Plzeň rychlými góly zmrazila "Klokany". Baník zabral, jasně vyhrál v Boleslavi

Aktualizováno 17. 2. 2024 21:02
Fotbalisté Plzně ve 21. kole Fortuna:ligy zvítězili na stadionu Bohemians 1905 2:0 a upevnili si třetí místo v tabulce. Baník Ostrava poprvé na jaře uspěl, vyhrál 3:1 v Mladé Boleslavi. Jablonec porazil 5:2 České Budějovice, Pardubice remizovaly 1:1 s Teplicemi a Olomouc 0:0 s Hradcem Králové.
Plzeňský útočník Tomáš Chorý otevřel skóre utkání s Bohemians.
Plzeňský útočník Tomáš Chorý otevřel skóre utkání s Bohemians. | Foto: Tomáš Liška

Plzeňští kvůli karetním trestům postrádali Dweha s Kopicem a trenér Koubek, který v minulosti vedl Bohemians, tak musel udělat změny v základní sestavě.

Poprvé od konce října nastoupil v lize bývalý křídelník "Klokanů" Mosquera a premiérový soutěžní start za Viktorii si připsala jedna ze zimních posil Souaré.

Jednadvacetiletý francouzský krajní hráč byl od úvodu velmi aktivní a už ve 4. minutě si mohl debut v české lize zpříjemnit gólem, po Chorého přihrávce napříč vápnem ale minul odkrytou branku. Za další minutu už favorit vedl.

Sudí Rouček od úvodu na obou stranách pouštěl hraniční zákroky, po pádu Kovaříka v souboji s Caduem nechal pokračovat hru a Chorý po přihrávce brazilského krajního hráče sám před Reichlem nezaváhal. Vysoký útočník skóroval popáté v ligové sezoně.

Západočeši v úvodu těžili z rychlých akcí. Na konci 12. minuty Mosquera z levé strany nacentroval do vápna a Šulc povedeným volejem technicky poslal míč ke vzdálenější tyči. Nejlepší týmový střelec ligové sezony se prosadil už podeváté v tomto ročníku nejvyšší soutěže a ztrácí jediný gól na vedoucí duo tabulky kanonýrů Jurečku a Havlíka.

Zaskočení Bohemians se postupně trochu oklepali a snažili se o kontaktní branku, za celou první půli si však nevytvořili žádnou vyloženou šanci.

Bývalého brankáře Pražanů Jedličku lehce vylekal jen přímý kop ve 33. minutě v podání někdejšího plzeňského záložníka Kovaříka, jenž těsně minul horní roh.

Do druhé půle vstoupili Bohemians tlakem a zahrávali několik rohových kopů, ve finální fázi však potvrzovali, že mají se 17 góly nejhorší útok soutěže.

V 69. minutě na opačné straně napřáhl těsně za vápnem plzeňský Kalvach, jubilejní 200. ligový duel ale gólem neoslavil, neboť o kousek minul.

V 77. minutě zasáhl Kovařík loktem unikajícího Vydru, způsobil mu tržnou ránu v obličeji, benevolentní sudí Rouček se ovšem ani po konzultaci s videorozhodčím k zákroku nevrátil.

Hostující útočník se po ošetření za chvíli vrátil na trávník, v 83. minutě postupoval sám na Reichla, po kličce domácímu gólmanovi upadl, Rouček ale rozpažil. Poté další velké šance neproměnili Šulc a Cadu, Viktorii už to však mrzet nemuselo.

Baník v Boleslavi zabral

Ostravský trenér Hapal, jenž v minulosti vedl tým mladoboleslavského soupeře, udělal v základní sestavě čtyři změny oproti úterní prohrané domácí dohrávce s Plzní (0:1).

Dnes od začátku nastoupili obránci Juroška s Blažkem, záložník Šín a útočník Adediran.

Právě nigerijská zimní posila z Českých Budějovic v 17. minutě přiklepla míč Rigovi, který se trefil výstavní střelou zpoza šestnáctky. Slovenský záložník zaznamenal třetí ligový gól v sezoně. Domácí ovšem vyrovnali ve 28. minutě zásluhou Fulnekovy přízemní střely z otočky.

Baník si ve 42. minutě vzal vedení zpět. Adediran z dálky vystřelil a domácí obránce Král míč tečoval mimo dosah brankáře Trmala.

Hosté navíc ve druhé minutě nastavení přidali pojistku. Buchta po brejku našel před brankou Ewertona, který elegantně přehodil Trmala. Brazilský křídelník a někdejší hráč Středočechů se v ligovém ročníku trefil posedmé a v týmové tabulce střelců dotáhl Tanka.

Ve druhém poločase šancí ubylo. Ostravští si hlídali náskok a soupeře do větších příležitostí nepouštěli. V závěrečné čtvrthodině navíc hosté mohli náskok ještě navýšit, ale střídající Rusnák ve dvou velkých šancích nepřekonal domácího gólmana.

Středočeši při domácí premiéře trenéra Davida Holoubka nenavázali na minulou remízu 1:1 v Plzni, doma v nejvyšší soutěži už počtvrté v řadě nevyhrál.

Jablonci střelecká chuť vydržela

Na jablonecké Střelnici se utkaly týmy, které v minulém kole daly po třech gólech a střelecká chuť hlavně domácím vydržela. Trenér Českých Budějovic Lerch poslal na hřiště úspěšnou základní jedenáctku ze zápasu s Baníkem. Do jablonecké sestavy se po odpykání trestu vrátil kolumbijský stoper Hurtado, jenž nahradil Štěpánka.

Domácí už během úvodní desetiminutovky stihli čtyři střely a jedna z nich skončila v síti. Pleštilovu hlavičku brankář Šípoš jen vyrazil před sebe a Čanturišvili neměl s dorážkou zblízka moc práce. Gruzínský záložník vstřelil první jablonecký gól stejně jako před týdnem v Edenu proti Slavii při prohře 3:4.

Po 10 minutách rozehrál Suchan rohový kop a Hellebrand umístěnou střelou ke vzdálenější tyči dal svou první ligovou branku v této sezoně. Útoky se pak střídaly na obou stranách. Blíž ke druhému gólu byli svěřenci domácího trenéra Látala, když Martincovi ve skluzu po Chramostově střílené přihrávce chyběl k míči před odkrytou brankou jen malý kousek.

Hned po změně stran domácí zaskočili soupeře nakrátko rozehraným rohovým kopem, Martinec byl tentokrát u míče včas a hrudí ho dopravil do sítě. Také on si tak zopakoval svůj gólový zápis z utkání se Slavií.

V 58. minutě přidal třetí gól hlavou srbský obránce Tekijaški, jemuž soupeřovi zadáci dopřáli hodně prostoru. V ligové sezoně se trefil podruhé. Dvoubrankový náskok domácí ukolébal a Suchan v šestnáctce nikým neatakován zápas alespoň na chvíli zdramatizoval. V nejvyšší soutěži se zapsal mezi střelce poprvé od května 2017.

Jenže slovenský záložník Nebyla si ke dvěma asistencím připsal premiérový gól v české lize. Druhý zápas po zimním příchodu na hostování z chorvatské ligy se mu opravdu vydařil. A střídající Drchal už za minutu svého pobytu na trávníku v nastavení výraznou výhru zpečetil. V sezoně nejvyšší soutěže skóroval podruhé.

Jablonec prohrál jediný z posledních 13 domácích ligových zápasů s Českými Budějovicemi. Jihočeši venku v lize nevyhráli 21 utkání po sobě.

Pardubice poprvé na jaře ztratily

Pardubice nenavázaly na předchozí dvě jarní vítězství na Slovácku a v Karviné, s Teplicemi remizovaly 1:1.

Hlasatel na stadionu ani nestihl dočíst sestavy obou mužstev a už musel ohlásit střelce úvodního gólu. Po nedorozumění v rozehrávce dvojice Mičevič, Kričfaluši se dostal míč ke Zlatohlávkovi, který do odkryté brány bez problémů zaznamenal šestou trefu v ligovém ročníku.

