Můžou přijít další posily, říká Rosický. Šanci ve Spartě dostanou Stramaccioniho koně

Marek Janoš Marek Janoš
17. 6. 2019 12:35
Kádr směrem dovnitř není uzavřený. Když se naskytne příležitost, ještě posílíme, avizuje Tomáš Rosický, který začíná druhou sezonu ve vedení fotbalové Sparty. Od loňského prosince je šéfem sportovního úseku a společně s novým trenérem Václavem Jílkem chystá letenské mužstvo na novou sezonu Fortuna:ligy.
Tomáš Rosický
Tomáš Rosický | Foto: Milan Kammermayer

Sparta má včetně pěti zraněných k dispozici 37 hráčů. Na Letnou ale ještě mohou dorazit posily. S tím se Rosický shoduje s trenérem Jílkem. "Vnímáme, že do zvýšení konkurence je potřeba hledat někoho do středové a obranné řady. Týmová kvalita jde ruku v ruce s individuální kvalitou. Ke zvýšení kvality máme prostor," říká nový trenér Sparty na začátku letní přípravy.

Posílení středové řady se nabízí i vzhledem ke zdravotním potížím Bořka Dočkala. Ten bude po operaci achilovky chybět Spartě na začátku podzimní části. Roli tvořivého záložníka místo něj může převzít hned několik hráčů, typologicky mu je nejblíže nejčerstvější posila Michal Trávník.

S příchodem pětadvacetiletého odchovance Slovácka ovšem nákupy do středu zálohy skončit nemusí. "Víme, kde nás tlačí bota. Když se naskytne dobrá příležitost k doplnění mužstva o typologicky vhodné hráče, tak kádr směrem dovnitř ještě není uzavřený," upozorňuje Rosický, že Sparta na přestupovém trhu nejspíš neřekla poslední slovo.

Obranu by měl ještě posílit David Lischka z Jablonce, o jehož příchodu Sparta jedná. Jednadvacetiletý obránce se měl na Letné hlásit už v zimě, ale kvůli potížím se srdcem neprošel zdravotní prohlídkou. Po úspěšné operaci se však jednání znovu rozběhla.

"Jednáme o jeho příchodu," potvrzuje Rosický. "Dlouhodobá myšlenka je, že na něm můžeme začít stavět a vyřešit problém se stoperskou dvojicí, ale David měl své problémy. Půl roku nehrál fotbal a nechceme teď na něj všechno hodit," upozorňuje Rosický. "Chceme mu dát čas, aby byl fyzicky v pořádku a dostal se do formy. Nároky na něj budou postupné. Momentálně to nevnímáme tak, že bychom na něm hned začali stavět," vysvětluje sportovní ředitel Sparty.

Šanci dostanou Stramaccioniho koně

Do přípravy se s klubem zapojí i hráči z éry trenéra Andrey Stramaccioniho, kteří se ve sparťanském dresu delší dobu neobjevili. Z hostování v Galatasaray se vrací Semih Kaya, po zranění se s týmem připravuje Tal Ben Chaim a po Africkém poháru národů se k týmu připojí i Georges Mandjeck.

"Mají smlouvu ve Spartě, takže se s námi zapojí do přípravy. Dál se budeme rozhodovat až podle toho, jak je trenér pozná v kabině a na hřišti," dodává Rosický. "Zatím jsem s nimi žádnou přímou zkušenost neměl. Udělám si o nich za čtrnáct dní obrázek a pak se společně rozhodneme," doplňuje Jílek.

Ten plánuje využít toho, že Sparta do ČFL nasadí B-tým postavený okolo záložníka Lukáše Váchy. Cílem rezervy Sparty je v nadcházející sezoně postoupit do druhé nejvyšší soutěže. 

Jinak ale Jílek plánuje využívat spíše užší kádr i přesto, že k dispozici má zmiňovaných 37 hráčů. "Osobně preferuju méně početný tým, abych měl maximální prostor pracovat s hlavní skupinou," říká. "B-tým bude výhoda, protože vzhledem k náročnému programu potřebujeme hráčskou rezervu. Předpokládám, že budeme stavět na týmu o přibližně 22 hráčích a třech brankářích," avizuje.

 

Právě se děje

před 23 minutami

USA udělí dočasné povolení k pobytu uprchlým Venezuelanům

Nová administrativa amerického prezidenta Joea Bidena udělí dočasné povolení k pobytu Venezuelanům, kteří uprchli do Spojených států. Kvůli "mimořádným" podmínkám ve Venezuele není návrat do této latinskoamerické země v současnosti bezpečný, uvedl podle agentury DPA nejmenovaný vládní představitel. Nárok na přechodný pobyt v USA vznikne podle odhadů zhruba 320 tisícům osobám.

Lidé s "dočasným ochranným statusem", který bude platit zatím jen 18 měsíců, mohou ve Spojených státech získat pracovní povolení. Žadatelé budou muset prokázat, že přišli do USA do dnešního dne. Na později příchozí se nárok na poskytnutí ochrany vztahovat nebude.

Nejmenovaný činitel dále uvedl, že Bidenova administrativa hodlá prověřit sankce, které proti jihoamerické zemi bohaté na ropu uvalil bývalý prezident Donald Trump. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy