9. 1. 2008 23:17
Arsenal - Tottenham 1:1
Theo Walcott spasil Arsenal
Theo Walcott spasil Arsenal | Foto: Reuters

Londýn - Soupeř fotbalistů Slavie v Poháru UEFA, Tottenham Hotspur, sahal po výhře v semifinále anglického Ligového poháru na  stadionu Arsenalu, ale o šanci na vítězství v severolondýnském derby po devíti letech přišel v poslední desetiminutovce a remizoval 1:1.

Kvůli problémům s londýnskou dopravou začal zápas o půl hodiny později a na Emirates Stadium nebylo výjimečně na prestižní derby vyprodáno. Přišlo "pouze" 53 tisíc fanoušků.

Utkání poctil svoji návštěvou trenér anglické reprezentace Fabio Capello. O motivaci navíc tak měli potencionální reprezentanti Theo Walcott, Ledley King, Michael Dawson, Aaron Lennon a Jermaine Jenas.

Šanci předvést se nedostal gólman Spurs Paul Robinson, místo něhož se postavil do branky Tottenhamu Radek Černý a bývalý slávista si vedl dobře. V Anglii už se spekuluje, že by se Černý mohl stát jedničkou nastálo.

Rozjetý Berbatov byl u vedoucí branky

Kouč hostů Juande Ramos vyrukoval na Kanonýry s hvězdnou útočnou dvojicí Kean, Berbatov.  Manažer Arsenalu Arsene Wenger poslal do ofenzivy Van Persieho a Bendtnera. Kapitánskou pásku si tentokrát místo nastoupivšího Gilberta navlékl švýcarský zadák Senderos. Na soupisce nefiguroval Tomáš Rosický.

Černý dostal příležitost k vyniknutí hned po čtvrt hodině hry, kdy Hoyte našel před brankou Bendtnera, jehož hlavičku český gólman reflexivně vyrazil.

Útočné duo Arsenalu však neznamenalo příliš velké nebezpečí pro obranu hostů. Zatímco na druhé straně řádil Berbatov, jenž stál i u vedoucího gólu před koncem první půle.

Bulharský reprezentant poslal načechraný pas na Keana, a ten vybídl ke skórování Jenase. Obrana Arsenalu v tu chvíli hodně zaspala a byla ráda, že v posledních minutách prvního dějství neinkasovala od rozjetého Tottenhamu znovu.

Walcottovi pomohlo štěstí

Do druhé půle poslal Wenger nejlepšího hráče měsíce Gunners podle hlasování jejich fanoušků , Eduarda, obranu posílil příchod Sagny.

Tottenham měl však převahu i ve druhém poločase, ale na druhý gól nedosáhl. Trest přišel v závěru zápasu, kdy Eduardo vyslal na zteč Walcotta, jenž se dostal před branku, nastřelil obránce Lee Young-Pyoa, od nějž se míč odrazil znovu k Walcottovi a následně skončil za zády brankáře Černého.

Vítězství mohl strhnout na stranu Tottenhamu střídající Defoe, ale minul. Odveta semifinále se hraje 22. ledna.

Spurs čekají na výhru nad Arsenalem od roku 1999, v této sezoně prohráli oba ligové zápasy.

Arsenal - Tottenham 1:1 (0:1)
79. Walcott - 37. Jenas
Arsenal: Fabianski - Justin Hoyte, Djourou (46. Sagna), Senderos, Traore - Walcott (Randall 90), Denilson, Silva, Diaby, - Van Persie (46. Eduardo), Bendtner.
Tottenham: Černý - Chimbonda, Dawson, King, Lee - Lennon, Jenas, O'Hara, Malbranque (77. Boateng) - Berbatov, Keane (83.Defoe).