ale favorit proti 12. celku minulé sezony nevypracoval, nepomohla mu ani převaha v rohových kopech (14:2). Západočechům tak nevyšel úvodní soutěžní zápas po příchodu rakousko-švýcarských majitelů.

Vrba musel překousnout debakl

Fotbalisté pražských Bohemians 1905 zvítězili v prvním ligovém kole v Pardubicích 1:0. Výhru čtvrtého celku minulé sezony zařídil už v páté minutě stoper Lukáš Hůlka. Od 68. minuty dohrávali domácí bez vyloučeného střídajícího záložníka Jakuba Matouška. "Klokani" se ideálně naladili na čtvrteční úvodní duel 2. předkola Evropské konferenční ligy na hřišti lídra norské ligy Bodö/Glimt.

Karvinští při návratu do první ligy po roční přestávce deklasovali Zlín 4:1. Hlavní postavou utkání byl nový kapitán domácích Lukáš Budínský, který během prvního poločasu vstřelil gól a další dva připravil pro Rajmunda Mikuše a Jaroslava Svozila. Střídající David Tkáč sice po změně stran snížil, ale Daniel Bartl už po pěti minutách vrátil slezskému nováčkovi tříbrankový náskok.

1. kolo první fotbalové ligy:

FK Teplice - Viktoria Plzeň 1:0 (1:0)

Branka: 28. Trubač z pen. Rozhodčí: Černý - Hájek, Antoníček - Petřík (video). ŽK: Jukl, Urbanec - Durosinmi, Květ, Staněk, Kalvach. Diváci: 8141.

Teplice: Grigar - Knapík, Chaloupek, Mičevič - Radosta, Jukl, Mareček, Urbanec - Trubač (81. Havelka) - Gning (90. Vachoušek), Fila (71. Jásir). Trenér: Frťala.

Plzeň: Staněk - Řezník, Hejda (36. Dweh), Jemelka, Sýkora (74. Mosquera) - Květ (57. Traoré), Kalvach - Jirka, Vlkanova (57. Bucha), Kopic (57. Chorý) - Durosinmi. Trenér: Koubek.

FK Pardubice - Bohemians Praha 1905 0:1 (0:1)

Branka: 5. Hůlka. Rozhodčí: Batík - Paták, Pospíšil - Hocek (video). ŽK: Krobot, Kováč (trenér) - Jan Matoušek, Köstl. ČK: 68. Jakub Matoušek (Pardubice). Diváci: 3817.

Pardubice: Kinský - Surzyn, Halinský, Donát, Helešic (78. Zlatohlávek) - Icha - Patrák (61. Jakub Matoušek), Hlavatý, Tischler (61. Darmovzal), Pikul (79. Černý) - Krobot (79. Sychra). Trenér: Kováč.

Bohemians: Reichl - Hůlka, Křapka, Hybš - Köstl (87. Kovařík), Jindřišek, Jánoš, Dostál - Jan Matoušek (78. Mužík), Kozák (46. Hrubý) - Prekop (63. Puškáč). Trenér: Veselý.

MFK Karviná - FC Zlín 4:1 (3:0)

Branky: 6. Mikuš, 27. Budínský, 34. Svozil, 53. Bartl - 48. Tkáč. Rozhodčí: Vokoun - Kubr, Mokrusch - Klíma (video). ŽK: Simerský, Slončík, Vukadinovič (všichni Zlín). Diváci: 2967.

Karviná: Lapeš - Čurma, Svozil, Krčík, Mikuš - Boháč (72. D. Žák), Budínský - Memič (63. Moses), Bartl (72. Málek), Papalelé (84. Akinyemi) - Ezeh (63. Doležal). Trenér: Luhový.

Slavia Praha - FC Hradec Králové 2:0 (1:0)

Branky: 4. Van Buren, 70. Chytil. Rozhodčí: Všetečka - Nádvorník, Váňa - Machálek (video). ŽK: Pilař, Krejčí, Kučera (všichni Hradec). Diváci: 17.311.

Slavia: Kolář - Vlček, Ogbu, Holeš - Douděra (87. Masopust), Zafeiris (80. Ševčík), Oscar, Jurásek (61. Lingr) - Van Buren, Schranz (61. Provod) - Jurečka (61. Chytil). Trenér: Trpišovský.

Hradec: Bajza - Klíma, Heidenreich, Čech - Gabriel, Kodeš, Kučera (86. Rada), Horák (72. Koubek) - Pilař (46. Juliš), Krejčí (80. Leibl) - Vašulín (87. Pudhorocký). Trenér: Weber.

Zlín: Dostál - Cedidla, Simerský, Didiba (46. Vukadinovič), Čelůstka - Kolář - Reiter (46. Slončík), Janetzký, Dramé (46. Tkáč) - Fantiš, F. Žák (72. Kovinič). Trenér: Vrba.