Karetnímu mariáši kraloval Klose, zápasu Srbové

18. 6. 2010 15:26
Senzace na MS: Německo - Srbsko 0:1 (0:1)
Klose dostává červenou kartu
Klose dostává červenou kartu | Foto: Reuters

Porth Elizabeth - Opěvovaný střelec Miroslav Klose si tentokrát vystřelil ze svých spoluhráčů.

Po zbytečném faulu dostal už ve 36. minutě dramatického zápasu Německo - Srbsko (0:1) červenou kartu a sebral svému týmu velkou část ofenzivní síly, s níž si Němci plánovali pojistit postup ze základní skupiny šampionátu.

Zrodilo se tak další překvapení turnaje a skupina D se zamotává.

Německo ukázalo horší partii než při úvodní střelecké smršti proti Austrálii.

Muselo šedesát minut hrát o deseti, muselo se vyrovnat s tím, že Podolski v druhé půli neproměnil pokutový kop. Ale diváci se při zápase, v němž padlo kromě červené ještě osm žlutých karet, vůbec nenudili.

Srbsko mělo motivaci navíc. Už nesmělo prohrát, protože z úvodního zápasu s Ghanou si neslo břímě jednogólové porážky.

Makarony místo párků

Němci těsně před zápasem upustili od svého zvyku posnídat párky s vejcem a kvůli brzkému začátku si dali jen makaróny. Ale k lehkosti, s jakou procházeli australskou obranou před čtyřmi dny, jim to nepomohlo.

Německá ofenzivní mašina sice rychle přecházela do útoku, ale často se zasekávala na pohyblivé srbské obraně. Jen o metr vedle tyče střílel na počátku zápasu Lukas Podolski, pozdější penaltový nešťastník.

Drsné minuty pro Německo nastaly krátce po 30. minutě. Miroslav Klose, autor jedenácti gólů v historii MS, si už z úvodu zápasu nesl na kontě žlutou kartu.

Ve třicáté minutě zariskoval: nakopl balón po odpískání do srbské branky. Rozhodčí se nad ním ještě slitoval, o šest minut později už nemohl. Klose zezadu fauloval při jednom ze srbských protiútoků Jovanoviče a po druhé žluté kartě musel do sprch.

Čtěte více:

O pár vteřin později dostalo Německo ještě tvrdší úder. Krasič zatáhl míč po pravé straně, nacentroval do pokutového území na Žigiče.

A první povedená akce Srbů v zápase přinesla jediný gól zápasu. Žigič sklepl na Jovanoviče, který z jednoho metru prostřelil brankáře Neuera.

Branka Srbů v prvním poločase
Branka Srbů v prvním poločase | Foto: Sport

Němci nesložili zbraně. V poslední minutě prvního poločasu kvůli tomu přežilo Srbsko kritické chvíle. Khedira nastřelil bombou břevno, ale ani dorážka vyrovnání nepřinesla.

Vidičův volejbal

Také v druhé půli Němci, ač v oslabení, tlačili soupeře k jeho brance. V 60. minutě ve vápně sáhl po míči rukou Nemanja Vidič a rozhodčí kromě žluté karty ukázal také na značku pokutového kopu.

Jenže Lukas Podolski vystřelil bídně - Stojkovič mu penaltu chytil.

Němci dál bušili do srbských vrat. Museli však být pozorní i v obraně. Pět minut po neproměněné německé penaltě Jovanovič trefil tyč po Krasičově akci.

Srbsko se dostalo do ideální pozice. Soustředilo se na obranu a ve chvíli, kdy se míče ujal Krasič, bylo většinou zle. Následoval rychlý kontr, jako v 72. minutě, po kterém to v německém pokutovém území hořelo. Subotič hlavou trefil břevno.

Trenér Löw vsadil v závěru všechno na útok. Do hřiště poslal tři útočníky a stáhl obránce Badstubera, kterého vyměnil Mario Gomes. Hlavně Podolski chtěl napravit své selhání a pálil ze všech pozic. V zápase vystřelil sedmkrát - včetně neproměněné penalty.

Srbsko v závěrečných minutách už těsný náskok udrželo a má první tři body. Němci ještě budou hrát s Ghanou, Srbsko s Austrálií (oba zápasy v úterý ve 20:30).

Německo - Srbsko 0:1 (0:1)

Branka: 38. Jovanovič. Rozhodčí: Undiano - Martinez, Yuste Jimenez (všichni Šp.). ČK: 37. Klose (Něm.).

Sestavy:
Německo: Neuer - Lahm, Friedrich, Mertesacker, Badstuber (77. Gomes) - Khedira, Schweinsteiger - Müller (69. Cacau), Özil (69. Marin), Podolski - Klose. Trenér: Löw.
Srbsko: Stojkovič - Ivanovič, Subotič, Vidič, Kolarov - Krasič, Ninkovič (69. Kačar), Kuzmanovič (75. Petrovič), Stankovič, Jovanovič (79. Lazovič) - Žigič. Trenér: Antič.