Boleslav se trápila i s Brnem, bod jí zachránil uzdravený Matějovský

Aktualizováno 16. 1. 2021 18:24
Fotbalisté Mladé Boleslavi v úvodním zápase jarní části první ligy remizovali s brněnským nováčkem 1:1, stejným výsledkem se rozešel Liberec s Bohemians. Body si po výsledku 0:0 rozdělily i Opava a Zlín, Slovácko zdolalo 2:0 Karvinou.
Marek Matějovský
Marek Matějovský | Foto: Milan Kammermayer

Středočeši ani v pátém ligovém utkání pod trenérem Karlem Jarolínem naplno nebodovali a na výhru čekají už sedm kol.

V záchranářském duelu patnáctého kola vedla Zbrojovka od 39. minuty zásluhou Luďka Pernici, po hodině hry vyrovnal Marek Matějovský, který se na trávník vrátil téměř po roce. Od 89. minuty dohrávali domácí bez vyloučeného Samuela Dancáka.

Středočeši měli v prvním poločase optickou převahu, vyloženou šanci si však nevypracovali. Dancák vystřelil z hranice vápna vedle a Jiří Klíma pouze doprostřed branky. V 36. minutě zraněného Jiráska vystřídal Matějovský, který se po dvojnásobné operaci achilovky vrátil na trávník poprvé od loňského ledna.

Tři minuty po jeho příchodu nečekaně udeřili hosté. Vaňkův centr našel zimní posilu Pernicu, který hlavou překonal gólmana Šedu.

Po změně stran se domácím v 51. minutě povedlo po rohovém kopu díky Ladrovi srovnat. Rozhodčí Ginzel však po zhlédnutí opakovaných záznamů kvůli ruce jednoho z mladoboleslavských hráčů gól neuznal.

Po hodině hry se Středočeši dočkali, když Matějovský z hranice šestnáctky zamířil přesně k tyči. Devětatřicetiletý záložník se v lize trefil poprvé od března 2019.

V 78. minutě se ve velké šanci ocitl hostující záložník Štepanovský, jenže jeho střela skončila mimo. V závěru uviděl druhou žlutou kartu Dancák a Brno krátkou přesilovku málem využilo. Šumberův přímý kop však skončil na břevně.

Mladá Boleslav doma v lize nevyhrála počtvrté za sebou a o skóre zůstala před Zbrojovkou na první nesestupové pozici.

Střelci skórovali proti bývalým týmům

Liberce remizoval 1:1 s Bohemians 1905. Zápas v úvodním poločase gólově otevřel Jhon Mosquera, po změně stran za Pražany odpověděl Matěj Pulkrab, který rovněž skóroval proti bývalému týmu. "Klokani" venku získali teprve druhý bod v aktuální sezoně.

Do první větší příležitosti se v páté minutě dostali aktivnější domácí. Po Mosquerově centru ale Pešek z voleje zakončoval o kousek vedle.

Liberečtí otevřeli skóre ve 13. minutě. Rondič ve vzdušném souboji předčil vyběhnutého gólmana Le Gianga, míč se odrazil k Mosquerovi a ten střelou mezi nohama Dostala trefil odkrytou branku. Kolumbijský záložník zaznamenal pátý gól v ligovém ročníku.

Bohemians se pak trochu víc dostali do hry. Ve 24. minutě Necidovou pohotovou ránu vyrazil brankář Nguyen a Severočechy definitivně zachránil až stoper Chaluš, jenž míč odkopl na roh.

Bojovný zápas pokračoval i po změně stran a na další velkou možnost se čekalo do 69. minuty, kdy Nguyen výtečně zneškodnil hlavičku střídajícího Puškáče. Ten nepřekonal libereckého brankáře ani z následného rohu, ale Pulkrab už z dorážky nezaváhal.