Teplice brzká inkasovaná branka nepoložila a ve zbytku první půle byly jasně lepším týmem. Hned po rozehrávce mohl srovnat Fila, jeho ránu na přední tyč s obtížemi vytěsnil Kinský. V 10. minutě mohl napravit své zaváhání Kričfaluši, po rohu ale trestuhodně promáchl před prázdnou bránou. Kinský si připsal další zákrok po Labíkově tečovaném centru, který směřoval do protipohybu pardubického gólmana, a zasáhnout musel i po průniku Trubače.

Domácí znovu zahrozili v 22. minutě, Zlatohlávek ale zblízka brankáře Grigara nepřekonal. Pardubický trenér Kováč zareagoval na tlak soupeře střídáním na pravé straně obrany, kde Mareše nahradil Surzyn. Po půlhodině hry musela udělat změnu i trojice sudích, kvůli svalovému zranění zastoupil pomezního Kříže čtvrtý rozhodčí Zaoral. V závěru úvodního dějství měli nadějnou šanci hlavou teplický útočník Gning i na druhé straně Patrák.

Po změně stran přibylo osobních soubojů a oboustranné nervozity, obraz hry ale zůstal podobný. V 54. minutě poslal střídající teplický útočník Jásir hlavičku těsně na břevno, stejně jako záhy jeho spoluhráč Mareček volej zpoza vápna. Severočeši marně dobývali domácí bránu a čtvrthodinu před koncem pro ně přišla další komplikace, když zraněného Grigara musel nahradit slovenský gólman Ludha. Debutant v české lize mohl v 81. minutě jen sledovat, jak Hlavatý z nadějné pozice přestřelil.

Teplice se nakonec dočkaly zaslouženého vyrovnání po souhře střídajících hráčů. V 87. minutě našel Hronek ve vápně hlavu Chaloupka a důrazný stoper druhou trefou v ligovém ročníku zařídil svému týmu alespoň bod. Obrat mohl dokonat Kričfaluši, technickým obstřelem ale těsně minul.

Na Hané zase remíza

Fotbalisté Olomouce remizovali s Hradcem Králové bez branek. Počtvrté za sebou tak na hřišti Hanáků skončil vzájemný zápas v nejvyšší soutěži nerozhodně.

V úvodních minutách měli domácí problémy s rozehrávkou, ale poté obětavě zablokovali z toho pramenící střely Vašulína a Pudhorockého. Na druhé straně hřiště vystřelil z hranice vápna Lukáš Juliš, jehož střelu na zadní tyč si pohlídal hostující brankář Zadražil. Poté byly k vidění dvě zajímavé střely na obou stranách hřiště. Zatímco tvrdou střelu Singhateha vyrazil gólman Hradce, hostující Kučera zamířil těsně vedle Macíkovy branky.

Olomouc během poločasové přestávky vystřídala brankáře, Macíka nahradil Stoppen. Nově příchozí hráč musel zasáhnout hned po třech minutách, kdy pokryl střelu Pudhorockého na zadní tyč.

To však bylo na dlouhou dobu vše, protože se hrálo zejména uprostřed hřiště a bez výraznějších šancí na obou stranách. Výjimkou byla až hlavička olomouckého Juliše 10 minut před koncem základní hrací doby, která však zamířila mimo tři tyče. Největší šanci zápasu pak měl v 82. minutě hostující Vašulín, jenž sám před Stoppenem trefil levou tyč.

Sigma doma v lize popáté za sebou nezvítězila. Hradec venku v nejvyšší soutěži vyhrál jediný z posledních 11 zápasů a získal tam jen sedm z celkových 22 bodů v sezoně.

21. kolo první fotbalové ligy:

Bohemians Praha 1905 - Viktoria Plzeň 0:2 (0:2)

Branky: 5. Chorý, 12. Šulc. Rozhodčí: Rouček - Ratajová, Slavíček - Volek (video). ŽK: Hrubý, Vondra, Jindřišek, Köstl, Hybš - Cadu. Diváci: 6237.

Bohemians: Reichl - A. Kadlec (65. Hála), Vondra, Hybš - Köstl, Beran, Jindřišek (65. Kozák), Kovařík (81. Mužík) - Matoušek (24. Hrubý), Prekop (81. Puškáč) - Ristovski. Trenér: Veselý.

Plzeň: Jedlička - Hranáč, Hejda, Jemelka - Cadu, Kalvach, Červ (89. Traoré), Souaré - Šulc, Mosquera (71. Vydra) - Chorý (83. Valenta). Trenér: Koubek.

FK Mladá Boleslav - Baník Ostrava 1:3 (1:3)

Branky: 28. Fulnek - 17. Rigo, 42. Adediran, 45.+2 Ewerton. Rozhodčí: Starý - Nádvorník, Dobrovolný - Kocourek (video). ŽK: Pulkrab, Hilál - Blažek, Juroška. Diváci: 3829.

Ml. Boleslav: Trmal - Kostka, Suchý, Král (84. Žitný), Fulnek - Karafiát, Kubista (46. Solomon) - Ladra (64. Jawo), Mareček (46. Matějovský), Kušej - Pulkrab (46. Hilál). Trenér: Holoubek.

Ostrava: Letáček - Juroška (68. Ndefe), Blažek, Lischka, Kpozo - Boula, Rigo (90.+2 Miškovič) - Buchta (74. Rusnák), Šín, Ewerton - Adediran (90.+2 Šehič). Trenér: Hapal.

FK Jablonec - Dynamo České Budějovice 5:2 (1:1)

Branky: 8. Čanturišvili, 47. Martinec, 58. Tekijaški, 72. Nebyla, 90.+1 Drchal - 18. Hellebrand, 63. Suchan. Rozhodčí: Machálek - Antoníček, Dohnálek - Zelinka (video). ŽK: Houska, Látal (trenér, oba Jablonec). Diváci: 1443.

Jablonec: Hanuš - Černák (90. Drchal), Hurtado, Tekijaški, Polidar - Kratochvíl, Nebyla - Pleštil (73. Kanakimana) , Martinec (82. Štěpánek), Čanturišvili - Chramosta (73. Houska). Trenér: Látal.

Č. Budějovice: Šípoš - Sladký, Nikl, Králik, Trummer - Suchan, Čermák (79. Tranziska), Hellebrand - Šigut (73. Osmančík), Alli (73. Polanský) - Ondrášek. Trenér: Lerch.

FK Pardubice - FK Teplice 1:1 (1:0)

Branky: 1. Zlatohlávek - 87. Chaloupek. Rozhodčí: Kvítek - Kříž (34. Zaoral), Šafránková - Adámková (video). ŽK: Ortiz, Kinský - Gning. Diváci: 3028.

Pardubice: Kinský - Mareš (26. Surzyn), Halinský, Ortiz, Chlumecký - Kissiedou (46. Tischler), Icha, Hlavatý - Daněk (69. Vacek) - Zlatohlávek (69. Černý), Patrák (82. Donát). Trenér: Kováč.

Teplice: Grigar (75. Ludha) - Kričfaluši, Knapík, Mičevič - Bílek, Mareček (75. Chaloupek), Trubač, Beránek (56. Hronek), Labík - Fila (56. Čerepkai), Gning (46. Jásir). Trenér: Frťala.

Sigma Olomouc - FC Hradec Králové 0:0

Rozhodčí: Černý - Paták, Hurych - Berka (video). ŽK: Novák, Zorvan, L. Juliš - Klíma, Pudhorocký, Kodeš, Rolko (asistent trenéra), Hejkal (asistent trenéra). Diváci: 2683.

Olomouc: Macík (46. Stoppen) - Křišťál, Pokorný, Beneš, Novák - Breite, Pospíšil (84. Ventúra) - Vodháněl (60. Langer), Zorvan (73. Fortelný), Singhateh (73. Emmanuel) - L. Juliš. Trenér: Jílek.

Hradec: Zadražil - Klíma, Čihák, Leibl (74. K. Spáčil) - Pudhorocký, Kodeš (74. Čech), Kučera, Horák (60. Šašinka) - Krejčí, Kaštánek (89. Dancák) - Vašulín. Trenér: Kotal.