Praha - Moneyball, metoda výběru posil podle zevrubné analýzy dat, se rozjíždí i v Česku. Skutečností, že se vedle tradičního skautingu intenzivně radí i s počítačem, se nijak netají mistrovská Slavia.
"A teď jsme se na podobné spolupráci domluvili také se Zlínem," říká Jakub Dobiáš, šéf firmy Full Report Skauting, která na český trh vnesla nabídku služeb, jejichž aplikace kupříkladu pomohla proskočit do bundesligové špičky týmům Lipska či Hoffenheimu.
Ve svých plánech jde proto Dobiáš ještě mnohem dál. Kromě datového a analytického servisu, který českým, ale i zahraničním klubům nabízí, uvažuje dokonce o tom, že by si spolu s investorem některý z českých profesionálních klubů jednou pořídil. A zkusil v něm pak dopad svých počítačových kouzel vyzkoušet v praxi naplno. Podobně, jako to už několik let činí jeho "kolega v oboru" Matthew Benham, a to v anglickém Brentfordu a dánském Midtjyllandu.
"Zatím je to jen myšlenka. Ale matematická analýza nemá sílu jen v skautingu, může napadat spoustu zavedených pořádků. Například proč jsou při rohu dva hráči na zadních tyčích? Dokázal někdo, jestli není výhodnější strategií mít ve vápně o dva hráče méně a dát je na brankovou čáru? Kdyby se objevil vhodný investor nebo příležitost, rád bych provedl spoustu analýz a tyto zavedené pořádky v klubu otestoval," usmívá se šestadvacetiletý Dobiáš, který se vedle svých aktivit spojených s fotbalem i nadále angažuje především jako obchodník na energetickém trhu.
"Data dokazují, že úspěšnost přestupů se pohybuje kolem 50 procent. Přestupy jsou zkrátka obtížné. Metoda, kterou používáme my, umí tu šanci, že nový hráč bude klubu opravdu užitečný, posunout na 75, možná až na 80 procent," tvrdí Jakub Dobiáš. Souhlasí s tím, že ideální je zkombinovat přitom jeho datové výstupy s klasickým skautingem. A úspěšnost slávistických posil jeho sebevědomá prohlášení zatím jen potvrzuje.
"Není tajemstvím, že jsme se podíleli na výběru a příchodu Michaela Ngadeua. Za tu relativně krátkou dobu, co ve Slavii působí, stoupla jeho cena už nejméně desetkrát. Se Slavií jsme uzavřeli ujednání o mlčenlivosti, takže ohledně dalších jmen příliš konkrétní být nesmím. Mohu ale asi prozradit, že se Slavií jsme se shodli na zimních přestupech a konzultovali jsme i všechny letošní letní transfery," poznamenal Dobiáš, který nyní byl podle zákulisních informací velkým příznivcem příchodu Portugalce Dannyho ze Zenitu Petrohrad.
Co je to Moneyball
Moneyball je metoda využití analýzy počítačových dat v prostředí profesionálního sportu. V roce 2002 ji začal používat Billy Beane, tehdy generální manažer baseballového týmu Oakland Athletics. Hledal hráče, u nichž datová analýza signalizovala, že tradiční skauti jejich schopnosti podceňují. Beane tak z podhodnocených hráčů poskládal tým, který dokázal držet krok s týmy jako New York Yankees, přestože tito favorité měli k dispozici trojnásobně vyšší rozpočty než Beane. O jeho úspěšné metodě natočili v Hollywoodu film Moneyball, ve kterém hlavní roli ztvárnil Brad Pitt.
Firma, ve které Dobiáš zaměstnává celý tým odborníků na software i analýzu dat, nabízí dva základní modely spolupráce. "Třeba se Zlínem jsme se bavili o jednom konkrétním herním postu a o tom, jakou charakteristiku by měl hledaný hráč splňovat - a to vzhledem k tomu, jakým způsobem chce tým Zlína hrát. Opět nemůžu být konkrétní, ale dejme tomu, že klub může nadefinovat třeba deset různých atributů, jež by hledaný měl splňovat. A my pak profiltrujeme datové soubory zhruba 250 000 hráčů z celého světa - a nabídneme pak klubu několik variant z těch, jež by jeho požadavky splňovaly nejlépe," vysvětluje Dobiáš.
