Naštvaný Tvrdík po odpovědi LFA: Tohle je absolutní vrchol dne. A vyhrožuje změnami

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 2. 12. 2023 20:34
Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík uvedl na sociální síti X, že Ligová fotbalová asociace odmítla žádost červenobílého klubu o odložení zítřejšího duelu ve Zlíně. Vedení ligy ovšem tvrdí, že žádná taková žádost z Edenu nedorazila. To ovšem funkcionáře červenobílých naštvalo ještě víc.
Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík
Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík | Foto: Milan Kammermayer

Sněhová kalamita dnes zavinila odložení dalších čtyř utkání 17. kola první fotbalové ligy, hrát se nebude zítra ani duel Ostrava - Plzeň.

Zato střetnutí Zlín - Slavia v nedělním programu zůstává, přestože si Pražané podle slov svého šéfa Tvrdíka přáli rovněž změnu termínu.

"Slavia požádala LFA z důvodu nebezpečné cesty pro autobus a vozidla klubu a našich fans, z důvodu obavy o zdraví hráčů i regulérnost soutěže o odložení zápasu ve Zlíně," napsal Tvrdík na sociální síť X.

"Naše žádost byla zamítnuta. Takže v 16 vyrazíme," doplnil.

Asociace se však proti tvrzení slávistického funkcionáře ohradila. "LFA žádnou oficiální žádost ze strany Slavie neobdržela," uvedla v prohlášení.

"Zároveň je potřeba jasně říct, že LFA v posledních dnech kvůli počasí detailně a pečlivě sleduje dění na všech stadionech a Zlín není výjimkou. Současný stav hrací plochy je na Letné vyhovující k odehrání zápasu se Slavií a dle předpovědi počasí by se na tom nic měnit nemělo ani v neděli. Do startu utkání navíc zůstává více než den," upozornila LFA.

A to bylo něco pro Tvrdíka. "1 telefonát předsedy představenstva, 3 telefonáty prvního místopředsedy - CEO klubu a rozsáhlá sms korespondence, ze které je jednoznačné, ze LFA žádosti Slavie v žádném případě nevyhoví. Schovávat se za to, ze nepřišla v sobotu odpoledne oficiální na brandovaném papíru, je absolutní vrchol dnešního dne," rozpálil se v dalším postu na X.

A slávistický boss to nehodlá nechat jen tak. Bude iniciovat personální třesk v nejvyšších patrech LFA. "Vedení LFA potřebuje změnu a v únoru ji předložíme!" slíbil.

Z dnešního programu se hrál jen zápas Olomouce se Slováckem. A po něm si kvůli rozhodnutí zápas neodložit servítky nebrali trenéři obou mužstev.

"Nerozumím tomu, co od fotbalu očekáváme. Bylo úplně zbytečné dnes hrát, na podobném hřišti fotbal hrát prostě nejde. Mrzí mě, že někdo něco takového vůbec dopustí a ti, kteří o tom dnes rozhodli, by se měli zamyslet," hřímal kouč Slovácka Martin Svědík. 

!Nerozumím tomu, že kompetentní osoby nezhodnotí tento terén i s ohledem na předpověď počasí za nezpůsobilý. Nechránili jsme zdraví hráčů a Navrátil se nám zranil během rozcvičky jen kvůli těmto podmínkám. Děláme všechno pro to, abychom je vyháněli z ochozů. Bylo naprosto evidentní, že se po dnešku úplně rozbije také hřiště. Nerozumím tomu, že takto hazardujeme s fotbalem jako produktem," přidal se trenér Sigmy Václav Jílek.

V nedělním plánu zůstává i utkání druhého "S", Sparta by měla nastoupit v Pardubicích.

Tam se činovníkům během dne povedlo odstranit veškerý sníh z hrací plochy. Do přípravy terénu na utkání s obhájcem titulu se zapojilo i nejužší vedení klubu.

"Děláme vše pro to, aby se zápas uskutečnil. Od osmi hodin od rána tu pracujeme ve velkém počtu lidí. Dnes bude zelená tráva a hřiště bude způsobilé," řekl pardubický sportovní ředitel Vít Zavřel klubové televizi.

Je ovšem otázka, co s plochou udělá večer a noc. "Jsme ve spojení s LFA, ráno si budeme znovu volat. Případně sem bude poslán delegát LFA nebo rozhodčí, aby posoudil stav hrací plochy," dodal Zavřel.

Duely Jablonce s Teplicemi, Mladé Boleslavi s Karvinou a Bohemians 1905 s Libercem byly dnes odloženy, už o den dřív se rozhodlo o stejném osudu v případě střetnutí Českých Budějovic s Hradcem Králové, původně plánovaného rovněž na sobotu.

Fotbalovou ligu zasáhla vinou nepřízně počasí vlna odkladů, jakou soutěž léta nepamatuje. Podle LFA se všechny domácí kluby snažily udělat maximum pro to, aby se zápasy mohly odehrát.

