Praha - Slávistický útočník Bekim Balaj očekává, že UEFA zkontumuje nedohraný zápas kvalifikace o postup na fotbalové mistrovství Evropy v Srbsku ve prospěch Albánie.
Podle albánského reprezentanta domácí nezvládli zajistit na stadionu v Bělehradě odpovídajícím způsobem bezpečnost.
Úterní duel předčasně skončil poté, co se těsně před pauzou začal vznášet nad hřištěm dron s vlajkou "Velké Albánie" a následně se strhla potyčka, do níž se zapojilo i pár srbských fanoušků.
Kdo nezajistí bezpečnost, má prohrát
"UEFA zná pravidla a my počkáme na rozhodnutí. Z našeho pohledu ale očekáváme tři body, protože z evropských soutěží máme zkušenost, že tým, který organizuje zápas a nezajistí bezpečnost, kontumačně prohraje," řekl dnes novinářům v Praze Balaj.
Utkání, které se kvůli politicky vypjatým vztahům obou zemí hrálo bez hostujících fanoušků, narušil těsně před půlí dron s vlajkou "Velké Albánie" (části Černé Hory, Srbska, Makedonie, Řecka a celé Kosovo, které albánští nacionalisté považují za území náležící Albánii). Když srbský záložník Stefan Mitrovič zástavu strhnul, pustili se do něj dva albánští hráči a došlo ke strkanici.
Poté se k vlajce, která není žádný oficiálním symbolem, dostal Balaj. "Možná to není oficiální symbol v tom smyslu, jak si lidé představují. Je to možná víc politická vlajka, ale pořád je to vlajka jako největší symbol naší země. Myslím, že každý, nejen z Albánie, ale i kdyby se to stalo jinde, by zareagoval," řekl Balaj k důvodům, proč se Albánci tak vehementně hrnuli k zástavě.
Před židlí jej zachránila vlastní ruka
Slávistický útočník chtěl podle svých slov vlajku odnést k lavičce, ale po cestě ho židlí udeřil jeden z rozzuřených domácích fanoušků, kteří vběhli na trávník a zapojili se do potyčky. "Zranění jsem neutrpěl, protože jsem si dal ruku před hlavu," řekl Balaj.
Rozhodčí poslal oba týmy do útrob stadionu a zápas ani přes dlouhé čekání znovu nezačal. "Všichni jsme byli v pořádku, jen někdo měl drobné problémy. Spíš jsme z toho byli psychicky otřesení, že jsme nebyli schopni pokračovat," vysvětlil Balaj, proč Albánci odmítli pokračovat ve hře.
Srbové považují akci s dronem a vlajkou "Velké Albánie" za předem naplánovanou politickou provokaci z albánské strany. Mezi oběma státy panuje dlouhodobě napětí především kvůli Kosovu. Bývalá srbská provincie, jejíž obyvatelstvo tvoří převážně kosovští Albánci, vyhlásila v roce 2008 nezávislost. Srbsko však tento krok nikdy neuznalo.
Fotbal lidi spojuje, ale ne v Srbsku
"Přiletělo to odněkud zvenku. My jsme neměli fanoušky na stadionu, hráli jsme fotbal a nebylo to v našich rukách. Někdo to zorganizoval, možná měla být ochranka pozornější a nedovolit, aby se to dostalo nad trávník. Byl to důvod, proč se přestalo hrát, ale nebylo to v našich rukách," řekl Balaj. "Samozřejmě je v tom i politika, ale já nejsem ten, kdo by o tom měl mluvit. My jsme přijeli hrát fotbal," dodal.
Nepovažuje za chybu, že se znesvářené země dostaly do jedné kvalifikační skupiny. "Fotbal spojuje lidi. Možná bylo lepší to sehrát bez fanoušků nebo zajistit větší bezpečnost, protože my jsme se na stadionu opravdu necítili bezpečně," prohlásil Balaj.
"Do doby, než jsme vstoupili na stadion, nebyl žádný problém. Ale na stadionu jsem neměl ten pocit, že si jdete zahrát fotbal. Rasisticky nás uráželi po celý zápas a možná mohl rozhodčí v některých chvílích hru zastavit," tvrdil Balaj.
"Myslím, že prostě ochranka úplně nezvládla roli. Když jsme pak čekali v útrobách stadionu, bylo vše na nejlepší úrovni. Ale na hřišti možná ochranka nebyla v tu chvíli úplně soustředěná. Se srbskými hráči nemáme žádný problém, někteří se dokonce snažili tu situaci zastavit. Ale tohle na fotbalový stadion v roce 2014 prostě nepatří," dodal.