Slovanu mohl vzápětí po Peškově akci vrátit vedení Purzitidis, který však Le Gianga nepřekonal. Na druhé straně se zase blýskl Nguyen proti Ljovinově tvrdé ráně zpoza šestnáctky. Liberec tak ani v 19. domácím ligovém duelu s Bohemians neprohrál.

Slovácko má třetí výhru v řadě

Slovácko zvítězilo nad Karvinou 2:0 a vyhrálo potřetí za sebou. Branky domácích dali v úvodu druhého poločasu Vlastimil Daníček z pokutového kopu a Jan Kliment. Hostující Papadopulos poté nedal v 73. minutě penaltu. Karviná prohrála venku v lize teprve podruhé.

Aktivněji vstoupili do duelu domácí hráči. V 11. minutě se na pravé straně uvolnil Reinberk a centrem hledal Kohúta, jemuž ale chybělo pár kroků k míči. O pět minut později se do brejku dostal veterán Petržela, avšak střela mu nesedla a skončila v prázdném hledišti. Byla to jeho poslední vážnější akce, neboť pár minut po ní musel kvůli zranění střídat.

Územní převaha Slovácka pokračovala i v dalším průběhu prvního poločasu. Svědíkův tým měl míč častěji na kopačkách, dopředu se dostával především po křídlech a hrozil centry. Žádný z nich však karvinskou branku neohrozil. Když to nešlo kombinací, zkusil to po náběhu ze 20 metrů Kliment, ovšem ani jeho projektil se mezi tři tyče nevešel.

Hosté se dopředu moc nehrnuli, jedinou vážnější šanci měl Papadopulos ve 28. minutě, jeho střelu však po centru Bartošáka kryl Nemrava, který také vyřešil ošemetnou standardní situaci v poslední minutě prvního poločasu.

Po přestávce vstoupilo do hry video v momentě, kdy hra už byla na zcela opačné straně. Rozhodčí Hrubeš na pokyn kolegyně Adámkové vše vrátil a odpískal ruku Herce v pokutovém území. Nařízenou penaltu bezpečně proměnil Daníček a připsal si pátý gól v sezoně.

Zatímco nad první brankou domácích mohla Karviná kroutit hlavou, za druhou si mohla sama. V 58. minutě míč po Sadílkově rohu trestuhodně propadl malým vápnem a Kliment jej poslal do sítě.

Hosté se útočně osmělili až za nepříznivého stavu, zaváhání Nemravy ale Mikuš nevyužil. Těsně vedle mířila i Hercova střela a druhou střelu Mikuše chytil Nemrava.

Zvýšená aktivita Karviné přinesla také hostům pokutový kop, když v šestnáctce zahrál pod tlakem rukou Havlík. Jenže Nemrava Papadopulosovu střelu k tyči v 73. minutě vystihl a vyrazil.

Slovácký gólman tak odvrátil možnost dramatické koncovky, naopak jeho spoluhráč Kliment měl velkou šanci na další gól, ale z brejku mířil vedle. Slovácko tak porazilo Karvinou popáté v řadě a popáté výsledkem 2:0.

V Opavě zvonila jen břevna

Opavy hrála 0:0 se Zlínem a v tabulce nejvyšší soutěže je stále poslední. V první půli utkání 15. kola trefil břevno domácí Patrik Hellebrand, po změně stran hostující Martin Cedidla. Slezané natáhli sérii bez vítězství na sedm zápasů, Zlín nevyhrál už pět kol.

První šanci si vypracoval Zlín. Jawo se v sedmé minutě dostal přes jednoho z obránců do vápna, ale z ostrého úhlu zamířil do boční sítě. Opava mohla otevřít skóre ve 14. minutě, kdy při ošetřování Koláře hrála krátce v početní výhodě. K odraženému míči se dostal Hellebrand, avšak trefil břevno.

Ve 23. minutě Cedidla po individuální akci našel na hranici vápna Condeho, který vystřelil těsně vedle levé tyče opavské branky. Slezané poté převzali kontrolu nad zápasem, pozorná zlínská obrana však domácím už do přestávky žádnou šanci nedovolila.

Úvod druhého poločasu vyšel lépe domácím, když po rychlé akci střílel v dobré pozici Nešický, ale trefil pouze jednoho z obránců. V 68. minutě pálil Dramé, opavský brankář Fendrich byl však pozorný. V 78. minutě měl navíc domácí gólman i štěstí, protože Cedidla se dokázal ve vápně uvolnit, ovšem následnou střelu poslal do břevna.

Zbytek utkání už další šance nepřinesl a Opava tak získala teprve druhý bod v posledních sedmi kolech a je stále poslední se ztrátou tří bodů na příčky zaručující záchranu. Zlín, který v posledních pěti zápasech vyšel počtvrté střelecky naprázdno, je jedenáctý.

15. kolo první fotbalové ligy:

Slovan Liberec - Bohemians Praha 1905 1:1 (1:0)

Branky: 13. Mosquera - 70. Pulkrab. Rozhodčí: Lerch - Flimmel, L. Matoušek - Franěk (video). ŽK: Mikula, Karafiát - Bederka. Bez diváků.

Liberec: Ngyuen - Koscelník, Jugas, Purzitidis, Chaluš, Mikula - Pešek, Karafiát, Mosquera (81. Faško) - Rondič, Rabušic. Trenér: Hoftych.

Bohemians: Le Giang - Dostál, Bederka, Hůlka, Vondra - Vaníček (83. Vodháněl), Ljovin, Hronek (90.+2 Vacek), Novák (60. Květ) - Necid (60. Puškáč), Pulkrab (83. Jindřišek). Trenér: Klusáček.

1. FC Slovácko - MFK Karviná 2:0 (0:0).

Branky: 51. Daníček z pen., 58. Kliment. Rozhodčí: Hrubeš - Hájek, Ratajová - Adámková (video). ŽK: Hofmann - Papadopulos, Šindelář. Bez diváků.

Slovácko: Nemrava - Reinberk, Hofmann, Kadlec - Petržela (25. Jurečka), Daníček, Sadílek (83. Šimko), Havlík - Kohút (68. Kalabiška), Kliment, Navrátil. Trenér: Svědík.

Karviná: Neuman - Eduardo, Dramé, Šindelář, Twardzik - Herc (79. Tavares), Ostrák, Mangabeira (61. Mikuš), Smrž, Bartošák - Papadopulos. Trenér: Jarábek.

FK Mladá Boleslav - Zbrojovka Brno 1:1 (0:1)

Branky: 60. Matějovský - 39. Pernica. Rozhodčí: Ginzel - Kříž, Hock - Cieslar (video). ŽK: Dancák - Fousek. ČK: 89. Dancák. Bez diváků.

Ml. Boleslav: Šeda - Douděra, Šimek (46. Jakub Klíma), Křapka, Preisler - Jirásek (36. Matějovský), Dancák - Budínský (62. Malinský), Ladra, Graiciar (82. Škoda) - Jiří Klíma. Trenér: Jarolím.

Brno: Šustr - Moravec, Dreksa (46. Záhumenský), Pernica, Šural - Štepanovský, Vaněk (79. Texl), Sedlák, Pachlopník (67. Bariš), Fousek (75. Šumbera) - Fila (67. Hladík). Trenér: Dostálek.

SFC Opava - Fastav Zlín 0:0

Rozhodčí: Petřík - Nádvorník, Horák. ŽK: Čvančara, Tiéhi, Březina - Vraštil, Cedidla. Bez diváků.

Opava: Fendrich - Žídek, Kulhánek, Březina - Mondek, Hellebrand (87. Juřena), Tiéhi, Nešický, Helešic (73. Kania) - Smola, Čvančara (76. Holík). Trenér: Skácel.

Zlín: Dostál - Vraštil, Buchta, Kolář - Cedidla, Conde, Hlinka, Procházka - Janetzký, Jawo, Dramé (90.+1 Chwaszcz). Trenér: Páník.