Jsi v odposleších, nepískáš. Rozhodčí se škraloupem se zatím v lize neobjeví

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 14. 1. 2021 20:16
Nový předseda komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR (FAČR) Vítor Manuel Melo Pereira chce přispět k uklidnění situace a pomoci obnovit důvěru v český fotbal a sudí. Rozhodčí, kteří figurují v policejních odposleších v aktuální kauze údajného ovlivňování výsledků zápasů, zatím nebudou delegováni na utkání.
Vítor Manuel Melo Pereira
Vítor Manuel Melo Pereira | Foto: FAČR

"Neřekl bych, že přicházím jako inkvizitor, ale jsem tu jako odborník na rozhodčí a jejich práci," řekl Melo Pereira.

Třiašedesátiletý bývalý portugalský rozhodčí začal šéfovat českým sudím poté, co předchozí komisi vedenou Jozefem Chovancem odvolala asociace krátce po vypuknutí aféry kolem bývalého místopředsedy FAČR Romana Berbra. Kauza se mimo jiné týká ovlivňování výsledků zápasů a v policejních odposleších podle médií figurují i jména prvoligových rozhodčích.

"Probíhá vyšetřování, nezbývá nám než čekat na finální soudní rozhodnutí. FAČR začala vlastní interní šetření, které se týká těch jmen zmíněných v policejních odposleších a spisech. Bude se tím příští týden zabývat etická komise. Co se týče rozhodčích, kteří byli doteď zmíněni v těch materiálech, tak ti do skončení šetření etické komise zatím nebudou delegováni na zápasy. Asociace bude stejně postupovat u dalších jmen, která by se případně mohla objevit," uvedl Melo Pereira.

Na nadcházející první jarní kolo nejsou delegováni například Pavlové Královec a Rejžek či Petr Ardeleanu. Melo Pereira má před startem jarní části k dispozici 30 rozhodčích, finální podobu listiny pro profesionální soutěže by rád zkompletoval příští týden.

Nový šéf komise plánuje v Česku trávit vždy 14 dní a v druhé půlce měsíce bude pracovat on-line z Portugalska. "Už jsem měl to potěšení potkat řadu lidí, diskutoval jsem s předsedou FAČR, jejím generálním sekretářem i s šéfem LFA. Rovněž se konala první schůze komise rozhodčích, setkal jsem se i s kolegy z dalších projektů, třeba s odborníky na videorozhodčího. Jsem velmi spokojený, jak jsme začali," řekl Melo Pereira, který už šéfoval sudím v Portugalsku, Řecku a Brazílii.

Nový šéf komise již viděl řadu zápasů české ligy a má také k dispozici informace o jednotlivých sudích. FAČR prostřednictvím UEFA získala od společnosti Sportradar, která monitoruje podezřelé sázky, jakýsi audit českých rozhodčích.

"Požádali jsme o prověření osob, které jsou na listině rozhodčích. Už jsme tyto informace obdrželi a má je k dispozici Vítor a komise, aby k nim mohli přihlížet při své práci," uvedl předseda FAČR Martin Malík. "Neřekl bych, že rozhodčí budou mít úplně čistý stůl. Je třeba zhodnotit každého rozhodčího individuálně, případ od případu. Jakmile si projdeme všechny informace, které máme, učiníme rozhodnutí," doplnil Melo Pereira.

Spolu s ním jsou v nové komisi Tomáš Bárta jako zástupce Ligové fotbalové asociace, pravidlový expert Jiří Kureš a předseda sudích v řídící komisi pro Moravu Jan Zahradníček.

"Nejdůležitější je, aby komise působila jako naprosto nezávislý orgán, který si nenechá ovlivňovat rozhodnutí nikým zvenčí. Doufám, že jsme se všichni poučili z té situace, která tu proběhla. Je jisté, že image českého fotbalu je poněkud pošramocená," řekl Melo Pereira.

"Podobné skandály a korupce se odehrávají prakticky po celém světě a vždy je potřeba najít takové řešení, které by zabránilo opakování těchto situací. A právě o to nám jde," dodal Melo Pereira, který v minulosti řídil zápasy na mistrovství světa a Evropy i v Lize mistrů.

Plánuje, že komise bude nově na vybraných situacích vysvětlovat pravidla. "Chceme pokračovat v systému, že jednou týdně bude analýza vybraných situací z kola. A chceme zavést takovou metodu, že vždy vybereme situace, které jsou podle nás důležité a které potřebují fanoušci pochopit. Ať už to bude správné či špatné rozhodnutí. Chceme na nich vysvětlovat pravidla, abychom přispěli ke vzdělání fanoušků," dodal.

Zveřejňovat tresty za chyby rozhodčích neplánuje. "Raději bych se vyhnul slovu trest, říkám tomu management na základě systému zásluh. Pokud se bude rozhodčím dařit, dostanou víc zápasů, ty, kteří nebudou podávat dobré výkony, budeme delegovat na méně zápasů. Na každém zápase je delegát, který uděluje rozhodčím známku. Ti s nejlepší známkou na konci se mohou dostat na listinu FIFA, ti nejhorší takzvaně sestoupí a budou nahrazeni rozhodčími z nižších kategorií. Je to podobné jako v ligové tabulce," doplnil Melo Pereira.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy