Čech učí ve své škole chytat také holky. I díky Mourinhovi

Luděk Mádl Luděk Mádl
1. 7. 2013 11:30
Petr Čech se věnuje na Strahově dětem ve své fotbalové škole. Staronový kouč Chelsea José Mourinho totiž posunul start přípravy o týden
S koučem brankářů Chelsea Christophem Lollichonem se Petr Čech věnuje na Strahově malým fotbalistům
S koučem brankářů Chelsea Christophem Lollichonem se Petr Čech věnuje na Strahově malým fotbalistům | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Menší i větší caparti už nafasovali modrá trika a teď netrpělivě čekají na svůj idol: Petra Čecha, gólmana londýnské Chelsea.

Dočkali se. Včera se s každým vyfotil, podepsal, už zkoušeli i různé hry, kterými se po tréninku baví i gólmani Chelsea. Je to pro ně zážitek roku!

"Spousta těch dětí už tu byla v minulých letech a moc se sem těší. Je skvělé vidět, jaké dělají v čase pokroky, i díky tomu, co se naučily tady," usmívá se Petr Čech, chlapík, který patří mezi nejlepší brankáře světa.

Má teď volno, ale nevymetá bary a dekadentní golfové turnaje, věnuje se dětem. I díky tomu, že staronový kouč Chelsea posunul start přípravy londýnského týmu.

"José Mourinho nás všechny obvolával - s tím, že se start přípravy posouvá až na příští týden. Kdyby to nezměnil, už bych dneska byl na tréninku v Londýně," vysvětluje Čech. "Hned na začátek Mourinho posbral plusové body," usmívá se. Delší volno mu určitě nevadí.

Čech, Lollichon, Mikloško, Hruška...

K ruce má na Strahově i Christopha Lollichona. Spolu to táhnou už od Čechova angažmá ve francouzském Rennes. Specialista na gólmany se o Čecha stará i v Chelsea - a nic by na tom neměl měnit ani fakt, že se vrací Mourinho, který si přivede svého brankářského specialistu.

"V Chelsea jsem už šest let - a zažil jsem tři kouče, kteří si přivedli svého asistenta na gólmany. Ale já jsem v Chelsea pořád, nikdy jsem s nikým neměl problém," usmívá se prošedivělý sympaťák.

K ruce jsou i experti ze Sparty, v jejímž tréninkovém centru kemp probíhá, s dětmi pracují i veteráni Luděk Mikloško nebo Zdeněk Hruška, v minulosti Čechovi předchůdci v bráně národního týmu.

Fotbalovou školu pořádá Čech se svou agenturou Sport Invest letos už po osmé. Letos poprvé se do ní mohly registrovat i děti ze zahraničí. "A je jich tu hodně, co mluví anglicky či francouzsky. Hodně dětí je ze Slovenska, je to pestré" vypočítává Čech, za jehož "výukou" na Strahov přijel mladík i z Jihoafrické republiky!

Rozebírají si holky. U standardek

A nejsou to jen samí kluci. "Máme tady i dívky, jedna holčina je ze Sparty, ta sem jezdí každý rok. Ona je z vesnice poblíž Prahy a má zařízený střídavý start, aby mohla hrát za tu vesnici i za Spartu. A patří k nejlepším, moc ji to baví," usmívá se Čech.

"Holky jsou taky zpestření, je zábava sledovat kluky, jak se dohadují, koho budou bránit osobně při standardkách," hraje mu úsměv na rtech.

"Já jsem si poprvé proti dívkám zahrál, když mi bylo asi dvanáct. Jeli jsme na turnaj do Francie, kousek od Rennes a hráli jsme proti domácímu týmu, za který nastoupily snad čtyři holky najednou. Vyhráli jsme myslím 6:0, ale bylo to poprvé, co jsem se s tím potkal - ve Francii jsou dívky v mládežnických týmech běžnější než u nás," přidal vzpomínku.

Dva týdny Petr Čech strávil na dovolené jen s rodinou, teď se věnuje dětem ve své škole. A pak už se zase rozjede fotbalový vlak.

Zabubnuje na Rock for People

"Čeká nás turné po Asii, poletíme ještě s Chelsea i do Ameriky, do Londýna se vrátíme týden před startem Premier League," projíždí si program.

Ještě předtím ale v pátek stihne jednu svoji libůstku. S kapelou Eddie Stoilow totiž jako bubeník vystoupí v Hradci Králové na velkém festivalu Rock for People, už tento pátek. "Jsem z toho trošku nervózní. I o dovolené jsem kapku trénoval, aby to dopadlo co nejlíp. Moc se na to těším, ta interakce s publikem je pro mě ohromně příjemná a zajímavá."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Arménský prezident Armen Sarkisjan rezignoval, vadil mu nedostatek pravomocí

Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil, že se vzdává své funkce. Podle agentury AFP vysvětlil, že jako hlava státu nemá možnost ovlivňovat důležité otázky země v "těžkých časech". Osmašedesátiletý Sarkisjan byl prezidentem od dubna 2018.

"Prezident země nemá potřebné nástroje k tomu, aby mohl mít vliv na nejdůležitější otázky státu a národa jak v domácí, tak zahraniční politice," uvedl Sarkisjan. "Je to zcela neemotivní rozhodnutí," ujistil a vyzval k ústavní reformě, která by jeho nástupci umožnila práci za lepších podmínek.

Předloni svedla Arménie boje se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Příměří dojednané v Moskvě znamenalo pro Arménii významné územní ztráty. V průběhu války prezident opakovaně kritizoval premiéra Nikola Pašinjana a poukazoval na to, že nebyl do jednání zahrnut.

Také v loňském roce se Sarkisjan dostával opakovaně s Pašinjanem do konfliktu. Rozdělovala je například otázka odvolání šéfa arménské armády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy