Brno se namáčí čím dál víc, prohrálo v Liberci. Pomohli si Jihočeši, zničili Jablonec

23. 4. 2023 18:27
Fotbalisté Brna podlehli v utkání 28. kola Fortuna:Ligy 1:3 v Liberci a čím dál víc se namáčí do bojů o záchranu, jsou jen jednu příčku nad baráží - a to ještě pouze díky lepšímu skóre. Notně si naopak pomohly České Budějovice, které rozstřílely Jablonec vysoko 5:1.
Lubomír Tupta přispěl gólem k vítězství Liberce nad Brnem
Lubomír Tupta přispěl gólem k vítězství Liberce nad Brnem | Foto: ČTK

Zbrojovka ve druhém utkání pod trenérem Martinem Haškem nenavázala na minulé vítězství nad Pardubicemi a klesla na 13. příčku se stejným bodovým ziskem jako čtrnácté Teplice, jimž patří první barážová pozice.

Brněnští vzhledem k rozestavení Slovanu vyrukovali netradičně se třemi stopery a úvod nenapovídal, že by měli sehrát nejhorší první poločas od loňského srpna.

Hned ve 3. minutě se ukázal nejlepší ligový střelec Řezníček, branku ale minul a 20. gól v této sezoně nejvyšší soutěže nepřidal.

Zhruba po 10 minutách začali hrozit i domácí, a to především z brejků. V 11. minutě Tupta ve vyložené šanci přestřelil. Slovenský ofenzivní univerzál neuspěl ani o chvíli později, kdy po Frýdkově přiťuknutí z přímého kopu znovu zamířil těsně nad.

Ve 23. minutě už Slovan vedl. Ghaliho centr přizvedl Tijani nad sebe, brankář Berkovec tísněný Tuptou balon jen nedůrazně vyboxoval a pohotový Frýdek navzdory své subtilní postavě doklepl netradičně hlavou do sítě.

Za šest minut domácí zvýšili. Olatunji se po rychlém brejku zbavil Tijaniho, přihrál ve vápně volnému Tuptovi, který zasekl a zamířil k tyči.

Ve 33. minutě Severočeši vedli už 3:0. Fukala po brejku z pravé strany přistrčil Frýdkovi a ten technickou ranou těsně za vápnem trefil přesně horní roh.

Čtyřiadvacetiletý záložník poprvé v kariéře skóroval dvakrát v jednom ligovém utkání, dosud měl na svém kontě v nejvyšší soutěži jen tři branky a pouze jedinou v této sezoně.

Hosté přešli na rozestavení se čtyřmi obránci, přesto ještě do pauzy mohli inkasovat počtvrté. Olatunjiho střelu z pravé strany ale ve 42. minutě vykopl Berkovec.

Liberečtí odehráli v lize nejlepší první poločas od předloňského února, kdy při výhře 4:1 nad Pardubicemi ovládli úvodní dějství 4:0.

Do druhé půle brněnský kouč Hašek už neposlal kanonýra Řezníčka a hned dvakrát vystřídal. Liberečtí záhy po změně stran měli několik dalších vyložených šancí. Olatunji ale nejprve ve 49. minutě po Frýdkově přihrávce sám před brankou minul a vzápětí ho vychytal gólman Berkovec. Po Frýdkově pádu ve vápně poté rozhodčí Petřík penaltu neodpískal a za chvíli další velkou možnost neproměnil Tupta.

Severočechy za lehkovážné počínání v koncovce málem stihl trest, Brněnští ale po hodině hry obrovský závar v domácím vápně ke snižující trefě nevyužili. V 65. minutě střídající Fousek zamířil jen do boční sítě.

Hosté po prostřídání lépe kombinovali a nakonec se čestné branky přece jen dočkali. V 89. minutě po standardní situaci Zbrojovky poslal hlavou míč do vlastní sítě střídající Rondič.

Kouči Zbrojovky Haškovi nevyšlo 100. ligové utkání v roli hlavního trenéra a souboj s klubem, za který v minulosti hrával.

Snový zápas Dynama

České Budějovice zvítězily nad Jabloncem 5:1, o góly Dynama se postaralo pět různých střelců. Jihočeši vyhráli v lize po sérii tří proher a posunuli se na dvanáctou příčku. Na svého dnešního soupeře, který desátým místem uzavírá prostřední nadstavbovou skupinu o umístění, ztrácejí dvě kola před koncem základní části tři body. Severočeši nezvítězili ve čtvrtém kole po sobě.

