Londýn - Fenomén anglického fotbalisty Davida Beckhama v USA nemá obdoby. Za Los Angeles Galaxy odehrál jen několik zápasů, ale dresů s jeho jmenovkou se za rok prodalo třikrát i čtyřikrát více, než je tomu u největších basketbalových či baseballových hvězd.
Při popularitě uvedených sportů v zámoří, je to možná pro mnohé hodně překvapivé zjištění.
Podle zprávy komisionáře MLS (americké fotbalové ligy) Dona Garbera se za uplynulý rok prodalo přes 300 000 replik Beckhamova dresu. To podle něho dokládá, že angažování anglického reprezentanta je pro kalifornský klub velkým úspěchem.
Prestiž amerického fotbalu je z evropského pohledu stále nízká. Kromě Beckhama evropští fanoušci neznají příliš mnoho jiných hráčů.
Vedení MLS připouští, že s image své ligy v Evropě mají problémy, nicméně dodávají, že fotbal zaznamenává momentálně v Americe velký boom.
Čtěte také:
Podívejte se: Beckham dal gól ze sedmdesáti metrů
„Prodat 300 000 dresů tak jako Beckham nedokáže žádné sportovní odvětví v USA. Podle firmy Adidas je to nejúspěšněji prodávaný dres na světě," cituje britský deník The Times Gerbera.
„Je to více než u největších hvězd NBA Kobe Bryanta a LeBrona Jamese. Jejich dresů se prodalo tak 75 až 80 tisíc," pokračuje ligový komisionář.
Nejlepší liga na světě?
Sám přiznává, že řada věcí kolem Beckhama jej překvapila. Jeho marketingový úspěch v USA je mnohem větší než Gerber předpokládal. Podle svých slov neočekával, že by fotbalista svoji popularitou zastínil i filmové a hudební hvězdy.
Přesto 300 000 dresů Los Angeles Galaxy s Beckhamovým jménem je daleko za více než jedním milionem prodaných replik během Angličanových prvních šesti měsíců v Realu Madrid.
Královský klub tehdy uváděl, že přestupová částka 25 milionů liber, kterou na posilu z Manchesteru United vydala, se mu jen z prodeje dresů s jeho jmenovkou během první sezony vrátila zpět.
Manažeří MLS věří, že jejich soutěž bude brzy patřit mezi nejlepší na světě.
„V Americe sledovalo finále mistrovství světa ve fotbale více lidí, než v průměru zápas baseballové světové série. Naším cílem je, abychom se stali nejlepší ligou světa. To se nestane za pět let, ale třeba za deset ano. Momentálně zažíváme dramatický vzestup," chválí Garber.
Podle deníku The Times však MLS míří vzhůru jen co se týče ekonomického úspěchu. Fotbalová kvalita je podle nich stále bídná, srovnatelná s anglickou Coca-Cola League One, tedy třetí ligou.