Čech: Mám čtyři stehy, ale radši bych měl tři body

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
23. 3. 2013 12:00
V 99. zápase za českou fotbalovou reprezentaci inkasoval Petr Čech tři góly, navíc po jednom ze zákroků dostal ránu hlavou do brady, kterou mu museli lékaři sešít o poločase čtyřmi stehy.
Petr Čech utržel ránu na bradě po tomto souboji s Andreasem Corneliuse, lékaři mu ji museli sešít čtyřmi stehy. | Foto: CPA Eduard Erben

Olomouc - Tohle nebyl jeho den. V 99. zápase za českou fotbalovou reprezentaci inkasoval tři góly, navíc po jednom ze zákroků dostal ránu hlavou do brady, kterou mu museli lékaři sešít o poločase čtyřmi stehy.

Petra Čecha víc než rána na krku mrzí fakt, že Češi v pátečním zápase kvalifikace o MS 2014 podlehli Dánsku 0:3 a šance na postup do baráže se po další domácí ztrátě opět snížila.

"Udělali jsme příliš mnoho chyb a soupeř je potrestal. V prvním poločase jsme byli lepší, soupeře jsme přehrávali, ale i tak jsme se nemohli dostat ke střelám. Čert teď vem ty čtyři stehy, co mám na krku, radši bych měl tři body," řekl novinářům po zápase třicetiletý brankář Chelsea.

Petře, co rozhodlo o tak drtivé porážce, která je nejvyšší v historii na domácím hřišti?
Rozhodl začátek druhého poločasu, kdy jim vyšly tři protiútoky. Bylo vidět, že se tím chytili. Hlavně asi první gól rozhodl. Tam se misky vah převrátily na jejich stranu. Trenéři oživili hru střídáním, přišel Tomáš (Rosický), ale bohužel to změnu nepřineslo.

Dalo se některému z těch tří inkasovaných gólů zabránit?
Dvakrát se sražené míče odrazili k nim, byla to smůla. Ale musím uznat, že to byly pěkné góly. Skončilo to za tyčí a pod břevnem, ani ten gól z rohu se chytat nedal.

Překvapili Vás Dánové něčím? Vždyť v posledních osmi zápasech ani jednou nevyhráli...
Už v prvním zápase jsme měli problémy s vysokým Corneliusem, který nastoupil ke konci. Je obrovský a je hodně cítit. Teď ho měli na hřišti od začátku a vyplatilo se jim to. Dostali se k odraženým míčům po jeho soubojích. Je to škoda, udělali jsme zbytečné chyby.

Po bezbrankové remíze s Bulharskem přišla další domácí ztráta, která je už velkou komplikací v boji o postup alespoň do baráže...
Zavinili jsme si to sami. Může se stát, že komplikací v té vyrovnané skupině bude i to skóre, které může při shodě bodů rozhodovat. Je teď ale na nás, abychom na to zapomněli a odčinili tu prohru v dalších zápasech. Tu šanci pořád máme.

Co tedy musíte zlepšit, abyste v úterý v Arménii vyhráli a domácí ztráty alespoň částečně odčinili?
Zápas v Arménii už bude úplně klíčový. Výsledek s Dány nám určil do konce kvalifikace úplně jinou strategii, protože teď už budeme jen dohánět. Kdybychom vyhráli, jeli bychom do Arménie v úplně jiné pozici. Prohráli jsme s Dánskem, které je jedním z konkurentů na postup. Navíc je tu problém v rozdílu skóre. To naši skupinu úplně otočilo.

Přitom zápasy, ve kterých musíte vyhrát, jsou v poslední době specialitou českého týmu, souhlasíte?
Bohužel si to neumíme udělat jednoduché. Tak jsme se zase ocitli v situaci, ve které jsme už byli několikrát. Bude jen na nás, jak se s tou komplikací popasujeme. Teď už ale musíme jen vyhrávat.

Po vzdušném souboji s Andreasem Corneliusem, který poté dlouho ležel ve vašem pokutovém území, jste se dlouho rozčiloval na rozhodčí. Co se stalo?
Šel jsem s ním do souboje a on mě nahlavičkoval do brady. Roztrhl mi ji. Nešlo ale o faul. Šlo o to, že já měl díru na bradě, on díru na hlavě, z obou tekla krev a já se jen snažil na rozhodčího gestikulovat, ať zastaví hru, protože hráči to samozřejmě nemohli tušit. A ještě se hrálo pět minut.

Jak těžké bylo hrát do zavřené dánské obrany bez nápadů Tomáše Rosického?
Těžko se to hodnotí. V prvním poločase jsme hráli dobře, měli jsme tam dost zajímavých šancí, abychom mohli dát gól. Bohužel se nám nepovedl druhý poločas. Pak přišla střídání, ale soupeř už byl na koni a mohl bránit a chodit do protiútoků.