4. 3. 2008 22:36
Osmifinále LM: AC Milán - Arsenal 0:2
Cesc Fabregas vstřelil klíčový gól Arsenalu
Cesc Fabregas vstřelil klíčový gól Arsenalu | Foto: Reuters

Milán/Manchester - AC Milán končí v letošní Lize mistrů už v osmifinále. Vítěz loňského ročníku nestačil na Arsenal, jemuž v úterní odvetě na domácím hřišti podlehl 0:2.

Do čtvrtfinále kromě londýnského celku postoupili i fotbalisté Manchesteru United a Barcelony. Také Sevilla byla blízko postupu, ale náskok neudržela a v Andalusii se nakonec po penaltách radovalo Fenerbahce.

Nejzajímavější zápas se hrál na San Siru, kde "Kanonýři" dlouho dominovali. Před zápasem hosté slibovali, že budou předvádět svou typickou útočnou hru. A opravdu, v úvodní dvacetiminutovce měly oba celky několik šancí.

Zatímco aktivita aktuálně pátého celku Serie A pomalu opadávala, Arsenal se dále snažil o rychlé narážečky a přechod do ofenzivy. Po půlhodině hry se k nadějné střele dostal Fabregas a o chvíli později těsně vedle mířil Diaby.

Jenže skóre zůstávalo stále stejné - 0:0. Zkraje druhého poločasu měl gól na kopačkách švýcarský obránce Senderos, ale stejně jako o pár minut později Eboue nevystřelil přesně. Vypadalo to podobně jako v úvodním utkání. Londýnský celek měl převahu, AC Milán výborně bránil.

Gólu se však nakonec hosté dočkali, když se v 84. minutě uvolnil Cesc Fabregas a ze třiceti metrů vystřelil. Na jeho překvapivou skákající ránu gólman Kalač nedosáhl.

Na 2:0 pro hosty potom zvýšil Emmanuel Adebayor, jemuž před branku parádně nahrál z pravé strany střídající Theo Walcott. Bylo rozhodnuto, Arsenal může dále pomýšlet na titul v Lize mistrů, naopak pro AC Milán skončila obhajoba už v osmifinále.

Do zápasu nenastoupili kvůli zranění Tomáš Rosický ani Marek Jankulovski.

Barcelona i Manchester si pohlídaly postup

Barcelona vstupovala do zápasu proti Celtiku Glasgow s náskokem z úvodního duelu. Na hřišti skotského týmu vyhrála 3:2 a také před vlastními diváky se nenechala zahanbit.

Hned ve třetí minutě se po bleskové akci Ronaldinha trefil Xavi Hernandez. Diváci po tak rychlém úvodu zřejmě čekali další střelecké zápisy, ale přes několik příležitostí domácích se už na Nou Campu skóre nezměnilo.

Jedinou branku viděli také příznivci na Old Trafford, kde Manchester United hostil Olympique Lyon. Ve 41. minutě se prosadil Cristiano Ronaldo, když po skrumáži ve vápně získal míč a poslal ho podél Coupeta do sítě.

Francouzský mistr držel ve druhém poločasi naději na prodloužení, které by mu zajistila remíza 1:1. Jenže Benzema ani další útočníci se k přímému ohrožení nedostali.

Anglický klub díky výborné defenzivě nepustil Lyon do žádné šance a výhru 1:0 si pohlídal až do závěrečného hvizdu.

Sevilla neudržela nadějný náskok

Frederic Kanoute a Seydou Keita ze Sevilly slaví branku do sítě Fenerbahce
Frederic Kanoute a Seydou Keita ze Sevilly slaví branku do sítě Fenerbahce | Foto: Reuters

Nejvíce branek padlo v Seville, kde vítěz předchozích dvou ročníků Poháru UEFA přehrál Fenerbahce Istanbul 3:2, ale nakonec padl na penalty.

Španělský tým se dostal do vedení už v páté minutě, kdy se z přímého kopu z 25 metrů trefil Daniel Alves.

Netrvalo dlouho a domácí mužstvo vedlo už o dvě branky. Opět u toho byl brazilský obránce, který ale tentokráte místo střely volil přihrávku na Seyda Keitu, jenž překonal gólmana Volkana Demirela.

Po dvaceti minutách se tureckému klubu podařilo zkorigovat výsledek na 1:2. Postaral se o to brazilský kanonýr Deivid s magickým číslem 99 na dresu, ale branka toho v tu chvíli mnoho neřešila.

Těsně před odchodem do kabin totiž Sevilla zvýšila svůj náskok. Alves nacentroval míč na Frederika Kanoutého a ten úspěšným volejem téměř ukončil naděje Fenerbahce.

Španělé byli dále aktivnějším týmem a nezdálo se, že by už náskok pustili. Istanbul by musel pro přímý postup vstřelit další dva góly. Nakonec se povedlo vsítit jeden, který po druhé brance Deivida znamenal prodloužení.

A jak se ukázalo, byl to gól hodně důležitý. Dalších třicet minut totiž rozhodující branku nepřineslo, a tak musely rozhodnout penalty. Sevilla v nich propadla, tři pokutové kopy zlikvidoval turecký hrdina Volkan Demirel.

Fenerbahce na penalty zvítězilo 3:2 a mohlo se radovat ze senzačního postupu do čtvrtfinále.

AC Milán - Arsenal 0:2
Branky: 84. Fabregas, 90. Adebayor. První zápas: 0:0

FC Barcelona - Celtic Glasgow 1:0
Branka: 3. Xavi. První zápas: 3:2

Manchester United - Olympique Lyon 1:0
Branka: 41. Ronaldo. První zápas: 1:1

FC Sevilla - Fenerbahce Istanbul 3:2, na penalty 2:3
Branky: 5. Alves, 9. Keita, 41. Kanouté - 20. a 79. Deivid. První zápas: 2:3