Sparta je v rozkladu, musí přijít ozdravný řez. Ščasný vzývá lídry, které nepřivedl

Jiří Škuba Jiří Škuba
10. 12. 2018 6:55
Půlka národa svírá pěsti v bezmocném vzteku, ta druhá se náramně baví. Jenže sparťanská situace už k smíchu ani moc není: problémy týmu Zdeňka Ščasného jsou daleko vážnější.
Zklamaní  sparťané, častý obrázek aktuálního ligového ročníku
Zklamaní sparťané, častý obrázek aktuálního ligového ročníku | Foto: Milan Kammermayer

Sparta se odmítá točit v kruhu. Takový titulek visel u článku oznamujícím příchod trenéra Stramaccioniho na jistém sparťanském fanouškovském webu. A tahle replika mezi příznivci rudých barev rychle zlidověla.

Sparta se totiž v kruhu točí. Tváří kružnicové trajektorie je Zdeněk Ščasný, jenž přišel do klubu v roce 2015. Byť o rok později byl odejit, na Letnou se v zimě 2017 vrátil jako sportovní ředitel, poté - zřejmě pro velký úspěch - ještě usedl i na lavičku.

Aktuálním výsledkem jeho roční práce je ztracený titul už po půlce soutěže. A fotbal bez jasné koncepce, kopaná, na kterou se místy nedá dívat. Nebo 6410 naštvaných diváků, Sparty nedůstojná návštěva, která přesně odráží současnou depresi letenského klubu.

Internacionální vize majitele Daniela Křetínského stále hrubě drhne. Dosaženou metou je zatím mančaft rozdělený na dvě poloviny: na české hráče a na zahraniční kvazi-hvězdy, které pobírají někdy i desetkrát vyšší platy, což tuzemští borci moc dobře vědí. A kabinu tyhle "třídní rozdíly" zrovna moc netuží.

Letenský tým je nekonzistentní soubor individualit, kterému fatálně chybí lídr; hvězdný Stanciu je po necelém roce v takové psychické pohodě, že se radši málem schová do vlastní branky, než aby šel na Slovácku kopat penaltu. Nebo Kanga? Do balonu sice kopat umí, ale podle zpráv z Letné je často až nezvladatelný.

Tak koho Zdeněk Ščasný vzývá, když mluví o chybějících lídrech, psychicky silných osobnostech? Vždyť je to on, kdo si hráče nejen vybral, ale ještě je posílá na plac.

Sparta nyní potřebuje radikální řešení. Na lavičku přivést silnou osobnost, která bude mít za úkol ne okamžitý úspěch, ale vybudování pevného týmu se zdravým jádrem. Složeným ideálně z českých hráčů, kteří znají a vyznávají sparťanské hodnoty.

Ať si to na Letné klidně nazvou projektem Liga mistrů 2022 nebo Plán první pětiletky, to je asi jedno. Důležité je si uvědomit, že poskládat špičkový tým nějakou dobu zabere, že utratit desítky milionů za nákladné posily nestačí. Mimochodem - konkurenční Slavia se z kocoviny po období okázalé hojnosti dokázala poučit.

Beauguelův šprajc

Téma Beauguel zacloumalo fotbalovým Zlínem. Ve stínu aféry francouzského útočníka si Plzeň došla pro velmi důležité tři body. 

Zákaz pro hráče na hostováních, aby hráli proti svým mateřským klubům, je českým specifikem, ale tohle je ještě něco nového.

Trenére, sorry, necítím se na to, abych nastoupil proti Plzni, když tam v lednu jdu, oznámil Jean-David Beauguel den před utkáním. Zlínští trenéři na něj museli koukat jak zjara: zvlášť, když celý týden do médií prohlašovali, jak klíčový je francouzský útočník pro ofenzivu moravského týmu.

Argumenty na obranu Beauguela začínají spojkami "a co kdyby": Kdyby nedal penaltu, kdyby dostal červenou, a tak dále… Česká liga má holt takovou pověst: v jejím prostředí se konspiračním teoriím daří náramně. Nehledě na ně ale měl být Beauguel připraven, měl jít hrát. Pořád ještě ho platí FC Fastav Zlín.

Ostatně zkusit si to může každý: "Hele, šéfe, na to důležité jednání nepřijdu, nějak se necítím." A už by to jelo…

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy