16. 12. 2007 19:10
Liverpool - Manchester United 0:1
Wayne Rooney i kouč Ferguson mohli být spokojeni
Wayne Rooney i kouč Ferguson mohli být spokojeni | Foto: Reuters

Liverpool - Fotbalisté Manchesteru United dobyli Anfield Road! V prvním nedělním šlágru anglické Premier League vyhráli nad Liverpoolem 1:0, když jedinou branku zaznamenal těsně před koncem poločasu Carlos Tevez.

Svěřenci trenéra Fergusona jen potvrdili, že se jim na rivala v poslední době nebývale daří. A zvláště na jeho hřišti, když v posledních pěti ligových sezonách zde čtyřikrát vyhráli a jednou remizovali.

Přitom utkání bylo dlouho vyrovnané a více příležitostí si ke skórování vypracovali domácí. Už ve druhé minutě zahrozil finský obránce ve službách Liverpoolu Hyypiä, jeho střela však mířila nad břevno.

Zápas měl vynikající atmosféru, ale pohledného fotbalu se diváci příliš nedočkali. Oba týmy spoléhaly na pevnou obranu, a proto se více než před brankami bojovalo ve středu hřiště.

Po půlhodině hry mohl poslat domácí do vedení Kewell. Využil chybu hostujícího gólmana van der Saara, jemuž vypadl míč z rukavic, ale vystřelil jen do bránícího Andersona.

Přesto se měnilo skóre, překvapivě na druhé straně. Těsně před poločasem přihrál po rohovém kopu Rooney Tevezovi, přičemž argentinský útočník už se z deseti metrů nemýlil. Typický gól do šatny, jenže tempo zápasu se nezměnilo ani ve druhé půli.

Manchester si hlídal vedení a přes náznaky na obou stranách to vypadalo, že se Liverpoolu nepodaří vyrovnat. Snad největší šanci domácích spálil střídající Babel, za United naopak mohl zvýšit v 78. minutě Rooney, sám před brankářem však vystřelil mimo tři tyče.

Protože už se na výsledku nic nezměnilo, přidali United důležité tři body, které je udržely na druhém místě v dohledu Arsenalu.

Londýnské derby vyhrál Rosický

V druhém prestižním nedělním souboji se z vítězství radoval Arsenal, v jehož dresu nechyběl český reprezentant Tomáš Rosický. Jako poražený naopak odcházel z Emirates Stadium Petr Čech, jenž odehrál první ligový zápas po zranění.

Nakonec inkasoval jediný gól, na nějž nebude rád vzpomínat. Byla to poslední akce prvního poločasu, domácí zahrávali v druhé minutě nastavení rohový kop. Český brankář na centr Fabregase nedosáhl, míč doletěl až ke Gallasovi a ten hlavičkou poslal míč do sítě.

Utkání přineslo mnohem více vzruchu než střetnutí Manchesteru s Liverpoolem. Fanoušci sledovali útočnou bitvu, jíž však dominovali gólmani. Jak Almunia, tak Čech ukázali, proč jsou jedničkami.

Potvrdilo se to v závěru utkání, kdy Kanonýři bránili nejtěsnější možnou výhru. Nejprve zachraňoval hosty v 88. minutě Čech, jenž vykryl střely van Persieho. Následný brejk a střelu Ševčenka zlikvidoval Almunia, stejně jako těsně před koncem, kdy opět střílel útočník z Ukrajiny.

Arsenal však výsledek 1:0 udržel, což znamená, že se posunul zpět na čelo Premier League. Chelsea potřetí v sezoně prohrála, zůstává na třetím místě.