Dynamo zahájilo svůj snový zápas nenápadně. První branku vstřelilo v 18. minutě, když z přímého kopu podél zdi skóroval Hora. V ligové sezoně se prosadil podruhé.

Úvodní trefa spustila jihočeskou kanonádu. O tři minuty později přidali domácí druhý gól, nakrátko rozehraný roh využil stoper Havel, který skóroval počtvrté v ročníku nejvyšší soutěže.

Do přestávky udeřily České Budějovice ještě jednou, když v nastaveném čase jabloneckého gólmana Hanuše překonal obloučkem Čmelík. Domácí záložník je s pěti brankami nejlepším týmovým střelcem v ligové sezoně.

Trenér Severočechů Horejš, jenž České Budějovice roky trénoval a v minulosti za ně i řadu sezon odehrál, zkusil o poločase zvrátit vývoj vystřídáním dvou hráčů. Ale Jihočechy manévr jejich bývalého kouče, jenž je vedl ještě v minulé sezoně, nijak nerozhodil. V 53. minutě po centru Čmelíka vstřelil svůj první gól v nejvyšší soutěži osmnáctiletý obránce Čoudek.

Záchvěv naděje pak Jablonci přinesla 59. minuta, v níž snížil na 1:4 další střelecký ligový debutant Souček. Jenže tlak Dynama to nijak nesnížilo. O chvíli později po chybě jablonecké defenzivy měl vekou příležitost Čmelík. Po následném rohu zase po hlavičce českobudějovického kapitána Králika předvedl výtečný zákrok Hanuš.

Promarněné šance však Dynamo moc mrzet nemusely. V 70. minutě nigerijský útočník Adediran po úniku přidal pátý gól domácích a svůj druhý zásah v české lize. Jablonec prohrál 1:5 i v lednu na Slavii.

Jihočeši potřetí v historii samostatné ligy vyhráli o čtyři branky, předtím se jim to naposledy povedlo v dubnu 1996 na hřišti Uherského Hradiště. Zároveň vyrovnali své střelecké maximum v jednom utkání. Pět gólů v zápase dali potřetí v dějinách nejvyšší soutěže a poprvé od září 1999, kdy si proti Příbrami připsali své nejvyšší vítězství v samostatné lize 5:0.

28. kolo první fotbalové ligy:

Slovan Liberec - Zbrojovka Brno 3:1 (3:0)

Branky: 23. a 33. Frýdek, 29. Tupta - 89. vlastní Rondič. Rozhodčí: Petřík - Vodrážka, Slavíček - Szikszay (video). ŽK: Ghali - Hlavica. Diváci: 1658.

Liberec: Vliegen - Ndefe, Plechatý, Purzitidis - Fukala (84. Polyák), Červ, Doumbia (46. Valenta), Ghali - Frýdek (73. Kozák), Tupta (66. Rondič) - Olatunji (84. Varfolomejev). Trenér: Kozel.

Brno: Berkovec - Hlavica (46. Blecha), Tijani, Štěrba (73. Nečas) - Hrabina, Falta, Texl, Granečný - Ševčík, Řezníček (46. Hladík), Alli (64. Fousek). Trenér: Hašek.

Dynamo České Budějovice - FK Jablonec 5:1 (3:0)

Branky: 18. Hora, 21. Havel, 45.+2 Čmelík, 53. Čoudek, 70. Adediran - 59. Souček. Rozhodčí: Nehasil - Matoušek, Hádek - Klíma (video). ŽK: Penner - Martinec, Hübschman. Diváci: 2895.

Č. Budějovice: Janáček - Čoudek, Havel, Králik (71. Broukal) - Čmelík (83. Potočný), Hora, Hellebrand, Čavoš, Penner (71. Sluka) - Adediran (79. Škoda), Čermák (71. Zajíc). Trenér: Nikl.

Jablonec: Hanuš - Heidenreich (46. Surzyn), Král, Martinec (68. Akpudje) - Souček, Hübschman, Šulc, Považanec (46. Jovovič), Polidar (78. Patrák) - Sejk (68. Černák), Chramosta. Trenér: Horejš.