Z angažmá ve Spartě couvl, teď se na ni chystá s nováčkem. Je to extrém, říká Vozábal

Jiří Škuba Jiří Škuba
26. 7. 2019 6:50
Intenzivní organizační manévry v těchto dnech probíhají v Českých Budějovicích. Po čtyřech letech relativního druholigového klidu v pondělí na Střelecký ostrov přijede soupeř maximálního kalibru: pražská Sparta.
Martin Vozábal
Martin Vozábal | Foto: ČTK

"Zájem o zápas je extrémní. Trochu jsme si odvykli," přiznává generální manažer jihočeského klubu Martin Vozábal.

Tahanice o lístky? Vyprodáno? Tak tohle v Českých Budějovicích nezažili čtyři roky. Na druholigové soupeře Varnsdorf nebo Vítkovice se pod Černou věží scházela tisícovka fanoušků. "Byli zvyklí si tady sednout, kam chtěli, kdy chtěli a jak chtěli. Což teď bude problém, protože stadion je beznadějně vyprodaný," dodává Vozábal.

Na špičkách nejsou v posledních dnech jen pracovníci klubu, ale také policie a najatá bezpečnostní agentura. Téměř každý den probíhají porady, jak žluto-modro-červený nápor organizačně co nejlépe zvládnout.

"Řešíme občerstvení, počty vstupenek, parking a tisíce dalších věcí. Samozřejmě narážíme na nepochopení, řada lidí má svoje argumenty, proč by měli parkovat nejlépe až v kabinách. Jiní to zase chápou," popisuje šéf Dynama.

Zájem je extrémní, násobně vyšší, než bezmála sedmitisícová kapacita stadionu na Střeleckém ostrově dokáže saturovat. "Je to pro nás sousto, ale věřím, že to zvládneme," říká Vozábal.

Jihočechy ostatně čeká mimořádně perné léto, po zápase se Spartou si moc neodrazí. V srpnu se přižene Slavia, měsíc na to Plzeň: celou silnou trojku musí domácí pořadatelé odbavit v rychlém sledu.

Pondělí duel s letenským soupeřem ale bude přece jen top. Sparťanský sektor, který skýtá kapacitu 350 míst, už je vyprodaný, další tisíce fanoušků pražského velkoklubu se rozptýlí po ostatních tribunách.

"Na Spartu tu bylo vždycky plno. Vlakové spojení z Prahy je poměrně příjemné, navíc v Jihočeském kraji žije silná prosparťanská komunita. Velmi lehce se může stát, že na tribunách to bude padesát na padesát," říká Vozábal.

Nechybělo mnoho a také on v pondělí dorazil domů jako host. Před dvěma lety dostal nabídku na angažmá v letenském managementu, sám do médií potvrdil, že jeho odchod do metropole je takřka hotovou věcí.

"V Praze jsem měl byt, už jsme v něm by i nastěhovaný. Na poslední chvíli jsem ale vycítil, že na angažmá na Letné nebyla vhodná doba. Jednali jsme v momentě, kdy tým trenéra Stramaccioniho prohrál v Brně a emoce eskalovaly. Můj příchod by neprospěl ani Spartě, ani atmosféře, ani já bych nebyl schopen ničím pomoct. Sám jsem to tak vyhodnotil a dodneška cítím, že jsem udělal správné rozhodnutí," tvrdí dlouholetý záložník Českých Budějovic, který má ovšem v životopise i tři starty za pražskou Slavii.

Obnovenou prvoligovou premiéru už má Dynamo za sebou, v prvním kole doma trochu nečekaně prohrálo s Opavou. Už už hrozilo, že do zápasu se Spartou půjde bez bodu, partě Davida Horejše se ale podařilo ve druhém kole vyhrát na horké půdě v Uherském Hradišti.

"Důležité je, že nemáme nulu. Že jsme se se na Slovácku odpíchli," přikývne Vozábal. 

Náladu mu kazí jen to, že s jihočeským nováčkem nikdo moc nepočítá. "Celý týden slyším, co Slovácko udělalo špatně, jak zápas podcenilo. Nikde jsem si ale nepřečetl, že si naši kluci tři body zasloužili. Nikde jsme nenašel jedinou větu ve smyslu, že taky hráli dobře, že nejsou taková košťata. Ten respekt si evidentně musíme vydobýt," povzdychne si šéf Dynama.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy