Aféra ještě záhadnější: O podplácení trenér (ne)věděl

Martin Jůzek
25. 3. 2010 8:00
Nedá Kapr další důkazy? Olomouc přejde do útoku
Zápas Sigmy Olomouc proti Bohemians? Čím dál větší záhada
Zápas Sigmy Olomouc proti Bohemians? Čím dál větší záhada | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Nejasná, záhadná a dosti podivná je kauza kolem údajné korupce při fotbalovém zápase Sigmy Olomouc proti Bohemians Praha. Pokud Karel Kapr, šéf střížkovského klubu nepřinese nové důkazy, bude mít problém.

Je totiž zřejmé, že o aféře se nepřestane mluvit, i kdyby se na nic dalšího nepřišlo.

A poté už nebude v roli "žalobce" Kapr, ale nyní znepokojená a vyděšená Olomouc.

Bohemians musí zodpovědět několik otázek, které vrhají na případ stín velkých pochybností. Například jak to, že podle současného trenéra o aféře věděl někdejší kouč, jenž však něco takového odmítá.

Čtěte dále: Liga má nový skandál s úplatky. Haška čeká velký test

Největší nejasnosti ve shrnutí deníku Aktuálně.cz:

1) Trenér Urban o ničem neví

"Šlo to kolem mě, vše řešil trenér Urban," prohlásil současný kouč střížkovského klubu Jaromír Jindráček, který v té době působil v týmu jako asistent.

Tady ale něco nehraje... Luboš Urban, bývalý kouč Bohemians Praha a nyní lodivod druholigové Jihlavy, totiž o ničem nevěděl.

Čtěte také: Další záhadná věc korupční aféry: Žádné divné sázky

"O nějakém podplácení jsem se dozvěděl až o víkendu z médií. Vůbec jsem netušil, že hráče někdo kontaktoval. Zarazilo mě, že v autobuse byla taška s 300 tisíci," řekl deníku Aktuálně.cz.

2) Okamžitý odchod dvou hráčů

Miroslav Obermajer měl převzít peníze od brankáře Sigmy Olomouc Petra Drobisze. Kromě zarážejícího postupu, kdy obálka putovala přes dva hráče ke Kaprovi, je nepochopitelná i další okolnost.

Byli to právě oni dva, kteří jako první (po více než půl roce) sepsali výpověď u notáře. Ale proč tak oba hráči učinili v době, kdy už byli na odchodu z Bohemians a hledali si nové angažmá?

Klub jim totiž na začátku přípravy oznámil, že s nimi nepočítá. Obermajer se to dozvěděl jeden den před svědectvím, Zoubek dva dny.

3) Kapr pracuje na důkazech...

Podívejme se na další list: Proč tedy šéf prvoligového klubu událost tajil a vůbec nic nenahlásil policii nebo svazovým činovníkům? Podle vlastních slov prý shromažďoval důkazy.

A jak se zdá, pokračuje v tom i poté, co se případem začaly oba orgány zabývat. "Řekl nám, že na dalších důkazech se pracuje. A že pokud by je ukázal, tak by je znehodnotil," uvedl Jiří Golda, šéf disciplinární komise ČMFS.

Čtěte více: Divná aféra: Kapr znehodnotil důkaz, úplatek dal svazu

"Je to trochu nešťastné. Policii tím nijak nepomůže," prohlásil pro deník Aktuálně.cz Roman Skřepek, mluvčí protikorupční policie.

4) ... Ale peníze poslal na svaz

Záhadou na celé kauze je i její pokračování. Kapr si totiž peníze, které mohly být považovány za jeden z důkazů, nenechal u sebe.

Hned v pondělí je vyzvedl od advokáta a celých tři sta tisíc najednou bez jakékoliv konzultace poslal na účet svazu. Kdyby tak policie chtěla vidět bankovky, sejmout z nich otisky prstů či DNA, má smůlu.

"To je už pomyslná třešnička na dortu. Celý případ je i bez toho podivný," poznamenal Roman Bureš z Transparency International.

Co to kolem a kolem znamená? Na svazu budou mít nejbližší dny hodně perné.

Šéf disciplínární komise Golda si aktéry této kauzy pozval na příští jednání komise, které se opět uskuteční v úterý. Chce vyslechnout především ještě jednou Kapra a pak také slyšet výpovědi hráčů Bohemians Praha.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy