Anglické zjištění: Rooney se nesmí dotýkat míče

19. 6. 2010 9:00
Skupina C: Anglie - Alžírsko 0:0
Riad Boudebouz symbolicky přeskakuje Stevena Gerrarda
Riad Boudebouz symbolicky přeskakuje Stevena Gerrarda | Foto: Reuters

Kapské Město  - Kolébka fotbalu musí dál pracně hledat cestu, jak proklouznout do osmifinále světového šampionátu. I po utkání s Alžírskem, v němž Anglie remizovala 0:0, nemá jistý postup ze základní skupiny.

Není to však jediné hledání v anglickém týmu trenéra Fabia Capella. Na hřišti hledá sám sebe třeba ostrostřelec Wayne Rooney, který zkazil téměř všechny nahrávky. Anglie hledá způsob, jak bavit diváky, protože jako jeden z mála celků ve druhém utkání předvedla stejnou nudu jako v prvním.

Capello také před zápasem hledal odpověď na otázku, koho postavit do brány. Proti Alžírsku do ní poslal devětatřicetiletého Davida Jamese, protože v předchozím utkání s USA vyrobil fatální hrubku Green. Pro Jamese to byla premiéra na MS.

Také Alžírsko postavilo do branky svou dvojku, ze stejného důvodu jako Angličané.

V první půli to byl překvapivě vyrovnaný boj, ačkoliv všichni předpokládali, že favorit zápasu nastoupí na severoafrický tým s těžkou ofenzívou. Nekonala se. Rooney a Heskey dostávali příliš málo míčů, a tak se pro ně stahovali do středu hřiště, čímž jenom usnadnili alžírským bekům jejich práci.

Prudkých střel dobře mířených na branku bylo jako šafránu, proto ani nemohly přijít góly. Anglie v první půli vystřelila devětkrát, Alžírsko šestkrát.

Rooney se například pokusil z místa z 20 metrů vyslat prudkou ránu, ale brankáři poučení chybami svých předchůdců byli příliš pozorní na to, aby je takové žabky překvapily.

Angličané dávali i proti Alžírsku zapravdu německé legendě  Beckenbauerovi, který prohlásil, že na anglický tým se nedá příliš koukat.

O výjimečné oživení se postaral třeba Heskey v 69. minutě, když z pravé strany nabíhal vápnem na branku Alžírska, ale míč skončil jen na horní síťce nad břevnem.

Anebo Defoe minutu poté, co přišel na hřiště místo Heskeyho. Statistika i letmý pohled na hřiště ale ukazovaly, že většinu času balón drží Alžířané.

Ti nakonec dovedli zápas do remízového konce, i za cenu evidentního zdržování, očividně s bodem spokojenější než Angličané.

MS ve fotbale, skupina C:

Anglie - Alžírsko 0:0
Rozhodčí: Irmatov - Iljasov (oba Uzb.), Kočkarov (Kyrg.). ŽK: Carragher - Lasín. Diváci: 61.000.
Anglie: James - Johnson, Carragher, Terry, A. Cole - Lennon (63. Wright-Phillips), Gerrard, Lampard, Barry (84. Crouch) - Rooney, Heskey (74. Defoe). Trenér: Capello.
Alžírsko: Mbuhli - Búghirra, Hallíš, Jahjá, Belhadž - Matmúr, Budibúz (74. Abdún), Lasín, Zjaní (81. Džuidúra) - Kádir, Jibdá (89. Misbáh). Trenér: Saadán.