Fotbalová Plzeň má nového majitele, je z ciziny. Šádek zůstává ve vedení

ČTK ČTK
30. 6. 2023 18:21
Fotbalová Viktoria Plzeň má nového většinového majitele, jímž se stala rakousko-švýcarská podnikatelská skupina FCVP GmbH. Dosavadní šéf západočeského prvoligového klubu Adolf Šádek zůstává ve vedení coby předseda představenstva, v němž bude spolupracovat s novými zahraničními kolegy. Plzeňští o příchodu vlastníka z ciziny informovali na svém webu.

Západočeši začali hledat nového majitele již zhruba před dvěma lety nedlouho poté, co Šádek předloni v březnu převzal Viktorii po Tomáši Paclíkovi.

Plzeňský šéf podle informací médií jednal s více zájemci a nakonec se dohodl se společností, za níž stojí funkcionáři se zkušenostmi z evropských klubů jako Rapid Vídeň či Basilej. Šádek zůstane generálním ředitelem a ve Viktorii si ponechal menšinový podíl.

"Novým většinovým vlastníkem klubu se stává společnost FCVP GmbH se sídlem v Rakousku. Stojí za ní velmi ambiciózní lidé s bohatými zkušenostmi z evropského fotbalu. Jsem rád, že se celý proces podařilo uzavřít před startem nové sezony," uvedl Šádek.

Příchod nových majitelů by měl Viktorii přinést finanční stabilitu a ještě větší konkurenceschopnost v boji s pražskými kluby Spartou a Slavií, které dosud disponovaly několikanásobně vyššími rozpočty. V uplynulém ligovém ročníku obsadili Plzeňští coby obhájce titulu třetí místo.

"Mým dlouhodobým cílem bylo najít takové partnery, kteří klubu zajistí finanční stabilitu, budou mít vysoké ambice, motivaci a chuť pracovat koncepčně a posouvat náš klub dopředu. Navíc jde o partnery ze západní Evropy, kteří přicházejí s dlouhodobou vizí. Jsem tedy rád, že se vše nyní podařilo dotáhnout," řekl Šádek.

"Nová majitelská struktura klubu pro nás znamená stabilitu a ideální podmínky pro další růst klubu ve všech jeho oblastech. Těšíme se na spolupráci," doplnil obchodně-marketingový ředitel Viktorie Jaromír Hamouz.

Spolu s Šádkem budou v představenstvu další dva členové. Osmačtyřicetiletý rakouský podnikatel Raphael Landthaler v minulosti zastával například pozici ředitele pro finance a rozvoj v Rapidu Vídeň a byl také v představenstvu rakouské ligy.

O devět let starší Martin Dellenbach od 90. let působil v automobilovém průmyslu, v roce 2020 se stal ředitelem mládeže FC Basilej. Vloni vstoupil jako investor do rakouského prvoligového Hartbergu, kde buduje velkou akademii. Od května je rovněž ředitelem druholigového Lafnitzu.

I dozorčí rada Viktorie bude tříčlenná. Vedle Hamouze v ní budou zastoupeni Christian Fuchs a jako předseda Martin Bruckner. Osmapadesátiletý funkcionář byl v letech 2019 až 2022 prezidentem Rapidu Vídeň.

Noví majitelé chtějí klást velký důraz na mládež. "Těší nás, že jsme se stali součástí klubu s bohatou historií a velkými úspěchy na domácí i evropské scéně. Společně se současným týmem kolem Adolfa Šádka je naším cílem další rozvoj klubu. Naše strategie je založená na stabilním ekonomickém základu a rozvoji mladých talentovaných hráčů," uvedl Landthaler.

"Společně s akademií v Lafnitzu, která disponuje dvěma týmy, Hartbergem a Viktorií Plzeň zapadá vše naprosto ideálně do našeho výchovného konceptu. Mladí talentovaní hráči dostávají skvělou příležitost, aby se přes akademie a spolupráci profesionálních týmů dokázali prosadit a udělat mezinárodní kariéru. Přesně to je naše filozofie," podotkl Dellenbach.

Šádek v uplynulých dvou letech financoval klub i ze svého a připustil, že je to velmi složité. Vloni na konci léta mu výrazně pomohl postup do skupiny Ligy mistrů, což držiteli celkem šesti českých titulů vyneslo přes 400 milionů korun. I tak ale chtěl šéf Západočechů najít nového investora, což se mu nyní povedlo.

 

Právě se děje

Další zprávy