"Na všech stadionech byly dle regulí již několik dní spuštěny systémy vytápění a zaměstnanci domácích celků se pro realizaci zápasů snažili udělat vše, co bylo v jejich silách. Extrémní podmínky posledních dní ale neumožní utkání odehrát," uvedla LFA.

"Po kontrole delegovaných osob bylo nutné střetnutí odložit. Na hracích plochách se drží i nadále sněhová pokrývka, která stále přibývá, a zároveň jsou trávníky silně podmáčené," doplnila asociace.

Jablonečtí spustili vyhřívání trávníku už ve středu 22. listopadu, neboť sníh zasypal stadion na Střelnici již v minulém týdnu před domácím zápasem s Pardubicemi. Tentokrát však byly přívaly výrazně větší.

"Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," uvedl na webu mluvčí jabloneckého klubu Martin Bergman.

Také činovníci Bohemians dělali vše pro to, aby se zápas s Libercem navzdory kalamitě mohl odehrát. Pracovníci od brzkého rána odstraňovali sníh z trávníku.

"Hrací plocha v Ďolíčku byla i přes odklizení sněhu prohlášena za nezpůsobilou," uvedl vršovický klub, který krátce před verdiktem na sociální síti X umístil fotografie z aktuální situace na hřišti.

Přívaly sněhu se nevyhnuly ani mladoboleslavskému stadionu. Středočeši si místo zápasu zatrénovali na vedlejším hřišti s umělou trávou.

"V noci z pátku na dnešek spadlo hodně sněhu. Protože sněžení má pokračovat i celý den, odklízecí technika nemůže vjet na hrací plochu, aniž by ji poškodila. O náhradním termínu se rozhodne nejdříve v pondělí," uvedl pro klubový web mladoboleslavský mluvčí Jiří Koros.

Středočeský klub má ve středu hostit do tohoto kola jediný odložený zápas ligové sezony proti Plzni. Viktoria v létě vzhledem k účasti v závěrečném 4. předkole Evropské konferenční ligy využila možnost nesehrát srpnový duel 6. kola v Mladé Boleslavi. Pokud to počasí dovolí, týmy se ve středu utkají od 17:00.

Hráči Plzně okamžitě zamířili domů

Plzeňští se do Ostravy přesunuli v pátek rovnou z Tirany, kde ve čtvrtek zvítězili v Evropské konferenční lize nad Ballkani 1:0, a ve slezské metropoli dokonce trénovali. Sněžení a podmáčený terén ale nedělní utkání zhatily. Podle Baníku se zřejmě zápas odehraje až v jarní části sezony.

"Naše výprava se ihned vydává domů do Plzně a začínáme se chystat na středeční dohrávku v Mladé Boleslavi," uvedl mluvčí Viktorie Václav Hanzlík.

Odložení velké části programu kola kvůli nepříznivému počasí zažila fotbalová liga naposledy v éře před nástupem vyhřívaných trávníků. V březnu 2005 se neuskutečnilo dokonce šest z osmi zápasů 18. kola a hrálo se jen na stadionech, které měly vyhřívané terény. Sparta tehdy přivítala Blšany a Jablonec hostil Slovácko.

V únoru 2006 byl start jarní části ochuzen o tři duely. Kvůli nezpůsobilému stavu hracích ploch byla odložena utkání Olomouc - Plzeň, Ostrava - Most a Blšany - Mladá Boleslav.

V posledních letech se kvůli nepřízni počasí a špatnému stavu terénu v původním termínu neodehrály maximálně jednotlivé zápasy. V minulé sezoně byl v březnu odložen duel Jablonce se Slováckem.

Kalamita zasáhla i tuzemský hokej

Oproti původnímu plánu se neuskuteční zápas Jihlavy a Znojma v první hokejové lize, ve třetí nejvyšší soutěži nedojde na souboje Havlíčkova Brodu s Novým Jičínem a brněnské Techniky s Opavou. Kluby o tom informovaly na svých webech.

Zápas Jihlavy se Znojmem se měl uskutečnit v Pelhřimově, neboť Dukla nemá k dispozici vlastní stadion. "Po dohodě obou týmů se neodehraje. Důvodem je sněhová kalamita a s ní související výstraha ČHMÚ, která na cestě Znojmo - Pelhřimov vyhlásila extrémní stupeň nebezpečí, doporučuje se vůbec nevyjíždět na silnice," uvedli zástupci Jihlavy na webu.

V Havlíčkově Brodu i v Brně se nebude hrát taktéž kvůli sněhové kalamitě. "Hosté se kvůli nehodám na dálnicích nemohou do Havlíčkova Brodu dostat," napsali představitelé Havlíčkova Brodu a na velký příval sněhu se odkázala i Technika.

 

Právě se děje

Další zprávy