Dejme tomu u obránce lze nadefinovat, zda má být silný v rozehrávce, anebo zda se větší důraz klade na jeho úspěšnost ve vzdušných soubojích. Jestli obvykle přihrává jen na krátké vzdálenosti, nebo umí kolmicí založit nebezpečnou akci. "Záleží na tom, jestli příslušný tým chce hrát jako Barcelona a držet hodně balon kombinací. Anebo vychází spíše z toho, že bude častěji stlačen do defenzivy, a to pak hledá spíš stopera, od kterého se balony budou odrážet stejně spolehlivě jako od dubu," usmívá se Dobiáš.
"Hledíme samozřejmě na věk hráče, délku smlouvy, kvalitu ligy, ve které působí - a tím pádem i na případnou transferní cenu toho fotbalisty. Vidíme jeho data několik let zpátky a díky tomu i jeho případné výkyvy v různých faktorech, u kterých pak obvykle hledáme vysvětlení," dodává analytik. "K dispozici máme i informace o zdravotním stavu a prodělaných zraněních, snažíme se mít přehled také o hráčově charakteru a zvycích mimo stadion, divili byste se, kolik toho lze vyčíst třeba z profilů na sociálních sítích."
I Depay se s daty poradil, kudy dál
Pak je tu varianta 2: A sice, že si nového hráče vyhlédne klub. A požádá pak Dobiášovu firmu, aby mu fotbalistu "oťukla", samozřejmě prostřednictvím datové analýzy.
"Jednodušší je obvykle předpovědět, že volba bude chybná, tam se lze trefit s velkou přesností. Je známo, že jsem na svém blogu veřejně předpověděl problémy, na které si Sparta zadělá angažováním Michala Kadlece, nedoporučoval jsem ani příchod Erika Janži do Plzně. Teď se netajím názorem, že ani nový stoper Sparty (Semih Kaya) za ty peníze není dobrý, ale jinak si obecně myslím, že Letenští letos v létě vybírají dobře," chválí Jakub Dobiáš, srdcem slávista, tábor soupeře, ve kterém po neúspěšné sezoně budují úplně nový tým..
Existuje dokonce i varianta 3. A sice, že si analýzu svých výkonů objedná sám hráč nebo jeho agent. A může se pak kupříkladu snáze rozhodnout, kam posunout příslušnou kariéru. Nebo alespoň jak upravit fotbalistovu hru.
"V tomto ohledu je známý případ Memphise Depaye. Když nedostával příliš šancí v Manchesteru United, nechal si vypracovat analýzu, ze které vzešlo, že jeho specifické herní přednosti by nejlépe zužitkoval v Lyonu. Zamířil tam a na jaře se stal nejlepším hráčem francouzské ligy," říká Dobiáš.
Sám už prý několik podobných konzultací poskytl i hráčům v české lize. "Jednomu jsem třeba říkal, že dříve měl úspěšnější bilanci osobních soubojů, a to díky tomu, že lépe vyhodnocoval a vybíral prostor, ve kterém se má pohybovat. A on mi říká: No jo, v tom jsem byl asi nejlepší předloni, ne? Tenkrát jsme na tom s trenérem hodně pracovali po každém zápase. A od té doby jsem si myslel, že už ten prostor čtu dobře, asi jsem se tedy pletl."
Neměl Wenger zariskovat víc?
Základ potenciální klientely ale Dobiáš vidí logicky především u klubů. "Naším cílem je poskytovat co největší objem informací, aby kluby při transferech nedělaly chyby, přesněji řečeno, aby výrazně snížily jejich riziko - a aby o hráčích věděly co možná nejvíc. Naším cílem není prodat hráče, to je práce agentů, kteří za to berou provize. My fungujeme jinak, snahou je nabídnout takový informační servis, aby se možnost chyby minimalizovala a aby pak byli spokojeni všichni zainteresovaní, aby do sebe všechno pěkně zaklaplo," říká Dobiáš.
"Oťukávání vybraných hráčů jsme dělali už pro několik českých klubů. Vlastní vyhledávání posil podle zadání provádíme teď jen pro Slavii, Zlín a výjimečně i pro kluby skrze agenty. Jsme navíc v jednání s klubem z Polska a spolupracujeme i s jedním celkem z Maďarska. Kontakty udržujeme s řadou dalších klubů, včetně českých, už jsem se setkal s několika dalšími klubovými funkcionáři na kávě, seznámili jsme se, víme o sobě - a v budoucnu, myslím, budeme moci pomáhat širšímu spektru českých klubů než dnes," míní Dobiáš.
