14. 5. 2009 12:34
Barca si po poháru brousí zuby i na ligu a LM
Barcelona může letos získat treble - jako v sezoně 2005/2006.
Barcelona může letos získat treble - jako v sezoně 2005/2006. | Foto: Reuters

Barcelona - K první trofeji této sezony si ve velkém stylu dokázala ve středu dojít fotbalová Barcelona, která ve finále španělského poháru deklasovala Athletic Bilbao 4:1.

Bilbao, které mělo před zápasem v této soutěži stejně titulů jako Katalánci, tedy 24, přitom v utkání dokonce vedlo, ale finalista letošního ročníku Ligy mistrů ještě do přestávky srovnal a v druhé půli během deseti minut rozhodl.

"Začínáme sklízet ovoce své práce během celé sezony," prohlásil po zápase viditelně nadšený trenér "Barcy" Pep Guardiola, "je skvělé, že vyhráváme, a také jak vyhráváme".

Modročervení tak mají v letošní sezoně nakročeno k treble, tedy k zisku tří cenných trofejí. K zisku poháru by mohla již tento týden přidat i mistrovský titul, k němuž jí stačí ve zbývajících třech kolech uhrát pouze jeden bod.

Barca si tak může letos zopakovat veleúspěšnou sezonu 2005/2006, v níž vyhrála také tři trofeje, byť místo poháru (Copa del Rei) opanovala španělský superpohár.

V Lize mistrů Barcelona anglické celky příliš nemusí

K tomu bude ale potřebovat zvítězit za čtrnáct dní v římském finále nad Manchesterem United. Ten svoje dobré rozpoložení dokázal včera na Wiganu, kde dokázal otočit zápas a vyhrát 2:1.

V památném roce 2006 porazilo Rijkaardovo družstvo ve finále Arsenal, ale svěřenci Arséne Wengera v utkání byli Kataláncům minimálně vyrovnaným týmem.

Na anglické týmy nemá Barcelona v poslední době dobré vzpomínky obecně.

Stačí si vzpomenout například na letošní vypjaté semifinále s Chelsea, z nějž postoupila až díky Iniestově gólu z nastavení odvetného utkání.

V sezoně 2006/2007 ji zase vyřadil z Ligy mistrů Liverpool, který přes Barcelonu postoupil díky vyššímu počtu vstřelených branek na hřišti soupeře do čtvrtfinále.

A Manchester? I ten si dokázal s Barcelonou v milionářské soutěži poradit - v loňském semifinále United postoupili dál díky jedinému gólu, který dal ve čtrnácté minutě odvety Scholes.

Čtěte více: Manchester je ve finále Ligy mistrů. Přehrál Barcelonu

Hodně bude ovšem záležet na tom, jakou strategii letos "Red devils" zvolí. Zatímco od Katalánců se nedá čekat nic jiného než totální fotbal, Manchester bude možná svoji taktiku muset ofenzivní síle Guardiolova výběru uzpůsobit.

Například Chelsea se díky silně defenzivnímu pojetí hry letos téměř podařilo přes španělský velkoklub přejít a díky dobré obraně přešli "Ďáblové" přes Barcu i loni.

Pro ofenzivnější pojetí hry Fergusonova celku by zase hovořila současná forma United i to, že Barcelona má v obraně problémy. Ve finále jí navíc bude chybět Abidal a Dani Alvés.

Pokud skotský stratég zvolí otevřenou ofenzivní hru, mají se diváci nač těšit.

Tak tomu totiž bylo například v sezoně 1998/1999, kdy se oba kluby utkaly dvakrát v základní skupině a dvakrát z toho byla remíza 3:3. Z týmu Manchesteru tato utkání pamatuje ještě pět hráčů ze současného kádru.

Zdali Barca treble nakonec získá, se uvidí již 27. května, kdy se římské finále odehraje.