Albánie slaví postup, jistotu účasti na ME už mají i Dánové

Aktualizováno 17. 11. 2023 22:52
Fotbalisté Dánska porazili doma Slovinsko 2:1 a kvalifikovali se na mistrovství Evropy. Šampionát, který se uskuteční příští rok v Německu, zná 13 z 24 účastníků. Už vpodvečer si díky remíze 1:1 v Moldavsku v "české" skupině zajistila účast mezi elitou Albánie.
Fanoušci Albánie slaví postup na ME
Fanoušci Albánie slaví postup na ME | Foto: Reuters

Albánii poslal v Kišiněvě do vedení v prvním poločase z penalty Cikalleshi, v závěru utkání vyrovnal Baboglo. Celý zápas strávil na lavičce Albánie sparťanský záložník Laci. Tým z Balkánu vede skupinu E o dva body před Českem, které remizovalo v Polsku 1:1. Druhý postupující z "éčka" vzejde z pondělního duelu mezi Čechy a Moldavany.

Dánsko otevřelo skóre díky Maehlemu, o chvíli později srovnal Janža. Výhru semifinalistům posledního ME vystřelil po změně stran Delaney. Slovinci v pondělí vyzvou v přímém souboji o postup Kazachstán, který díky dvěma brankám Česnokova zdolal San Marino 3:1 a na Slovince ztrácí bod. Finsko doma rovněž v "háčku" porazilo Severní Irsko 4:0.

Albánie a Dánsko doplnily na Euru Belgii, Francii, Portugalsko, Skotsko, Španělsko, Turecko, Rakousko, Anglii, Maďarsko, Slovensko a hostitele Německo. Závěrečný turnaj se uskuteční příští rok od 14. června do 14. července.

Obhájci trofeje Italové zdolali Severní Makedonii 5:2 a ve skupině C se posunuli na druhé místo před Ukrajinu, jež má stejný počet bodů. Oba celky čeká v pondělí přímý souboj o postup.

Itálie si v úvodním dějství proti Severní Makedonii vytvořila tříbrankový náskok, dvakrát se v závěru první půle prosadil Chiesa. Jeho spoluhráč Jorginho navíc neproměnil penaltu. Po přestávce dvakrát skóroval Atanasov, ale Raspadori a střídající El Shaarawy v závěru domácí uklidnili.

Anglie si poradila s Maltou 2:0. Skóre otevřel vlastním gólem Pepe, v 75. minutě stanovil konečný výsledek kapitán Kane. Kanonýr Bayernu Mnichov se zapsal mezi střelce v posledních osmi zápasech, do nichž nastoupil.

Kvalifikace mistrovství Evropy ve fotbale 2024:

Skupina C:

Anglie - Malta 2:0 (1:0). Branky: 8. vlastní Pepe, 75. Kane.

Itálie - Severní Makedonie 5:2 (3:0). Branky: 41. a 45.+3 Chiesa, 17. Darmian, 81. Raspadori, 90.+3 El Shaarawy - 52. a 74. Atanasov.

1. Anglie 7 6 1 0 21:3 19
2. Itálie 7 4 1 2 16:9 13
3. Ukrajina 7 4 1 2 11:8 13
4. Severní Makedonie 7 2 1 4 9:19 7
5. Malta 8 0 0 8 2:20 0

Skupina E:

Moldavsko - Albánie 1:1 (0:1). Branky: 87. Baboglo - 25. Cikalleshi z pen.

Polsko - Česko 1:1 (1:0). Branky: 38. Piotrowski - 49. Souček.

1. Albánie 7 4 2 1 12:4 14
2. Česko 7 3 3 1 9:6 12
3. Polsko 8 3 2 3 10:10 11
4. Moldavsko 7 2 4 1 7:7 10
5. Faerské ostrovy 7 0 1 6 2:13 1

Skupina H:

Kazachstán - San Marino 3:1 (1:0). Branky: 19. a 51. Česnokov, 90.+2 Ajmbetov z pen. - 60. Franciosi.

Finsko - Severní Irsko 4:0 (1:0). Branky: 42. Pohjanpalo z pen., 48. Haakans, 74. Pukki, 88. Lod.

Dánsko - Slovinsko 2:1 (1:1). Branky: 26. Maehle, 54. Delaney - 30. Janža.

1. Dánsko 9 7 1 1 19:8 22
2. Slovinsko 9 6 1 2 18:8 19
3. Kazachstán 9 6 0 3 15:10 18
4. Finsko 9 5 0 4 16:9 15
5. Severní Irsko 9 2 0 7 7:13 6
6. San Marino 9 0 0 9 2:29 0