Metoda počítačové analýzy hraje podle něj stále výraznější roli i v těch nejluxusnějších patrech evropského přestupního trhu. "Jaké jsou trendy? Asi takové, že už opravdu mnozí velcí hráči, i ti, kteří s daty dosud pracovali špatně, nacházejí tu správnou cestu a naučili se dělat to dobře. Liverpool třeba z AS Řím přivedl Mohameda Salaha, to byl pro mě jednoznačně nejzajímavější hráč v italské Serii A. A za 35 milionů eur udělal podle mě Liverpool super byznys," hodnotí Dobiáš.
"Zájem mají také o Nabyho Keitu. Už před dvěma lety jsem na Twitteru psal, že je to obrovský talent. Jeho angažování zvažoval Arsenal, který už v té době s analýzou dat pracoval - ale nevyužil ji. Nabídli tehdy za Keitu 30 milionů, Red Bull chtěl 45 - a vidíte, Liverpool teď za stejného hráče nabízí 70 milionů eur," dodává Dobiáš.
"Arsenal měl tuhle obrovskou zbraň v ruce už před třemi roky, ale jak říkám - absolutně jí nevyužil. Ano, díky analýze už při transferech nedělá chyby. Ale jde jen po jistotě, nezkusí zariskovat, vzít třeba 4 hráče po 25 milionech - s tím, že z jednoho z nich se časem vyklube hráč s cenovkou 100 milionů eur," nechá se Dobiáš na chvíli unést světem opravdu velkého fotbalového byznysu.
I čísla radí: Dejte novým posilám čas
Když se v rozhovoru vrátíme do české kotliny, přestupy Slavie blíže komentovat odmítne. "Tam jsem příliš zainteresovaný. Co se týče Sparty, musím říct, že se po mém soudu docela strefuje. Výbornými investicemi podle mě jsou Ben Chajm, Štetina nebo Vatajelu, který má v sobě za tyhle peníze obrovský potenciál," míní analytik.
"Sparta si všimla, že i relativně menší evropské kluby, typově jako Sampdoria či Alkmaar, mají dost peněz na to, aby od ní kupovaly hráče třeba za 3-4 miliony eur. Takže se nabízí kupovat fotbalisty za milion, za dva - a pak je prodávat takto dráž. Pokud bude tenhle byznys model fungovat, může Sparta vydělávat na hráčích, ale i v evropských soutěžích, kde by se měla zvýšit její konkurenceschopnost," předpokládá Dobiáš.
I čísla prý ukazují, že posily potřebují v novém působišti čas. "Alex Ferguson říkal, že v prvním půlroce angažmá nové hráče vůbec nehodnotí. Nechává jim čas na adaptaci ve všech směrech. To u nás jsou kritici často se vším hned hotoví a mají tendenci odepisovat hráče po prvním zápase. Pamatuju, jak před rokem lámali hůl nad Ngadeuem, že prý tak špatného hráče v lize ještě neviděli. A pak museli uznat, že se spletli," zdůrazňuje Dobiáš.
"Statistiky třeba jasně ukázaly, že Fábregas a Hazard si v první půlsezoně, kterou spolu strávili v Chelsea, v podstatě pořádně nepřihráli. Až po několika měsících šla úspěšnost jejich spolupráce na hřišti prudce nahoru. Najednou věděli, ve kterých prostorech toho druhého hledat, kam si v příslušných situacích nabíhat - prostě tu svou spolupráci posunuli naprosto zásadním způsobem. A také se to na hře Chelsea viditelně projevovalo," připomíná.
Dobiášovi je jasné, že ani metoda vyhodnocování obrovského množství dat, popisujících hráčské charakteristiky, není samospásná. "Chyby se stanou. Vždycky. Ale mělo by jich být výrazně méně než při klasických metodách výběru hráčů. Pokud si představíme fotbal za deset patnáct let, budou datovou analýzu muset používat všichni. V americkém profesionálním sportu, tedy v baseballu, v ledním hokeji i v dalších soutěžích, už několik let sázejí na data maximální měrou. A do evropského sportu, zejména do fotbalu, už se tahle vlna také převalila."
Příslušná vlnka už tedy čeří i hladinu českého fotbalového rybníka, ve kterém se jakékoli novoty obvykle prosazují jen ztěžka. Příklad Slavie a Zlína ukazuje, že tuhle vlnu by Češi výjimečně mohli zachytit včas.
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz